REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możliwość pomniejszenia podatku. Niektóre spółki mają do tego prawo

Robert Nogacki
radca prawny
Możliwość pomniejszenia podatku. Niektóre spółki mają do tego prawo
Możliwość pomniejszenia podatku. Niektóre spółki mają do tego prawo
/
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku mogą stosować spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej 13 maja 2024 r. interpretacji indywidualnej.

Możliwość pomniejszenia podatku przez spółkę

Spółka z o.o. postanowiła w 2024 roku przejść na ryczałt od dochodów spółek (estoński CIT). Złożyła naczelnikowi urzędu skarbowego odpowiednie zawiadomienie na formularzu ZAW-RD. Zapytała również Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy po przejściu na estoński CIT, wypłacając swoim wspólnikom (osobom fizycznym) zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy – będzie mogła pomniejszać podatek dochodowych należy od wspólnika o stosowny procent podatku dochodowego zapłaconego przed spółkę.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowany podatek od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki, osiągniętych w okresie opodatkowania estońskim CIT, jeżeli pochodzą one z podziału zysków z tego okresu, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

  1. 90 proc. kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki (będącej małym podatnikiem lub rozpoczynającym prowadzenie działalności), z którego przychód ten został uzyskany; albo
  2. 70 proc. (w przypadku zysków spółek o statusie podatnika innym niż mały lub rozpoczynający prowadzenie działalność).

Spółka wskazała na art. 41 ust. 4ab ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym dokonując wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków osiągniętych w okresie opodatkowania estońskim CIT jest obowiązana jako płatnik pobierać zryczałtowany podatek dochodowy z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT.

Spółka na estońskim CIT z prawem do zastosowania pomniejszenia

By na pytanie spółki odpowiedzieć Dyrektor KIS przywołał . „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” z 23 grudnia 2021 roku. Zawiera on wyjaśnienie, że dla celów ryczałtu wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1. CIT. W konsekwencji, pojęciem należności (wypłat) z tytułu podzielonych zysków spółki, o których mowa w art. 30a ust. 19 i art. 41 ust. 4ab ustawy o PIT w aktualnym brzmieniu objęte są także zaliczki na poczet przyszłej dywidendy.

Finalnie DKIS zgodził się ze spółką, że przy wypłacie wspólnikom zaliczek na poczet dywidendy wypracowanej w okresie gdy spółka była na estońskim CIT, będzie zobowiązana jako płatnik do poboru 19 proc. PIT, ale z prawem do zastosowania 90 proc. lub 70 proc. pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT (interpretacja indywidualna DKIS z 13 maja 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.259.2024.1.BS).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, to kolejna korzystna dla podatników interpretacja podatkowa dotyczącą możliwości dokonania potrącenia, gdy zaliczkę na dywidendę wypłaca spółka estońska. Dla przypomnienia, początkowo, czyli w roku 2021, organy podatkowe konsekwentnie odmawiały prawa stosowania takiego potrącenia co do zaliczek. Stąd od 2022 r. zmieniono przepisy w tym zakresie, doprecyzowując treść art. 30a ust. 19 PIT. Początkowo przepis dotyczył odliczania odpowiednio 90 proc. lub 70 proc. należnego ryczałtu od dochodów spółek od PIT wspólnika z tytułu wypłaconej dywidendy. Obecnie (czyli od roku 2022) - mowa jest o odliczaniu części ryczałtu od PIT wspólnika z tytułu podzielonego zysku spółki.
Praktyka świadczy jednak o tym, że płatnicy obawiając się zmiany tej korzystnej linii interpretacyjnej wolą na zimne dmuchać i zabiegają o ograniczenia ryzyka podatkowego spółki  poprzez uzyskanie własnej interpretacji wciąż nie prostych przepisów.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA