Nadwyżka przychodów wolna od podatku - jeśli przeznaczona na cele statutowe
REKLAMA
REKLAMA
Dochód stowarzyszenia, rozumiany jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania w części pozostałej po odliczeniu kwoty wpłaconych składek członkowskich, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych.
Wynika to z art. 17 ust. 1 pkt 6c updop zwalniającego od podatku dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Wolne od podatku są również składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych - w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą (art. 17 ust. 1 pkt 40 updop).
Stowarzyszenie, organizując imprezę, powinno:
- zaliczyć do przychodów kwoty wpłacone jako składka na daną imprezę,
- ustalić na podstawie faktur VAT (wystawionych za wynajem sali, sprzęt, catering) koszty uzyskania tych przychodów,
- w przypadku dodatniej różnicy pomiędzy przychodem a kosztem uzyskania tego przychodu wykazać dochód.
Oczywiście dochód ten będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6c updop. Warunkiem jest tu przeznaczenie go na działalność statutową z wyłączeniem działalności gospodarczej.
W sytuacji, w której uczestnik imprezy dokona wpłaty wyższej od kwoty należnej, tzn. od tej, którą wydano, powstaje różnica. Uczestnik imprezy może zadeklarować pozostawienie tych różnic na poczet przyszłej imprezy. Zapis takiej zgody można umieścić chociażby w regulaminie organizowanej imprezy. Same różnice powinny być umieszczone na koncie rozrachunkowym. Jako powstałe z nadpłaty nie wpływają na wysokość przychodu z danej imprezy.
Stanowisko to znajduje swoje potwierdzenie także w interpretacjach organów podatkowych. W interpretacji Urzędu Skarbowego w Lubinie (sygn. PDIII/423-1/7/4/07) z 26 kwietnia 2007 r. stwierdza się: W przypadku gdy uczestnik imprezy dokona wpłaty wyższej od kwoty należnej za określoną usługę (tj. imprezę), to różnica podlega rozliczeniu z uczestnikiem na koncie rozrachunkowym. Jak określa podatnik, są to drobne różnice, rzędu 5-10 zł. Różnice te, jako powstałe z nadpłat na poczet określonych imprez, nie wpływają na wysokość przychodów podatkowych. Uczestnik imprezy może zadeklarować pozostawienie tych różnic na poczet przyszłej imprezy.
Jan Przygoda
Podstawa prawna:
- ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA