REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze Europejskie 2018 - 30 nowych konkursów w lutym

Subskrybuj nas na Youtube
Fundusze Europejskie 2018 - 30 nowych konkursów w lutym; Fundusze unijne 2018
Fundusze Europejskie 2018 - 30 nowych konkursów w lutym; Fundusze unijne 2018
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W lutym 2018 r. można wziąć udział w 30 nowych konkursach ze środków Funduszy Europejskich. To jednak tylko część oferty unijnej. Cały czas można składać wnioski o wsparcie finansowe projektów w 92 wciąż trwających konkursach.

Nabory skierowane są przede wszystkim do samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, szkół wyższych czy instytucji ochrony zdrowia. Szansę na pozyskanie unijnych środków mają także przedsiębiorcy, instytucje kultury, czy wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.  

REKLAMA

Autopromocja

Pełna oferta obejmuje 28 naborów z programów ogólnopolskich, 88 konkursów z programów regionalnych i 6 konkursów z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.   

Nie przegap swojej szansy i sprawdź aktualne konkursy! Poniżej najważniejsze informacje o wybranych naborach.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy

Badania i rozwój

Jeszcze do końca lutego mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które dotyczą wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych produktów. Chodzi o prace, które doprowadzą do wejścia produktu na rynek. Dzięki wsparciu można sfinansować wydatki inwestycyjne, usługi doradcze czy prace rozwojowe.

Pierwszy z konkursów dotyczy obszaru całego kraju, a drugi tylko wskazanych obszarów średnich miast

Jednostki samorządu terytorialnego, administracja rządowa, szkoły wyższe, instytucje ochrony zdrowia

Energetyka

Pod koniec lutego zamykają się dwa nabory na projekty w obszarze energetyki.

Pierwszy konkurs skierowany jest do uczelni wyższych, administracji rządowej i jednostek budżetowych. Inwestycje dotyczą tzw. głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Taka modernizacja może obejmować ocieplenie obiektu oraz wymianę wyposażenia obiektów naenergooszczędne, w tym m.in.:

  • wymianę okien, drzwi zewnętrznych, oświetlenia części wspólnych na energooszczędne,
  • przebudowę systemów grzewczych i chłodzących,
  • instalację odnawialnych źródeł energii.

Drugi konkurs jest skierowany wyłącznie do beneficjentów z województwa śląskiego. Wnioski o dofinansowanie może składać m.in.  samorząd terytorialny oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z tego obszaru. Wsparcie mogą uzyskać inwestycje, które obejmują budowę sieci dystrybucji ciepła i/lub chłodu w celu podłączenia nowych odbiorców (nowe budynki) lub przyszłych  odbiorców (tereny rozwojowe miasta).

Środki unijne na inwestycje w energetykę są dostępne również dla wnioskodawców z województwa lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego. W lutym otwartych jest kilkanaście konkursów w tym obszarze. Wsparcie mogą uzyskać m.in. projekty dotyczące:

  • modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej i mieszkaniowej wraz z wymianą źródeł ciepła, w tym z możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii (woj. lubuskie, kujawsko-pomorskie),
  • budowy/przebudowy sieci elektro-energetycznych, ciepłowniczych (woj. dolnośląskie, lubuskie); instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE) w instalacjach domowych (woj. podlaskie).

Innowacje społeczne

W lutym otwiera się nabór na projekty w obszarze innowacji społecznych. O dofinansowanie projektów może ubiegać się wyłącznie gmina lub powiat lub związek międzygminny. Wsparcie dotyczy opracowania modelowych rozwiązań, które wyznaczą program działania i organizacji Społecznych Agencji Najmu (SAN), a następnie ich wdrożenie w praktyce. SAN-y to organizacje typu non-profit. Pośredniczą pomiędzy właścicielami mieszkań, a tą częścią społeczeństwa, której nie stać na wysokie raty lub czynsz za mieszkanie.

