REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze Europejskie 2018 - 30 nowych konkursów w lutym

Subskrybuj nas na Youtube
Fundusze Europejskie 2018 - 30 nowych konkursów w lutym; Fundusze unijne 2018
Fundusze Europejskie 2018 - 30 nowych konkursów w lutym; Fundusze unijne 2018
/
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W lutym 2018 r. można wziąć udział w 30 nowych konkursach ze środków Funduszy Europejskich. To jednak tylko część oferty unijnej. Cały czas można składać wnioski o wsparcie finansowe projektów w 92 wciąż trwających konkursach.

Nabory skierowane są przede wszystkim do samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, szkół wyższych czy instytucji ochrony zdrowia. Szansę na pozyskanie unijnych środków mają także przedsiębiorcy, instytucje kultury, czy wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.  

REKLAMA

Pełna oferta obejmuje 28 naborów z programów ogólnopolskich, 88 konkursów z programów regionalnych i 6 konkursów z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.   

Nie przegap swojej szansy i sprawdź aktualne konkursy! Poniżej najważniejsze informacje o wybranych naborach.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy

Badania i rozwój

Jeszcze do końca lutego mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które dotyczą wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych produktów. Chodzi o prace, które doprowadzą do wejścia produktu na rynek. Dzięki wsparciu można sfinansować wydatki inwestycyjne, usługi doradcze czy prace rozwojowe.

Pierwszy z konkursów dotyczy obszaru całego kraju, a drugi tylko wskazanych obszarów średnich miast

Jednostki samorządu terytorialnego, administracja rządowa, szkoły wyższe, instytucje ochrony zdrowia

Energetyka

Pod koniec lutego zamykają się dwa nabory na projekty w obszarze energetyki.

Pierwszy konkurs skierowany jest do uczelni wyższych, administracji rządowej i jednostek budżetowych. Inwestycje dotyczą tzw. głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Taka modernizacja może obejmować ocieplenie obiektu oraz wymianę wyposażenia obiektów naenergooszczędne, w tym m.in.:

  • wymianę okien, drzwi zewnętrznych, oświetlenia części wspólnych na energooszczędne,
  • przebudowę systemów grzewczych i chłodzących,
  • instalację odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

Drugi konkurs jest skierowany wyłącznie do beneficjentów z województwa śląskiego. Wnioski o dofinansowanie może składać m.in.  samorząd terytorialny oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z tego obszaru. Wsparcie mogą uzyskać inwestycje, które obejmują budowę sieci dystrybucji ciepła i/lub chłodu w celu podłączenia nowych odbiorców (nowe budynki) lub przyszłych  odbiorców (tereny rozwojowe miasta).

Środki unijne na inwestycje w energetykę są dostępne również dla wnioskodawców z województwa lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego. W lutym otwartych jest kilkanaście konkursów w tym obszarze. Wsparcie mogą uzyskać m.in. projekty dotyczące:

  • modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej i mieszkaniowej wraz z wymianą źródeł ciepła, w tym z możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii (woj. lubuskie, kujawsko-pomorskie),
  • budowy/przebudowy sieci elektro-energetycznych, ciepłowniczych (woj. dolnośląskie, lubuskie); instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE) w instalacjach domowych (woj. podlaskie).

Innowacje społeczne

W lutym otwiera się nabór na projekty w obszarze innowacji społecznych. O dofinansowanie projektów może ubiegać się wyłącznie gmina lub powiat lub związek międzygminny. Wsparcie dotyczy opracowania modelowych rozwiązań, które wyznaczą program działania i organizacji Społecznych Agencji Najmu (SAN), a następnie ich wdrożenie w praktyce. SAN-y to organizacje typu non-profit. Pośredniczą pomiędzy właścicielami mieszkań, a tą częścią społeczeństwa, której nie stać na wysokie raty lub czynsz za mieszkanie.

Więcej informacji na temat projektu najmu społecznego w Polsce jest dostępnych na stronie najemspoleczny.pl

Ochrona środowiska

Luty to także możliwość składania wniosków o unijne wsparcie na projekty związane z ochroną środowiska. Takie projekty może zgłosić m.in. samorząd terytorialny i jego związki, czy lasy państwowe. Wsparcie mogą pozyskać m.in. na:

  • budowę i modernizację ośrodków edukacji ekologicznej na terenie parków krajobrazowych, w tym projekty dotyczące edukacji ekologicznej (woj. małopolskie),
  • budowę lub modernizację budowli przeciwpowodziowych (woj. wielkopolskie),
  • opracowywanie planów ochrony dla obszarów cennych przyrodniczo na terenie parków krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody (woj. wielkopolskie),
  • rozbudowę i modernizację istniejących składowisk odpadów komunalnych oraz budowę instalacji do odzysku i recyklingu odpadów (woj. lubuskie, warmińsko-mazurskie).

Zdrowie

W lutym dla instytucji rynku pracy, organizacji pozarządowych, samorządu terytorialnego, czy instytucji ochrony zdrowia otwarte są nabory na projekty w obszarze ochrony zdrowia. To projekty, które dotyczą m.in.:

  • programów profilaktyki zdrowotnej, które wspierają aktywność zawodową w zakresie chorób w danym regionie (np. układu krążenia, nowotworowych, układu oddechowego) (woj. wielkopolskie),
  • rozwoju środowiskowych form opieki nad osobami niesamodzielnymi (woj. małopolskie),
  • prac remontowo-budowlanych, a także wyposażenia w sprzęt medyczny oraz zakupu rozwiązań w zakresie rozwiązań IT (woj. łódzkie),
  • prowadzenia działań dotyczących profilaktyki nowotworów (woj. śląskie),
  • zakupów aparatury medycznej (woj. warmińsko-mazurskie).

Jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe, kościoły, instytucje kultury

Nauka i edukacja

REKLAMA

Tylko do końca lutego trwa nabór na projekty dotyczące rozwoju i nabywania umiejętności cyfrowych. O dofinansowanie projektów mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, samorząd terytorialny, uniwersytety trzeciego wieku – indywidualnie lub w partnerstwach. Projekty, skierowane do osób dorosłych, powinny zapewnić uczestnikom możliwość wyboru kierunku rozwoju umiejętności cyfrowych. Uwzględnione powinny być również indywidualne potrzeby tej grupy (np. obsługa komputera i urządzeń peryferyjnych, korzystanie z aplikacji czy internetu).

W regionach również otwarte są nabory na projekty w obszarze edukacji. Takie konkursy są dostępne m.in. w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, czy mazowieckim. Unijne wsparcie mogą uzyskać projekty dotyczące:

  • programów rozwojowych dla konkretnej szkoły/placówki kształcenia zawodowego,
  • współpracy szkół i placówek z ich otoczeniem społeczno-gospodarczym w celu lepszego dostosowania oferty kształcenia do potrzeb regionalnych i lokalnych rynków pracy,
  • organizacji staży i praktyk dla uczniów, a także rozwijania kompetencji nauczycieli oraz instruktorów nauki zawodu,
  • budowy, rozbudowy i wyposażenia w bazę dydaktyczną nowych obiektów, a także przebudowy, modernizacji i wyposażenia już istniejących obiektów,
  • tworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego lub dostosowania istniejących (w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami).

Rewitalizacja

Do lutowych konkursów regionalnych w obszarze rewitalizacji aplikować może liczne grono instytucji m.in. samorząd terytorialny, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, instytucje kultury.  

Takie nabory otwarte są dla m.in. dla województwa podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego. Projekty mogą dotyczyć:

  • rewitalizacji zabytkowych budynków,
  • modernizacji lub renowacji części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych,
  • zagospodarowania lub zmiany zagospodarowania terenów i przestrzeni dla celów społecznych, gospodarczych, edukacyjnych, kulturalnych lub rekreacyjnych.

Poznaj szczegóły

To tylko wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających naborach znajdziesz poniżej:

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Przyjdź, zadzwoń lub wyślij maila bezpośrednio do instytucji organizującej konkurs lub Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Pracownicy i konsultanci udzielą Ci bezpłatnych informacji.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA