| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Klauzula wykonalności. Kolejny krok po uzyskaniu nakazu zapłaty lub wyroku

Klauzula wykonalności. Kolejny krok po uzyskaniu nakazu zapłaty lub wyroku

W wyniku wniesionego przez ciebie pozwu sąd wydał nakaz zapłaty lub wyrok zobowiązujący twojego kontrahenta do zapłaty. Czas na kolejne kroki po odzyskanie długu, czyli wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.

Wydanie nakazu zapłaty przez sąd to dopiero połowa drogi do odzyskania pieniędzy. Po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu jeszcze nie możesz iść do komornika. Wpierw musisz wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności. Trzeba jednak pamiętać, że nakaz zapłaty lub wyrok uprawomocni się po dwóch tygodniach od doręczenia pozwanemu orzeczenia. Oczywiście pod warunkiem, że pozwany nic w tym czasie nie zrobi.

Kiedy można złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności?

Orzeczenie sądowe (nakaz zapłaty, wyrok) może zostać opatrzone klauzulą wykonalności, jeżeli jest prawomocne. Z prawomocnością orzeczenia mamy do czynienia, jeśli nie przysługuje od niego środek odwoławczy lub inny środek zaskarżenia. Przykładowo nakaz zapłaty wydany zarówno w postępowaniu nakazowym, jak i upominawczym stanie się prawomocny po upływie dwóch tygodni od doręczenia nakazu pozwanemu, jeśli w tym terminie nie zaskarży on nakazu poprzez złożenie odpowiednio: zarzutów lub sprzeciwu od nakazu zapłaty. W przypadku wyroku jeżeli pozwany nie złoży apelacji w terminie dwóch tygodni od doręczenia wyroku. Jeżeli zatem wydany w sprawie tytuł egzekucyjny stał się prawomocny, możesz już złożyć w Sądzie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Bez tego nie odzyskasz swoich pieniędzy.

Polecamy: Jak stosować split payment

Klauzula wykonalności w niektórych sytuacjach jest nadawana z urzędu

Musisz pamiętać, iż co do zasady Sąd nadaje klauzulę wykonalności tylko na wniosek Wierzyciela. Chcąc zatem skierować uzyskany tytuł egzekucyjny do postępowania egzekucyjnego, musisz uprzednio zainicjować wszczęcie tzw. postępowania klauzulowego.

Z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności nie musisz występować, gdy uzyskałeś nakaz zapłaty wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym – Sąd nada klauzulę z urzędu niezwłocznie po uprawomocnieniu się nakazu. Pamiętaj jednak, iż w tym przypadku Sąd nie ma obowiązku doręczenia tobie tytułu wykonawczego. Chcąc zatem otrzymać tytuł wykonawczy, musisz złożyć do sądu wniosek o jego doręczenie.

Polecamy: Kalendarz 2019

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Co należy załączyć do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności?

Składając do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności musisz załączyć odpis tytułu egzekucyjnego (czyli nakazu zapłaty lub wyroku). Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że go nie posiadasz, możesz wówczas wystąpić o wydanie odpisu orzeczenia we wniosku o nadanie klauzuli wykonalności.

Co podać we wniosku o klauzulę?

Obowiązujące od sierpnia 2013 roku przepisy nakazują podawania w treści klauzuli wykonalności oznaczeń dłużnika. Chodzi o to, by Jana Kowalskiego nie pomylono z Janem Kowalskim. We wniosku o klauzulę wykonalności musisz, więc podać numer PESEL lub NIP dłużnika będącego osobą fizyczną. A jeżeli dłużnikiem nie jest osoba fizyczna, tylko np. spółka z o.o. to w klauzuli należy podać jej numer KRS lub albo numer NIP. W każdym przypadku musi być też zawarty w tej klauzuli PESEL, KRS lub NIP wierzyciela.

Jak ustalić opłatę od wniosku?

Samo nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu będącemu orzeczeniem sądu nie podlega opłacie sądowej, ani kancelaryjnej. Powyższe odnosi się jedynie do sytuacji, gdy do wniosku o nadanie klauzuli załączasz posiadany odpis tytułu egzekucyjnego (czyli tego, który dostałeś z sądu). Pamiętaj jednak, iż jeśli nie załączysz do wniosku odpisu orzeczenia, to za sporządzenie tego odpisu wraz z klauzulą wykonalności będziesz musiał uiścić opłatę kancelaryjną w kwocie 6 zł za każdą rozpoczętą stronę. Warto ustalić liczbę stron orzeczenia z pracownikiem sekretariatu Sądu.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Ile trwa nadanie klauzuli wykonalności?

Postępowanie w sprawie nadania klauzuli nie jest skomplikowane. Klauzulę wykonalności nadaje sąd jednoosobowo na wniosek wierzyciela. Przepisy prawa przewidują, że klauzulę taką sąd powinien nadać bezzwłocznie, nie później jednak niż w trzy dni od złożenia wniosku. Oczywiście, praktyka bywa różna, ale zasadniczo sądy robią to sprawnie.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Co robić dalej z klauzulą wykonalności?

Jeżeli otrzymasz z sądu tytuł egzekucyjny zapatrzony w klauzulę wykonalności oznacza to, że masz tytuł wykonawczy i możesz złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji. Przed skierowaniem wniosku do komornika możesz wezwać twojego nierzetelnego kontrahenta do dobrowolnego spełnienia świadczenia. W przypadku braku zapłaty ze strony dłużnika należy złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Krzysztof Nowosad, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »