Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy bardziej opłacalny jest aport całego przedsiębiorstwa, czy pojedynczych składników majątku

Krzysztof Rustecki
inforCMS
Zamierzam wnieść przedsiębiorstwo do spółki jawnej. Rozważam też utworzenie spółki z o.o., do której zostanie wniesione przedsiębiorstwo. Pod uwagę biorę również wariant, w którym będę wynajmował posiadaną przeze mnie halę produkcyjną (nieruchomość), a do spółki wniosę jedynie maszyny. Jakie skutki spowoduje realizacja poszczególnych wariantów?

RADA

Wniesienie środków trwałych w ramach aportu przedsiębiorstwa spowoduje, że wartość początkowa tych środków będzie ustalana w wysokości wartości określonej w księgach osoby wnoszącej ten aport. Kontynuowana będzie również metoda amortyzacji tych środków trwałych. Wniesienie pojedynczych środków trwałych do spółki z o.o. spowoduje powstanie przychodu z objęcia udziałów. W spółce tej wartość początkowa wniesionego aportem środka trwałego będzie mogła być ustalona według jego wartości rynkowej oraz będzie możliwe przyjęcie nowej metody amortyzacji. W przypadku zaś wniesienia pojedynczych środków trwałych do spółki jawnej nie powstanie przychód z objęcia udziałów, natomiast będzie możliwe ustalenie wartości początkowej według wartości rynkowej środka trwałego oraz zastosowanie innej niż stosowana przez poprzedniego właściciela metody amortyzacji.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 551 kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest definiowane jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności m.in. oznaczenie przedsiębiorstwa, własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, wierzytelności, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Od 1 stycznia 2007 r. w przypadku wniesienia aportem do spółki kapitałowej czy spółki osobowej przedsiębiorstwa wartość początkową składników majątku, które były wprowadzone do ewidencji przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, przyjmuje się w wysokości wartości początkowej wykazanej w tej ewidencji (art. 16g ust. 10a updop, art. 22g ust. 14a updof). Kontynuowana jest również metoda amortyzacji poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (art. 16h ust. 3a updop, art. 22h ust. 3a updof). Dlatego też w spółce z o.o. bądź spółce jawnej wartość początkowa maszyn wniesionych w ramach aportu przedsiębiorstwa powinna być ustalona w wysokości wartości początkowej ustalonej w księgach podmiotu wnoszącego ten aport. Odpisy amortyzacyjne będą dokonywane z uwzględnieniem metody amortyzacji i wysokości dokonanych odpisów przez zbywcę (zasada kontynuacji).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Od 2007 r. w przypadku wnoszenia aportem przedsiębiorstwa do spółki jawnej lub spółki z o.o. obowiązuje zasada kontynuacji metody amortyzacji środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa stosowanej przez podmiot wnoszący ten aport.

W razie wniesienia przez osobę fizyczną przedsiębiorstwa do spółki z o.o. przychód z tego tytułu będzie zwolniony z podatku (art. 21 ust. 1 pkt 109 updof). W przypadku zaś wniesienia przedsiębiorstwa do spółki jawnej przepisy nie przewidują powstania z tego tytułu przychodu.

Przykład

Pan Nowak wniósł do spółki z o.o. przedsiębiorstwo. W ramach tego aportu m.in. została wniesiona maszyna. W ewidencji środków trwałych prowadzonej przez pana Nowaka jej wartość początkowa wynosiła 50 000 zł, dotychczasowe umorzenie wynosiło zaś 40 000 zł. Maszyna była amortyzowana metodą liniową. W spółce z o.o. wartość początkowa tej maszyny i jej dotychczasowe umorzenie będą przyjęte w tej samej wysokości. Kontynuowana będzie również liniowa metoda amortyzacji tej maszyny.

W przypadku wniesienia do spółki z o.o. pojedynczego środka trwałego powstanie przychód z objęcia udziałów. Na podstawie bowiem art. 17 ust. 1 pkt 9 updof przychodem jest również nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Przepisy art. 19 ust. 1-3 updof stosuje się w takiej sytuacji odpowiednio. A zatem przychodem z objęcia udziałów objętych w zamian za wniesioną aportem maszynę będzie wartość nominalna objętych udziałów. Jeżeli jednak wartość ta bez uzasadnionej przyczyny będzie znacznie odbiegać od wartości rynkowej, organ podatkowy może określić przychód w wysokości wartości rynkowej. Kosztem uzyskania tego przychodu będą natomiast wydatki na nabycie maszyny pomniejszone o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne (art. 22 ust. 1e pkt 1 updof). Dochód z objęcia udziałów jest wykazywany w odrębnym zeznaniu rocznym zawierającym rozliczenie dochodów kapitałowych.

Na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 upodp spółka z o.o. może przyjąć wartość początkową tej maszyny w wysokości jej wartości rynkowej. Będzie mogła również przyjąć inną metodę amortyzacji.

Przykład

Pan Nowak wniósł aportem do spółki z o.o. maszynę. Wartość rynkowa maszyny ustalona przez biegłego wynosi 15 000 zł i w tej wysokości objął udziały w spółce z o.o.

Uprzednio pan Nowak nabył tę maszynę za kwotę 50 000 zł, a dotychczasowe jej umorzenie wynosi 40 000 zł. Stosował liniową metodę jej amortyzacji.

W związku z powyższym pan Nowak osiągnął przychód z objęcia udziałów w wysokości 15 000 zł. Kosztem uzyskania przychodu będzie nieumorzona wartość początkowa maszyny w wysokości 10 000 zł (50 000 zł - 40 000 zł).

Pan Nowak wykaże dochód w wysokości 5000 zł (15 000 zł - 10 000 zł) w zeznaniu rocznym z dochodów kapitałowych. Dochód ten będzie opodatkowany według stawki 19%. Zapłaci zatem podatek w wysokości 950 zł (5000 zł x 19%).

Spółka z o.o. będzie mogła przyjąć wartość początkową maszyny w wysokości 15 000 zł. Będzie mogła również przyjąć inną niż liniowa metodę amortyzacji - np. indywidualną stawkę amortyzacji jako używanego środka trwałego (art. 16j ust. 1 pkt 1 updop) bądź jako podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą będzie mogła również dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego (art. 16k ust. 7 updop).

W przypadku wniesienia pojedynczego środka trwałego do spółki jawnej nie powstanie z tego tytułu przychód. W odróżnieniu od objęcia udziałów w spółce kapitałowej przepisy nie przewidują powstania przychodów z objęcia udziałów w spółce osobowej.

Na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 4 updof w spółce jawnej wartość początkowa będzie mogła być ustalona według wartości rynkowej wniesionej aportem maszyny. Ponadto również i w tym przypadku będzie możliwe przyjęcie nowej metody amortyzacji tego środka trwałego.

Przykład

Pan Nowak jako wkład do spółki jawnej wniósł maszynę. Wartość rynkowa maszyny wynosi 15 000 zł i w tej wysokości pan Nowak objął udziały w spółce jawnej.

Uprzednio pan Nowak nabył tę maszynę za kwotę 50 000 zł, a dotychczasowe jej umorzenie wynosi 40 000 zł. Pan Nowak nie osiągnie z tego tytułu przychodu z objęcia udziałów w spółce jawnej. Spółka jawna będzie mogła przyjąć wartość początkową maszyny w wysokości 15 000 zł. Będzie również mogła przyjąć inną (szybszą) metodę amortyzacji niż metoda liniowa, którą stosował poprzedni właściciel.

- art. 12 ust. 1 pkt 7, art. 14 ust. 1-3, art. 16g ust. 1 pkt 4, ust. 10a, art. 16h ust. 3a, art. 16j ust. 1 pkt 1, art. 16k ust. 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

- art. 17 ust. 1 pkt 9, art. 19 ust. 1-3, art. 21 ust. 1 pkt 109, art. 22 ust. 1e pkt 1, art. 22g ust. 1 pkt 4, ust. 14a, art. 22h ust. 3a, art. 22j ust. 1 pkt 1, art. 22k ust. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793

- art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Ordynacja podatkowa - część 1
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
  płatnika
  podatnika
  urzędu skarbowego
  budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uproszczenia w akcyzie dla producentów energii odnawialnej
  Będą uproszczenia w podatku akcyzowym dla małych producentów energii odnawialnej i dla samorządów korzystających z OZE – wynika z opublikowanej na stronie KPRM zapowiedzi nowelizacji ustawy akcyzowej.
  Podwójna nowelizacja przepisów kodeksu karnego skarbowego w 2022 r.
  Od 1 stycznia 2022 roku w życie weszło wiele zmian w przepisach, w szczególności w zakresie prawa podatkowego. Zmianami została objęta również ustawa – Kodeks karny skarbowy. Co ciekawe jednak, w trakcie roku doszło do ponownej nowelizacji tej ustawy a kolejne zmiany zaczęły obowiązywać od 1 lipca. Jakich zmian dokonano w kodeksie karnym skarbowym w 2022 roku? Poniżej wskazujemy na najciekawsze i najbardziej istotne zmiany, które warto znać.
  Slim VAT 3 a sprzedaż mieszana - co się zmieni?
  Slim VAT 3 wprowadza zmiany w systemie proporcji odliczania VAT w sprzedaży mieszanej. Znacząco zwiększona zostanie kwota, która pozwala na odliczenie 100% wysokości podatku naliczonego.
  Dzialy specjalne produkcji rolnej. Normy szacunkowe dochodu od 1 stycznia 2023 r.
  Rząd opublikował projekt rozporządzenia określającego normy szacunkowe dochodu działów specjalnych produkcji rolnej. Nowe stawki wchodzą w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Dotyczą np. uprawy w szklarniach, uprawy grzybów oraz hodowli kotów rasowych.
  Jak wypłacić zysk ze spółki z o.o.
  Jak wspólnik spółki z o.o. może wypłacić zysk ze spółki, aby było najkorzystniej?
  Straty na lokatach bankowych w 2022 roku
  Nawet ponad 13% – takie realne straty mogą dać depozyty, które kończą się w trzecim kwartale 2022 r. Tak złych wyników w przypadku lokat nie mieliśmy od wielu lat. I choć sytuacja deponentów się poprawia, to i tak trudno liczyć na to, że bankowe lokaty uchronią nasz kapitał przed inflacją.
  SLIM VAT 3 i sankcja 20% VAT - zmiany w VAT od 2023 roku
  Zaprezentowana przez Ministerstwo Finansów w 2020 roku idea „SLIM VAT” doczekała się kolejnej odsłony. 8 sierpnia 2022 roku został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, tzw. SLIM VAT 3. Pakiet ten, tak jak poprzednie, ma na celu wprowadzenie kolejnych uproszczeń w zakresie rozliczenia VAT. Projekt ustawy zakłada również implementację wyroku TSUE z dnia 15 kwietnia 2021 roku w sprawie C-935/19 dotyczącego możliwości nakładania przez organy podatkowe 20 proc. sankcji VAT. Obecnie projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Konsultacje projektu potrwają do 26 sierpnia 2022 roku. Z kolei planowane wejście w życie nowych przepisów przewidziano na 1 stycznia 2023 roku.
  Inflacja w Polsce. Presja inflacyjna po 7 miesiącach 2022 roku nie słabnie
  Mimo oczekiwań wielu ekspertów na osłabienie dynamiki wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, według najnowszych danych GUS, inflacja nadal przyspiesza, sięgając w lipcu 2022 r. 15,6 proc., a więc była nieznacznie wyższa niż miesiąc wcześniej i najwyższa od 1997 roku.
  Fiskus promuje sprzedaż alkoholu z powodu spadku wpływów z akcyzy ... w Japonii
  W Japonii fiskus ogłosił akcję "Sake Viva!", która ma na celu zwiększenie sprzedaży alkoholu w kraju, gdzie jego konsumpcja mocno spada, co powoduje obniżenie wpływów z akcyzy - podaje w czwartek BBC.
  Informacja o realizacji strategii podatkowej - obowiązek dużych firm i grup kapitałowych
  Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której umieszczone są informacje o realizowanej strategii podatkowej. Obowiązek dotyczy dużych przedsiębiorstw i grup kapitałowych.
  50% koszty uzyskania przychodu a minimalne wynagrodzenie za pracę
  Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu w ramach m.in. umowy o pracę i umów cywilnoprawnych to sposób na obniżenie należności podatkowych.
  Modele SAAS, PAAS i IAAS – czym różnią się w konsekwencjach podatkowych?
  Czy zastanawiałeś się kiedyś nad świadczeniem usług za pośrednictwem chmury obliczeniowej? W skrócie polega to na dostarczaniu np. mocy obliczeniowej, ale również oprogramowania czy systemów w modelu usługowym. Problem jaki może pojawić się na Twojej drodze to wybór sposobu świadczenia tych usług oraz skutków podatkowych z nimi związanych.
  Dobrowolne zabezpieczenie zobowiązania podatkowego przez podatnika
  Podatnik, który otrzymał decyzję o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego lub posiada nieostateczną decyzję organu I instancji, wyprzedzając działania organu podatkowego, może skorzystać z instytucji zabezpieczenia dobrowolnego. Jak to zrobić i na czym polega dobrowolne zabezpieczenie zobowiązania podatkowego przez podatnika?
  Wystawianie faktur – terminy ustawowe
  Faktura jest podstawowym dokumentem, który potwierdza transakcję zakupową. Stanowi podstawę do obliczeń podatkowych oraz określania zobowiązania podatkowego, w określonych okresach. Nic więc dziwnego, że ustawodawca zdecydował jak powinien wyglądać dokument faktury oraz w jakim czasie minimalnym oraz maksymalnym dokument taki powinien zostać wystawiony.
  Czy członek zarządu spółki może być jej pracownikiem?
  Członek zarządu spółki z o.o. może (choć nie musi) być zatrudniony w tej spółce na podstawie umowy o pracę. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to możliwe.
  Firma w mieszkaniu a koszty podatkowe w PIT
  Szczególnie w trudnych gospodarczo momentach wielu przedsiębiorców zastanawia się nad minimalizacją swoich kosztów. Jedną z opcji jest prowadzenie działalności gospodarczej z prywatnego mieszkania lub domu. Często oznacza to przeznaczenie części nieruchomości na cele biurowe – jak chociażby stworzenie sali spotkań czy gabinetu, a także ponoszenie części kosztów mediów na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Czy takie wydatki, ponoszone w prywatnym domu podatnika, ale na cele firmowe mogą być rozliczane firmowo? Czy mają wpływ na wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych?
  Kasy fiskalne w myjniach samochodowych od 1 października 2022 r. Konieczny paragon
  Nie wystarczy pozwolić klientom na zeskanowanie elektronicznego kodu QR i przesłać im linku na podany adres e-mailowy. To nie to samo, co wydanie paragonu fiskalnego – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
  50% kosztów uzyskania przychodów informatyka - jakie wymogi należy spełnić
  Polskie prawo przewiduje możliwość zastosowania preferencyjnych (50%) kosztów uzyskania przychodów przez specjalistów z branży IT, którzy w ramach realizowanych zadań działają w sposób twórczy. Jest to więc związane m.in. z grami komputerowymi i tworzeniem programów. Aby skorzystać z podwyższonych KUP, trzeba jednak spełnić konkretne przesłanki. Przedstawiamy działania po stronie pracodawcy, które pozwolą uniknąć powstania wątpliwości w razie kontroli ze strony Urzędu Skarbowego.
  Nowe przepisy dotyczące firm windykacyjnych. Co się zmieni? Od kiedy?
  Aktualnie windykacja należności, zwłaszcza ta w formie pozasądowej (polubownej), nie jest obwarowana kompleksową regulacją prawną. Odnosi się do zarówno do osoby windykatora, formy prowadzenia działalności, jak i zasad przeprowadzania windykacji pozasądowej. Bez odpowiednich regulacji może dochodzić do naruszeń ze strony firm windykacyjnych, których przedstawiciele popełniają czyny niezgodne z zasadami etyki (np. w wyniku nękania) lub niedozwolone w ramach windykacji. Właśnie dlatego ustawodawca zamierza wprowadzić nowe wymogi dla firm windykacyjnych. Wdrożenie tych zasad może wymusić znaczne przeobrażenia na podmiotach, które zajmują się odzyskiwaniem zaległych należności.
  Dane osobowe kandydatów do pracy a RODO - przechowywanie danych po rekrutacji
  Przedsiębiorca ma prawo przetwarzać dane kandydatów do pracy po zakończonej rekrutacji z uwagi na ewentualne roszczenia z tytułu dyskryminacji. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 4 sierpnia 2022 r. W ten sposób WSA zakwestionował niekorzystną dla firm wykładnię Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wyrok jest nieprawomocny ale omawiana sprawa może doprowadzić do zmiany stanowiska dotyczącego przechowywania danych osobowych kandydatów.
  W lipcu spadła liczba ofert pracy
  W lipcu spadła liczba ofert pracy - wynika z przekazanego PAP Barometru Ofert Pracy. Według analizy wysoka inflacja i restrykcyjna polityka monetarna ograniczą aktywność inwestycyjną, co spowoduje wyhamowanie tempa powstawania nowych etatów.
  PIT-2, PIT-2A, PIT-3 - nowe wzory formularzy podatkowych od 2023 roku
  Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory oświadczeń/wniosków PIT-2 (wersja 9), PIT-2A (wersja 8), PIT-3 (wersja 9), składanych przez podatników płatnikom dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. Konsultacje podatkowe tych wzorów rozpoczęły się 10 sierpnia 2022 r. i potrwają do 19 sierpnia 2022 r. Po zakończeniu tych konsultacji podatkowych, wzory formularzy, zostaną udostępnione do stosowania (opublikowane) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów, zgodnie z art. 45b ustawy o PIT. Formularze te nie będą ogłoszone w drodze rozporządzenia Ministra Finansów publikowanego w Dzienniku Ustaw.
  Zmiany w prawie restrukturyzacyjnym od 2024 roku
  W 2024 roku – wraz z implementacją przez Polskę unijnej dyrektywy drugiej szansy – wejdą w życie kolejne zmiany w prawie restrukturyzacyjnym. – Nie będzie to rewolucja w naszym systemie, ale podkreślenie polityki drugiej szansy dla firm w trudnej sytuacji ekonomicznej – ocenia radca prawny Bartosz Sierakowski. W procesie restrukturyzacji pojawi się konieczność przeprowadzenia tzw. testu zaspokojenia, czyli prognozy możliwych wariantów zaspokojenia wierzycieli. To oznacza nowe obowiązki dla doradców restrukturyzacyjnych i prawdopodobnie wzrost kosztów całej procedury.
  Praca obywateli Ukrainy w Polsce a opodatkowanie PIT. Co trzeba wiedzieć po pół roku pobytu w Polsce
  Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę miliony (dosłownie) obywateli Ukrainy mniej lub bardziej tymczasowo przeniosło się do Polski, aby szukać schronienia przed wojną. W rezultacie albo rozpoczęli pracę zdalną w Polsce dla swojego pracodawcy z siedzibą na Ukrainie albo po prostu podjęli pracę w Polsce. Wykonują oni swoją pracę z polskiego adresu zamieszkania i to wkrótce zrodzi problem dotyczący opodatkowania dochodów z tej pracy omówiony poniżej.
  Slim VAT 3 - znaczące zmiany w VAT
  Slim VAT 3 trafił do konsultacji publicznych. Jest to kolejny pakiet uproszczeń w rozliczeniach VAT dla przedsiębiorców. Na czym będą polegać proponowane zmiany?