Zawieszenie działalności spółki prawa handlowego
REKLAMA
REKLAMA
Może to być bardzo korzystne rozwiązanie, która pozwoli przetrwać ciężki okres. Zawieszenie działalności gospodarczej jest stosowane często przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą ale warto mieć świadomość, że jest to możliwe także w przypadku spółek.
REKLAMA
Zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Ograniczenie dotyczące zatrudniania pracowników może powodować, że niektóre spółki nie będą mogły skorzystać z omawianego instrumentu prawnego. Należy jednak zaznaczyć, że zatrudnienie przykładowo na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia nie stanowi takiej przeszkody, a co za tym idzie będzie możliwe złożenie wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej.
W przypadku spółek prawa handlowego wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej musi zostać złożony przez przedsiębiorcę do Krajowego Rejestru Sądowego. Do wniosku powinna zostać dołączona uchwała wspólników spółki osobowej lub zarządu spółki kapitałowej dotyczącą zawieszenia działalności, a także oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników. Wniosek należy złożyć przestrzegając systemu tzw. jednego okienka, a co za tym załączyć do niego odpowiednie formularze dla urzędu skarbowego, urzędu statystycznego oraz ZUS. Jest to o tyle istotne, że w okresie kiedy działalność jest zawieszona przedsiębiorca jest zwolniony z niektórych obowiązków w zakresie rozliczeń podatku dochodowego, składek do ZUS oraz podatku VAT.
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Umowy zlecenia 2014 / 2015 – składki ZUS
REKLAMA
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W tym czasie będzie jednak mógł między innymi: wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów; przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej; zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, a także będzie miał prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.
W czasie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca jest także zobowiązany wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa, a także może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne dla zobowiązań publicznoprawnych od dnia, w którym działalność gospodarcza zostaje zawieszona do dnia poprzedzającego dzień jej wznowienia. Bardzo istotne jest, iż wznowienie działalności nie następuje automatycznie po upływie okresu na jaki spółka została zawieszona, a dopiero na wniosek przedsiębiorcy.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż w dniu jego złożenia, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. Jeżeli wniosek o wznowienie nie zostanie złożony sąd rejestrowy wszczyna postępowanie, w którym wzywa do jego wniesienia w terminie 7 dni. W przypadku niezastosowania się do takiego wezwania Sąd na zobowiązanych do złożenia wniosku może nałożyć grzywnę, a w ostateczności z urzędu wykreślić spółkę z rejestru.
Marcin Kamiński, Kancelaria Prawna ARKANA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat