| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Kosztem jest wartość nabytych wcześniej akcji

Kosztem jest wartość nabytych wcześniej akcji

Kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży akcji, które w wyniku połączenia się dwóch spółek zostały zamienione na akcje nowej spółki, jest wartość historyczna nabytych wcześniej akcji łączonych spółek.


Akt połączenia się spółek akcyjnych może stwarzać problemy podatkowe dla inwestorów. Często zdarza się tak, że podatnicy, czytając art. 22 ust. 1f ustawy o PIT, dotyczący kosztów uzyskania przychodów, za koszt nabycia akcji uzyskanych z połączenia się dwóch podmiotów, w omawianym przypadku, błędnie uznają wartość nominalną nowych akcji.

Chodzi o sytuację, w której inwestor był posiadaczem akcji spółki, która w wyniku połączenia została przejęta przez inny podmiot i de facto jej akcje zostały zamienione na inne. Inwestor samoistnie stał się więc posiadaczem akcji nowej spółki o nowej wartości nominalnej. W takim przypadku za koszt uzyskania przychodu powinien przyjąć pierwotną wartość pierwszego nabytego pakietu akcji.

Historyczny koszt nabycia akcji, który w rzeczywistości bywa o wiele niższy niż akcji nowej spółki, mógłby skłaniać do obliczenia dochodu i wyliczenia z tego tytułu podatku, ale operacja ta nie jest jednak zgodna z przepisami ustawy o PIT.

Zdaniem Marka Gadacza, doradcy podatkowego z PricewaterhouseCoopers ustawa o PIT nie uznaje za moment podatkowy aktu połączenia się dwóch spółek (np. kiedy jedna spółka przejmuje drugą). W praktyce oznacza to, że u akcjonariusza spółki, która jest przejmowana, dochód nie powstaje, mimo że teoretycznie mógłby powstać.

Operacja zamiany akcji w wyniku łączenia spółek w praktyce może generować również błędne rozliczenia przychodu inwestorów przesyłane przez biura maklerskie na formularzu PIT-8C. Jeśli biura maklerskie nie rozpoznały właściwie aktu zamiany akcji albo kiedy akcje spółek łączonych i spółki połączonej były obsługiwane przez różne biura maklerskie, to rzeczywisty dochód, a co za tym idzie podatek do zapłaty, może zostać w takich formularzach błędnie wyliczony. W takiej sytuacji podatnik powinien zwrócić się o korektę formularza albo samodzielnie rozliczyć dochód (stratę) z tego tytułu.

USTALANIE KOSZTU NABYCIA

• Łączenie spółek - spółka A przejmuje spółkę B i powstaje spółka C

• Akcjonariusz spółki A lub B w wyniku połączenia staje się samoistnie posiadaczem akcji spółki C, której wartość nominalna jest inna niż akcji spółki A lub B, które inwestor nabył wcześniej, przed połączeniem

• Obliczając dochód ze sprzedaży akcji spółki C, za koszt uzyskania przychodu należy przyjąć nominalną wartość nabytych akcji spółki A lub B

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »