REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy tworzenie prostych spółek akcyjnych będzie atrakcyjne?

Czy tworzenie prostych spółek akcyjnych będzie atrakcyjne?
Czy tworzenie prostych spółek akcyjnych będzie atrakcyjne?
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Prosta spółka akcyjna. Od 1 lipca 2021r. obowiązują regulacje w KSH, które wprowadziły do porządku prawnego nowy typ spółki kapitałowej. Łączy ona rozwiązania przewidziane dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej.

Prosta spółka akcyjna - opodatkowanie

Mowa o prostej spółce akcyjnej, która jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W praktyce oznacza to, że jej opodatkowanie nie różni się zasadniczo od opodatkowania pozostałych spółek kapitałowych.

REKLAMA

Autopromocja

Zyski w pierwszej kolejności – podobnie jak w przypadku innych spółek kapitałowych – podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na poziomie spółki 19% lub  9% w przypadku posiadania statusu małego podatnika (tj. gdy przychody będą niższe niż 2 mln euro).

Należy pamiętać, że w odniesieniu do 9% stawki podatku nie w każdym przypadku stawka ta znajdzie zastosowanie, bowiem np. w odniesieniu do podatnika, powstałego w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną (tj. wykonującego we własnym imieniu działalność gospodarczą lub spółki niebędącej osobą prawną),

- A więc 9% stawka nie będzie mogła zostać zastosowana w roku podatkowym, w którym podatnik rozpoczął działalność (w przekształconej formie) oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym – mówi w rozmowie z MarketNews24 Marcin Rozbicki, Associate, Kancelaria Ożóg Tomczykowski.  - W przypadku dystrybuowania zysków do akcjonariuszy, będą one podlegały 19% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu. Innymi słowy prosta spółka akcyjna tak jak pozostałe spółki kapitałowe jest opodatkowana na poziomie samej spółki oraz następnie na poziomie jej wspólników.

REKLAMA

Co istotne, z perspektywy samych wspólników, przepisy KSH przewidują, że wkładem niepieniężnym na pokrycie akcji może być wszelki wkład mający wartość majątkową, w szczególności świadczenie pracy lub usług. I mając to na uwadze, zgodnie z ustawą PIT, w przypadku akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej opodatkowaniu podlega wniesienie wkładów niepieniężnych w postaci rzeczy oraz praw majątkowych – co oznacza, że w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego – poprzez świadczenie pracy lub usług dla spółki, taki wkład nie będzie podlegał opodatkowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odniesieniu do opodatkowania wspólników prostej spółki akcyjnej, co do zasady zysk wypłacany wspólnikom – osobom fizycznym - będzie opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W odniesieniu zaś do wspólników będących osobami prawnymi należy pamiętać o tym, że ustawa CIT przewiduje zwolnienie od opodatkowania wypłacanych zysków przez spółkę do innych osób prawnych.

Należy jednak pamiętać o tym, że aby wspólnik mógł z niego skorzystać, musi spełnić warunki wskazane w ustawie, w szczególności powinien on posiadać co najmniej 10% akcji oraz zadeklarować, że będzie on posiadał je przez co najmniej 2 lat.

Prosta spółka akcyjna - wypłaty z kapitału akcyjnego

Co istotne, w ślad za przepisami dotyczącymi prostej spółki akcyjnej, wypłaty z kapitału akcyjnego (jego zmniejszenia / wycofania) zostały zaliczone do kategorii przychodów z zysków osób prawnych. Wynika to wprost z regulacji ustawowych, zgodnie z którymi:

  • W przypadku CIT - za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziałów w zyskach osób prawnych stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym: przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej.
  • W odniesieniu zaś do PIT - dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej

W praktyce oznacza to, że zakwalifikowanie przychodu ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej do kategorii przychodów z zysków kapitałowych, będzie opodatkowane 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym pobieranym przez płatnika.

- Jeżeli zatem podmiot, który zainwestował w polską spółkę akcyjną 0.5 mln zł, będzie chciał wycofać zainwestowane środki, musi liczyć się z tym, że będą one podlegały opodatkowaniu. W tym konkretnym przypadku podatek wyniesie 95.000,00zł – wyjaśnia M.Rozbicki.

Co istotne, osobie takiej nie będzie przysługiwała możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o poniesione koszty, przez co dla przyszłych inwestorów założenie PSA może okazać się mało intratnym rozwiązaniem.

Prosta spółka akcyjna - działalność badawczo-rozwojowa

W odniesieniu do prostych spółek akcyjnych, które zamierzają prowadzić działalność badawczo-rozwojową będą one mogły skorzystać z ulg na tego rodzaju działalność innowacyjną. Prosta spółka akcyjna przy spełnieniu wymogów ustawowych, może korzystać z ulgi na działalność  badawczo rozwojową, IP Box oraz tzw. Innovation Box.

- Zwracam jednak uwagę, że na chwilę obecną regulacja w zakresie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, w dalszym ciągu jest przewidziana jedynie dla podmiotów prowadzących działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami albo akcjonariuszami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym – dodaje M.Rozbicki z Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Oznacza to, że na chwilę obecną, przepisy te nie są dostosowane do prostej spółki akcyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

REKLAMA

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

REKLAMA

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

Obligacje skarbowe - luty 2025 r. Oprocentowanie do 6,80% w skali roku. Oferta obligacji nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 27 stycznia 2025 r. przekazało informacje o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lutym 20245 r. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmienią się w porównaniu do oferowanych w styczniu br. Od 28 stycznia br. można nabywać nowe (lutowe) emisje obligacji skarbowych w drodze zamiany z niewielkim dyskontem. 

REKLAMA