Postępownia restrukturyzacyjne coraz popularniejsze
REKLAMA
REKLAMA
Upadłość a postępowanie restrukturyzacyjne
Najnowsze dane pokazują dalszy spadek liczby postępowań upadłościowych oraz wzrost popularności postępowań restrukturyzacyjnych. Z informacji zebranych przez specjalizującą się w ubezpieczeniach należności firmę Coface wynika, że między styczniem a grudniem 2017 r. łączna liczba upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw wyniosła 885, co oznacza wzrost o 16 proc. w skali roku.
REKLAMA
Z roku na rok rośnie popularność postępowań restrukturyzacyjnych. W 2016 r. stanowiły one 27 proc. ogółu postępowań, a w 2017 r. ich udział sięgnął już 39 proc.
Jak wyjaśnia Rafał Kufieta, prawnik z Kancelarii Prawnej Rafał Kufieta, trend wzrostu liczby prowadzonych postępowań upadłościowych to bezpośredni efekt wdrożonych w 2016 r. zmian w prawie.
„Z początkiem 2016 r. obowiązywać zaczęło nowe Prawo restrukturyzacyjne. Ustawę oparto na założeniu, zgodnie z którym postępowanie restrukturyzacyjne może przeprowadzić w zasadzie każdy podmiot gospodarczy. W efekcie dostęp do postępowań restrukturyzacyjnych stał się powszechny, co przekłada się też na popularność konkretnych rodzajów postępowań” – mówi Rafał Kufieta.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Więcej możliwości
W obecnym systemie prawnym postępowanie restrukturyzacyjne może dotyczyć nie tylko firm niewypłacalnych, ale także przedsiębiorstw zagrożonych niewypłacalnością. Aktualnie funkcjonują cztery różne formy: – postępowanie o zatwierdzenie układu; – przyśpieszone postępowanie układowe; – postępowanie układowe; – postępowanie sanacyjne.
„Obowiązujące zasady sprzyjają działaniom restrukturyzacyjnym. Jeśli np. złożone zostaną jednocześnie wnioski o ogłoszenie upadłości i o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, to najpierw rozpatrzony zostanie ten drugi wniosek. Wprowadzone już w 2016 r. regulacje mają na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa ogłoszenia upadłości. Co warte podkreślenia, zmiana podejścia wpłynęła także bezpośrednio na warunki prowadzenia biznesu” – dodaje Rafał Kufieta.
Obecne Prawo restrukturyzacyjne zapewnia dłużnikom szerszą ochronę na kilku różnych poziomach. Dłużnik może liczyć m.in. na zawieszenie terminów płatności, które są objęte układem, oraz na odebranie prawa do ustanowienia przez wierzyciela hipoteki czy zastawu. Równocześnie ograniczeniu podlega możliwość dochodzenia przez wierzyciela roszczeń.
„Prawo daje ciekawe możliwości dłużnikom, ponieważ restrukturyzacja to w gruncie rzeczy szansa na uratowanie biznesu. Restrukturyzacja jest obecnie łatwiejszym procesem względem stanu sprzed kilku lat. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać m.in. o tym, że jeśli sytuacja jest poważna, to nie ma sensu zwlekać z podjęciem odpowiednich kroków” – podsumowuje Rafał Kufieta.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat