Przychody ze sprzedaży uzyskane przez stowarzyszenie
REKLAMA
Zdaniem Ministerstwa Finansów, zawartym w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 15479/13), członkowie stowarzyszeń, którzy przekazali na rzecz stowarzyszenia wykonane przez siebie wypieki i inne wyroby, które następnie zostały przez stowarzyszenie sprzedane podczas festynu lub innej imprezy plenerowej, nie uzyskują przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż przychód ten jest przychodem stowarzyszenia, a nie członków.
REKLAMA
Jeżeli jednak członkowie stowarzyszeń podczas festynów dokonują sprzedaży wyprodukowanych przez siebie wyrobów we własnym imieniu i na własny rachunek, uzyskują przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), od którego będą mogli odliczyć udokumentowane koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z tego tytułu.
Dochody ze sprzedaży przeznaczone na cele statutowe zwolnione z CIT
Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.), wolne od podatku są dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, izb gospodarczych, organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, spółdzielczych związków rewizyjnych, organizacji pracodawców i partii politycznych działających na podstawie odrębnych ustaw, w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32, poz. 217, z późn. zm.) taką organizacją jest również koło gospodyń wiejskich.
Ponadto wolne od podatku CIT są dochody m.in. stowarzyszeń, których celem statutowym jest m.in. działalność kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, w części przeznaczonej na te cele.
Przekazanie składników majątkowych pracownikom - skutki w CIT
Od 2014 r. 1 proc. z podatku CIT na naukę?
Zwolnienia, o których mowa wyżej, zgodnie z art. 17 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie dotyczą dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu i handlu wyrobami przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo wyrobów z ich udziałem.
W związku z powyższym, jeżeli wymienione organizacje uzyskują dochody ze sprzedaży wyrobów domowych w czasie festynów i innych imprez plenerowych, a dochody te przeznaczą na cele statutowe, o których mowa w powołanych przepisach, wówczas będą zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.
Stowarzyszenie podatnikiem VAT
W zakresie podatku VAT, jak wyjaśnia resort finansów, przepisy dotyczące funkcjonowania podatku VAT w Unii Europejskiej podlegają harmonizacji na zasadach określonych w dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.) wraz z jej rozwinięciem w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. Zgodnie z art. 9 ust.1 tej dyrektywy podatnikiem jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie w sposób ciągły majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu. Znalazło to odzwierciedlenie w zapisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.).
Zmiany w VAT 2014. Skorzystają firmy kupujące droższe auta
Czy faktura z nazwą skróconą jest podstawą odliczenia VAT
Zgodnie z ustawą o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Powyższe oznacza, że w zakresie możliwości uznania danej działalności za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, co przesądza o statusie prawnopodatkowym podmiotu ją wykonującego, nie ma znaczenia cel ani rezultat tej działalności.
Resort finansów nie przewiduje zmian
Ministerstwo Finansów stwierdza, że brak jest możliwości wprowadzenia zmian w regulacjach dotyczących podatku od towarów i usług, które umożliwiłyby odmienne traktowanie stowarzyszeń i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. W tej sytuacji nie przewiduje się wprowadzenia mniemających uzasadnienia w prawie Unii Europejskiej preferencji podatkowych między innymi w zakresie podatku VAT dla produktów regionalnych, sprzedawanych przez stowarzyszenia i społeczno-zawodowych organizacji rolników na lokalnych imprezach i festynach, gdyż takie działanie mogłoby narazić Polskę na wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania naruszeniowego w zakresie niezgodnego z prawem unijnym stosowania przepisów VAT oraz skierowanie sprawy przed Trybunał Sprawiedliwości UE, co wiąże się ostatecznie z zagrożeniem określonymi karami finansowymi. Ponadto należy również zauważyć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, przewidują dla podatników możliwość stosowania zwolnień podmiotowych.
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zwolnienie to dotyczy również stowarzyszeń i społeczno-zawodowych organizacji rolników prowadzących sprzedaż produktów regionalnych na lokalnych imprezach i festynach, jeżeli ich obroty nie przekraczają kwoty, o której mowa powyżej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat