REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wzorce dotyczące prostej spółki akcyjnej
Wzorce dotyczące prostej spółki akcyjnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzorzec umowy prostej spółki akcyjnej. Ustawodawca w drodze rozporządzenia określił wzorzec umowy prostej spółki akcyjnej, a także inne wzorce dotyczące prostej spółki akcyjnej. Jak wygląda wzorzec umowy PSA, jakie dane zawiera?

Wzorce dotyczące prostej spółki akcyjnej

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 czerwca 2021 r. w sprawie określenia wzorców dotyczących prostej spółki akcyjnej udostępnionych w systemie teleinformatycznym, które określa wzorzec umowy prostej spółki akcyjnej, zwany dalej "wzorcem umowy", a także:

REKLAMA

Autopromocja

- wzorzec uchwały o powołaniu pełnomocnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do zawarcia z członkiem zarządu umowy prostej spółki akcyjnej przy wykorzystaniu wzorca umowy;

- wzorzec uchwały o powołaniu pełnomocnika spółki akcyjnej do zawarcia z członkiem zarządu umowy prostej spółki akcyjnej przy wykorzystaniu wzorca umowy;

- wzorzec oświadczenia członków zarządu albo rady dyrektorów prostej spółki akcyjnej o wysokości kapitału akcyjnego;

- wzorzec oświadczenia członków zarządu albo rady dyrektorów prostej spółki akcyjnej o wniesieniu wkładów na pokrycie akcji w części przewidzianej w umowie spółki;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wzorzec listy akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej;

- wzorzec uchwały o ustanowieniu prokury przez prostą spółkę akcyjną;

- wzorzec wykazu adresów do doręczeń albo adresów do doręczeń elektronicznych członków zarządu / rady dyrektorów prostej spółki akcyjnej.

Ustawodawca wskazuje, że przez system teleinformatyczny należy rozumieć system teleinformatyczny w rozumieniu art. 3a ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 112 oraz z 2020 r. poz. 2320).

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 lipca 2021 r.

Dane we wzorcach prostej spółki akcyjnej

Osoby wskazywane we wzorcach dotyczących prostej spółki akcyjnej oznacza się:

1) jeżeli są osobami fizycznymi - imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL, a jeżeli nie posiadają numeru PESEL - numerem paszportu ze wskazaniem kraju wystawienia paszportu, a także miejscem zamieszkania i adresem;

2) jeżeli są osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej - firmą bądź nazwą, numerem w Krajowym Rejestrze Sądowym, a jeżeli osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym - numerem we właściwym rejestrze z nazwą rejestru i określeniem organu prowadzącego rejestr, jeżeli zaś rejestr jest prowadzony za granicą - wskazaniem kraju, w którym jest prowadzony, a także siedzibą i adresem.

Wskazana we wzorcu umowy liczba osób jest przykładowa, a liczba akcjonariuszy bądź członków organu nie jest ograniczona wzorcem umowy.

Określając siedzibę i adres prostej spółki akcyjnej, miejscowość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy wskazać na podstawie danych z systemu teleinformatycznego pobranych z krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju TERYT.

Określając rok obrotowy, należy określić datę końcową pierwszego roku obrotowego zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217), przy czym data ta nie może być późniejsza niż 18 miesięcy od dnia zawiązania prostej spółki akcyjnej.

Określając przedmiot działalności prostej spółki akcyjnej, akcjonariusze posługują się systematyką Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) według schematu tej klasyfikacji zamieszczonego w systemie teleinformatycznym.

Liczbę i numery akcji w prostej spółce akcyjnej, liczbę i numery akcji objętych przez każdego akcjonariusza, cenę emisyjną akcji, wartość wkładów pieniężnych i termin ich wniesienia, minimalny procentowy stosunek liczby głosów przypadających na akcje założycielskie, okres kadencji członków organów, a także minimalną i maksymalną liczbę członków organów określa się liczbami arabskimi oraz słownie.

REKLAMA

W przypadku emisji kilku serii akcji akcjonariusze dokonują wyboru rodzaju akcji każdej z wyemitowanych serii spośród następujących rodzajów: akcje zwykłe (seria A), akcje założycielskie (seria AZ), akcje uprzywilejowane co do głosu (seria AG), akcje uprzywilejowane co do dywidendy (seria AD), akcje nieme (seria AN).

Wskazana we wzorcu umowy liczba serii akcji wyemitowanych przez prostą spółkę akcyjną jest przykładowa, przy czym system teleinformatyczny uniemożliwia wybór więcej niż jednej serii każdego z rodzajów akcji.

System teleinformatyczny uniemożliwia jednoczesny wybór przez wszystkich akcjonariuszy wyłącznie akcji niemych (seria AN).

System teleinformatyczny uniemożliwia określenie w umowie prostej spółki akcyjnej terminu wniesienia wkładów upływającego później niż trzy lata od dnia wpisu prostej spółki akcyjnej do rejestru.

Określenie kadencji członków organów prostej spółki akcyjnej następuje w latach, przy czym jest możliwe ustalenie jednego roku jako najkrótszej kadencji.

Funkcje członków organów prostej spółki akcyjnej w zarządzie określa się jako "prezes zarządu" i "członek zarządu", w radzie dyrektorów - jako "dyrektor", a w radzie nadzorczej - jako "przewodniczący rady nadzorczej", "zastępca przewodniczącego rady nadzorczej" i "członek rady nadzorczej".

W przypadku powołania rady nadzorczej system teleinformatyczny uniemożliwia określenie w akcie powołania organu liczby członków rady nadzorczej mniejszej niż trzy osoby.

W dokumencie pochodzącym z systemu teleinformatycznego, po podpisaniu dokumentu sporządzonego przy wykorzystaniu wzorca, jest umieszczana informacja o osobie podpisującej wraz z oznaczeniem rodzaju podpisu.

Wzorzec umowy prostej spółki akcyjnej

Zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu, w przypadku zawiązania jednoosobowej prostej spółki akcyjnej wzorzec umowy jest wykorzystywany jako wzorzec aktu założycielskiego jednoosobowej prostej spółki akcyjnej.

Jeżeli wzorzec umowy przewiduje warianty treści poszczególnych postanowień, należy dokonać wyboru poszczególnych wariantów, oznaczając wybrany wariant w systemie teleinformatycznym.

Wzorzec umowy prostej spółki akcyjnej zawiera załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 czerwca 2021 r. (poz. 1191).

WZORZEC UMOWY PROSTEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Podstawa prawna:

- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 30 czerwca 2021 r. w sprawie określenia wzorców dotyczących prostej spółki akcyjnej udostępnionych w systemie teleinformatycznym - Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 1191

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA