reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Programy dofinansowania przedsiębiorstw w 2018 r.

Programy dofinansowania przedsiębiorstw w 2018 r.

W roku 2018 przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wielu atrakcyjnych programów dofinansowania działalności, m.in. takich jak: Inteligentny Rozwój (POIR), Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) czy Polska Wschodnia (POPW). Prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące możliwości dofinansowania w ramach poszczególnych programów oraz harmonogramy naboru wniosków.

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój jest jednym z najbardziej atrakcyjnych programów w 2018 roku, a to głównie za sprawą konkursów na wsparcie projektów B+R oraz innowacyjnych inwestycji w przedsiębiorstwach. Wzorem lat ubiegłych planowane są nabory w ramach flagowych konkursów takich jak Szybka Ścieżka, Badanie na rynek czy Programy Sektorowe. Szybka Ścieżka, oferuje wsparcie do 80% kosztów na badania przemysłowe i do maksymalnie 60% na eksperymentalne prace rozwojowe. Wsparcie jest przeznaczone dla firm sektora MŚP oraz dużych przedsiębiorców. Schemat naborów jest podobny do harmonogramu z roku 2017. Pierwsze konkursy rozpoczną się już w marcu 2018 roku, a alokacja przeznaczona na wszystkie 5 naborów w ramach tego działania to 2,85 mld złotych.

Rok 2018 to także planowane nabory w ramach działania 1.2 Sektorowe programy B+R. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przygotowało wsparcie dla czterech sektorów. Trzy z nich to kontynuacje działań dotychczas prowadzonych: Innomoto - dedykowany branży motoryzacyjnej, Innowacyjny Recykling - przewidziany jako wsparcie sektora recyklingu surowców mineralnych i drewna oraz InnoNeuroPharm, którego celem jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności polskiego sektora farmaceutycznego, w tym neuromedycyny. Wartym uwagi jest planowany konkurs przeznaczony dla nowej branży tj. sektora stoczniowego - InnoShip. Na wsparcie produkcji stoczniowej, wpisującej się w zakres tematyczny konkursu, ma być przeznaczona dotacja w wysokości ponad 120 mln zł. Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach konkursów InnoMoto oraz InnoShip planowany jest na II kwartał przyszłego roku, natomiast pozostałe działania rozpoczną się w III kwartale 2018 roku. Wnioskodawcami w programach sektorowych mogą być zarówno przedsiębiorstwa z sektora MŚP, jak również duże firmy i konsorcja przemysłowe. Podobnie jak w Szybkiej Ścieżce, poziom dofinansowania projektów zależy m.in. od wielkości firmy. Wnioskodawcy mogą liczyć na wsparcie do 80% kosztów na badania przemysłowe i maksymalnie 60% na eksperymentalne prace rozwojowe.

Kontynuowany będzie nabór na poddziałanie 3.2.1 Badania na rynek, w ramach którego przedsiębiorstwa MŚP mogą pozyskać dofinansowanie na wdrożenie wyników prac B+R przeprowadzonych samodzielnie lub nabytych, prowadzących do wprowadzenia na rynek nowych produktów lub usług. Realizowane projekty muszą wpisywać się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, a nabór wniosków przewidywany jest od marca 2018 roku. Alokacja na konkurs to kwota 1,25 mld zł, z czego 500 mln zł jest przewidzianych na wsparcie projektów w miastach średnich. Przedsiębiorstwa mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości maksymalnie 45% dla małego przedsiębiorcy oraz 35% dla średniego przedsiębiorcy w części badawczej, maksymalnie 50% w części doradczej oraz w części inwestycyjnej zgodnie z mapą pomocy regionalnej. Ważną informacją dla przedsiębiorstw z Warszawy jest zmiana poziomu dofinansowania pomocy inwestycyjnej udzielanej zgodnie z mapą pomocy regionalnej. Od stycznia 2018 r. poziom wsparcia dla Warszawy zmniejszy się z obecnych 15% do 10% kosztów kwalifikowanych.

Fundusze unijne to nie tylko dotacje, ale również instrumenty zwrotne w postaci m.in. preferencyjnych kredytów i pożyczek. W tym obszarze dużą popularnością cieszyły się nabory organizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach poddziałania 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne PO IR. Dofinansowanie kierowane będzie na projekty dotyczące wdrożenia innowacji technologicznych, które umożliwiają wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Polski, towarów, procesów lub usług. Wsparcie dla przedsiębiorstw z sektora MŚP to premia technologiczna stanowiąca spłatę części kredytu technologicznego, udzielonego przez bank komercyjny na realizację inwestycji technologicznej. Udział premii technologicznej w odniesieniu do wartości kosztów kwalifikowanych ustalany jest zgodnie z pułapami określonymi w mapie pomocy regionalnej, a maksymalna jej wysokość to 6 mln zł. W pierwszym kwartale 2018 roku będzie można się starać o dofinansowanie inwestycji z przeznaczonej na ten cel kwoty 550 mln zł.

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko oferuje w 2018 roku mniej możliwości niż dotychczas, a na uwagę zasługą dwie osie priorytetowe:

- I Zmniejszenie emisyjności gospodarki,

- II Ochrona środowiska w tym adaptacja do zmian klimatu.

Działanie 1.2 Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach, to dofinansowanie na projekty inwestycyjne dla zwiększenia efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach. Nabór wniosków przewidziany jest na pierwszy kwartał. Kwota na dofinansowanie projektów to 100 mln zł, a pomoc dla dużych przedsiębiorstw oferowana jest w formie instrumentu zwrotnego, z możliwością uzyskania bezzwrotnej premii technologicznej w wysokości do 15% kosztów kwalifikowanych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidział również wsparcie w ramach działania 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu. Na ten cel przeznaczone zostały środki w wysokości 100 mln zł, a o dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, JST oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne, jak również spółdzielnie mieszkaniowe. Nabór wniosków rozpocznie się w maju. W drugim kwartale 2018 roku rozpocznie się natomiast nabór wniosków z działania 1.7 Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa śląskiego. Alokacja przeznaczona na ten cel to 100 mln zł.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Szansę na pozyskanie dofinansowania będą miały również JST w ramach działania 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska oraz ,w ramach działania 2.2, Gospodarka odpadami komunalnymi. Nabory zaplanowane są w II kwartale 2018 roku, a kwota dla każdego działania to 200 mln zł.

Warte zainteresowania, z uwagi na wysokie progi dofinansowania (nawet do 70% kosztów kwalifikowanych), są konkursy w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Program obejmuje 5 województw: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W 2018 roku planowanych jest wsparcie działań w ramach czterech obszarów tematycznych:

- Platformy startowe dla nowych pomysłów – poddziałanie 1.1.1

- Internacjonalizacja MŚP – poddziałanie 1.2

- Wdrażanie innowacji przez MŚP - poddziałanie 1.3.1

- Wzór na konkurencję – poddziałanie 1.4

Zobacz także: Moja firma

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Programy dofinansowania przedsiębiorstw w 2018 r.
Programy dofinansowania przedsiębiorstw w 2018 r.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama