REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klauzula wykonalności. Kolejny krok po uzyskaniu nakazu zapłaty lub wyroku

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
Klauzula wykonalności. Kolejny krok po uzyskaniu nakazu zapłaty lub wyroku
Klauzula wykonalności. Kolejny krok po uzyskaniu nakazu zapłaty lub wyroku

REKLAMA

REKLAMA

W wyniku wniesionego przez ciebie pozwu sąd wydał nakaz zapłaty lub wyrok zobowiązujący twojego kontrahenta do zapłaty. Czas na kolejne kroki po odzyskanie długu, czyli wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.

Wydanie nakazu zapłaty przez sąd to dopiero połowa drogi do odzyskania pieniędzy. Po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu jeszcze nie możesz iść do komornika. Wpierw musisz wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności. Trzeba jednak pamiętać, że nakaz zapłaty lub wyrok uprawomocni się po dwóch tygodniach od doręczenia pozwanemu orzeczenia. Oczywiście pod warunkiem, że pozwany nic w tym czasie nie zrobi.

Autopromocja

Kiedy można złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności?

Orzeczenie sądowe (nakaz zapłaty, wyrok) może zostać opatrzone klauzulą wykonalności, jeżeli jest prawomocne. Z prawomocnością orzeczenia mamy do czynienia, jeśli nie przysługuje od niego środek odwoławczy lub inny środek zaskarżenia. Przykładowo nakaz zapłaty wydany zarówno w postępowaniu nakazowym, jak i upominawczym stanie się prawomocny po upływie dwóch tygodni od doręczenia nakazu pozwanemu, jeśli w tym terminie nie zaskarży on nakazu poprzez złożenie odpowiednio: zarzutów lub sprzeciwu od nakazu zapłaty. W przypadku wyroku jeżeli pozwany nie złoży apelacji w terminie dwóch tygodni od doręczenia wyroku. Jeżeli zatem wydany w sprawie tytuł egzekucyjny stał się prawomocny, możesz już złożyć w Sądzie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Bez tego nie odzyskasz swoich pieniędzy.

Polecamy: Jak stosować split payment

Klauzula wykonalności w niektórych sytuacjach jest nadawana z urzędu

Musisz pamiętać, iż co do zasady Sąd nadaje klauzulę wykonalności tylko na wniosek Wierzyciela. Chcąc zatem skierować uzyskany tytuł egzekucyjny do postępowania egzekucyjnego, musisz uprzednio zainicjować wszczęcie tzw. postępowania klauzulowego.

Z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności nie musisz występować, gdy uzyskałeś nakaz zapłaty wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym – Sąd nada klauzulę z urzędu niezwłocznie po uprawomocnieniu się nakazu. Pamiętaj jednak, iż w tym przypadku Sąd nie ma obowiązku doręczenia tobie tytułu wykonawczego. Chcąc zatem otrzymać tytuł wykonawczy, musisz złożyć do sądu wniosek o jego doręczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kalendarz 2019

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Co należy załączyć do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności?

Składając do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności musisz załączyć odpis tytułu egzekucyjnego (czyli nakazu zapłaty lub wyroku). Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że go nie posiadasz, możesz wówczas wystąpić o wydanie odpisu orzeczenia we wniosku o nadanie klauzuli wykonalności.

Co podać we wniosku o klauzulę?

Obowiązujące od sierpnia 2013 roku przepisy nakazują podawania w treści klauzuli wykonalności oznaczeń dłużnika. Chodzi o to, by Jana Kowalskiego nie pomylono z Janem Kowalskim. We wniosku o klauzulę wykonalności musisz, więc podać numer PESEL lub NIP dłużnika będącego osobą fizyczną. A jeżeli dłużnikiem nie jest osoba fizyczna, tylko np. spółka z o.o. to w klauzuli należy podać jej numer KRS lub albo numer NIP. W każdym przypadku musi być też zawarty w tej klauzuli PESEL, KRS lub NIP wierzyciela.

Jak ustalić opłatę od wniosku?

Samo nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu będącemu orzeczeniem sądu nie podlega opłacie sądowej, ani kancelaryjnej. Powyższe odnosi się jedynie do sytuacji, gdy do wniosku o nadanie klauzuli załączasz posiadany odpis tytułu egzekucyjnego (czyli tego, który dostałeś z sądu). Pamiętaj jednak, iż jeśli nie załączysz do wniosku odpisu orzeczenia, to za sporządzenie tego odpisu wraz z klauzulą wykonalności będziesz musiał uiścić opłatę kancelaryjną w kwocie 6 zł za każdą rozpoczętą stronę. Warto ustalić liczbę stron orzeczenia z pracownikiem sekretariatu Sądu.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Ile trwa nadanie klauzuli wykonalności?

Postępowanie w sprawie nadania klauzuli nie jest skomplikowane. Klauzulę wykonalności nadaje sąd jednoosobowo na wniosek wierzyciela. Przepisy prawa przewidują, że klauzulę taką sąd powinien nadać bezzwłocznie, nie później jednak niż w trzy dni od złożenia wniosku. Oczywiście, praktyka bywa różna, ale zasadniczo sądy robią to sprawnie.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Co robić dalej z klauzulą wykonalności?

Jeżeli otrzymasz z sądu tytuł egzekucyjny zapatrzony w klauzulę wykonalności oznacza to, że masz tytuł wykonawczy i możesz złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji. Przed skierowaniem wniosku do komornika możesz wezwać twojego nierzetelnego kontrahenta do dobrowolnego spełnienia świadczenia. W przypadku braku zapłaty ze strony dłużnika należy złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Krzysztof Nowosad, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mk
  2022-08-06 20:47:37
  Proszę o doprecyzowanie _ czy przed złożeniem wniosku windykacyjnego do komornika należy wezwać nierzetelnego kontrahenta do spłaty obowiązania (wymóg formalny), czy tylko ewentualnie można pisemnie go o to poprosić?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aga
  2024-01-16 17:38:30
  Czy wniosek windykacyjny do komornika należy wysłać do najbliższego komornika przy nierzetelnym kontrahencie czy to jest obojętne? Wyrok i klauzula wykonalności jest z sądu w Wągrowcu woj. wielkopolskie a dłużnik jest z Warszawy woj. mazowieckie.
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

Prezes ZBP: WIRON nie musi zastąpić WIBOR-u, ale inne ustalenia reformy wskaźników referencyjnych bez zmian

W dniu 3 kwietnia 2024 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych poinformował o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR. Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Decyzja NGR sygnalizuje, że niekoniecznie zastąpi go WIRON, ale istotne jest, że wszystkie inne ustalenia reformy pozostają w mocy – poinformował następnego dnia prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Komitetu Sterującego NGR ds. wskaźników Tadeusz Białek.

Ulga dla samotnie wychowujących dzieci. Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka

Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka dla skorzystania z preferencji podatkowej przez rodzica faktycznie samotnie zajmującego się dzieckiem. Wydaje się, że przeczy to polityce prorodzinnej państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza samotnych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do w tej sprawie do Ministra Finansów.

Od lipca 2024 r. wejdą przepisy ws. rejestracji podmiotów zagranicznych wykonujących przewozy drogowe w SENT

Na początku lipca 2024 r. mają wejść w życie przepisy zakładające obowiązek rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe - wynika z opublikowanego w czwartek 11 kwietnia projektu ustawy, który został skierowany do konsultacji publicznych.

Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni

Tantiemy od internetu to nowe rozwiązanie, które zostało zaproponowane w projekcie implementacji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym do polskiego systemu prawnego. Nowe przepisy budzą obawy wśród przedsiębiorców.

KSeF a klienci biura rachunkowego - bezpłatne spotkanie 16 kwietnia, w cyklu Kawa z INFORLEX

KSeF a klienci biura rachunkowego. Serdecznie zapraszamy na bezpłatne spotkanie 16 kwietnia. W cyklu Kawa z INFORLEX.

REKLAMA