Więcej informacji na temat projektu najmu społecznego w Polsce jest dostępnych na stronie najemspoleczny.pl

Ochrona środowiska

Luty to także możliwość składania wniosków o unijne wsparcie na projekty związane z ochroną środowiska. Takie projekty może zgłosić m.in. samorząd terytorialny i jego związki, czy lasy państwowe. Wsparcie mogą pozyskać m.in. na:

  • budowę i modernizację ośrodków edukacji ekologicznej na terenie parków krajobrazowych, w tym projekty dotyczące edukacji ekologicznej (woj. małopolskie),
  • budowę lub modernizację budowli przeciwpowodziowych (woj. wielkopolskie),
  • opracowywanie planów ochrony dla obszarów cennych przyrodniczo na terenie parków krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody (woj. wielkopolskie),
  • rozbudowę i modernizację istniejących składowisk odpadów komunalnych oraz budowę instalacji do odzysku i recyklingu odpadów (woj. lubuskie, warmińsko-mazurskie).

Zdrowie

W lutym dla instytucji rynku pracy, organizacji pozarządowych, samorządu terytorialnego, czy instytucji ochrony zdrowia otwarte są nabory na projekty w obszarze ochrony zdrowia. To projekty, które dotyczą m.in.:

  • programów profilaktyki zdrowotnej, które wspierają aktywność zawodową w zakresie chorób w danym regionie (np. układu krążenia, nowotworowych, układu oddechowego) (woj. wielkopolskie),
  • rozwoju środowiskowych form opieki nad osobami niesamodzielnymi (woj. małopolskie),
  • prac remontowo-budowlanych, a także wyposażenia w sprzęt medyczny oraz zakupu rozwiązań w zakresie rozwiązań IT (woj. łódzkie),
  • prowadzenia działań dotyczących profilaktyki nowotworów (woj. śląskie),
  • zakupów aparatury medycznej (woj. warmińsko-mazurskie).

Jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe, kościoły, instytucje kultury

Nauka i edukacja

Tylko do końca lutego trwa nabór na projekty dotyczące rozwoju i nabywania umiejętności cyfrowych. O dofinansowanie projektów mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, samorząd terytorialny, uniwersytety trzeciego wieku – indywidualnie lub w partnerstwach. Projekty, skierowane do osób dorosłych, powinny zapewnić uczestnikom możliwość wyboru kierunku rozwoju umiejętności cyfrowych. Uwzględnione powinny być również indywidualne potrzeby tej grupy (np. obsługa komputera i urządzeń peryferyjnych, korzystanie z aplikacji czy internetu).

W regionach również otwarte są nabory na projekty w obszarze edukacji. Takie konkursy są dostępne m.in. w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, czy mazowieckim. Unijne wsparcie mogą uzyskać projekty dotyczące:

  • programów rozwojowych dla konkretnej szkoły/placówki kształcenia zawodowego,
  • współpracy szkół i placówek z ich otoczeniem społeczno-gospodarczym w celu lepszego dostosowania oferty kształcenia do potrzeb regionalnych i lokalnych rynków pracy,
  • organizacji staży i praktyk dla uczniów, a także rozwijania kompetencji nauczycieli oraz instruktorów nauki zawodu,
  • budowy, rozbudowy i wyposażenia w bazę dydaktyczną nowych obiektów, a także przebudowy, modernizacji i wyposażenia już istniejących obiektów,
  • tworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego lub dostosowania istniejących (w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami).

Rewitalizacja

Do lutowych konkursów regionalnych w obszarze rewitalizacji aplikować może liczne grono instytucji m.in. samorząd terytorialny, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, instytucje kultury.  

Takie nabory otwarte są dla m.in. dla województwa podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego. Projekty mogą dotyczyć:

  • rewitalizacji zabytkowych budynków,
  • modernizacji lub renowacji części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych,
  • zagospodarowania lub zmiany zagospodarowania terenów i przestrzeni dla celów społecznych, gospodarczych, edukacyjnych, kulturalnych lub rekreacyjnych.

Poznaj szczegóły

To tylko wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających naborach znajdziesz poniżej:

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Przyjdź, zadzwoń lub wyślij maila bezpośrednio do instytucji organizującej konkurs lub Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Pracownicy i konsultanci udzielą Ci bezpłatnych informacji.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

REKLAMA

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

REKLAMA