REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załączniki do pozwu windykacyjnego - jakie dokumenty załączyć do pozwu

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
Załączniki do pozwu windykacyjnego - jakie dokumenty załączyć do pozwu
Załączniki do pozwu windykacyjnego - jakie dokumenty załączyć do pozwu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sporządziłeś pozew. Jednak zanim złożysz go w sądzie musisz pamiętać o załączeniu do niego odpowiedniej ilości odpisów oraz niezbędnych dla sądu dokumentów.

Pomimo wysłania wezwania do zapłaty kontrahent nadal nie uregulował zobowiązania. Podjąłeś decyzję o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego i sporządzeniu pozwu. Pamiętaj, że każdy pozew składany do sądu oprócz tego, iż powinien spełniać określone wymogi formalne, musi zawierać również dołączone do niego odpowiednie załączniki. Część z nich jest obowiązkowa. Inne możesz dołączyć, ale nie musisz. Pamiętaj, że zaniechanie złożenia załączników - zarówno pierwszych, jak i drugich - może spowodować dla ciebie daleko idące skutki procesowe. Zobacz jakie.

REKLAMA

Autopromocja

Obligatoryjne załączniki do pozwu

Składając samodzielnie pozew musimy pamiętać, że sąd dokona jego doręczenia stronie pozwanej. Zatem wraz z pozwem składamy jego odpis dla przeciwnika procesowego. Jeśli pozwaliśmy kilka osób/podmiotów – powinniśmy złożyć tyle odpisów ilu jest pozwanych. Oprócz odpowiedniej ilości odpisów pozwu, należy złożyć taką samą ilość odpisów wszystkich załączników. One też są przesyłane wraz z pozwem do strony pozwanej.

Każdy pozew składany do sądu musi zostać opłacony. Zatem obowiązkowym załącznikiem pozwu jest dowód uiszczenia opłaty sądowej od pozwu. Może stanowić go potwierdzenie dokonania przelewu na konto sądu, a także dowód wpłaty opłaty sądowej w kasie sądu. Opłatę sądową można również wnieść przyklejając na pozwie znaki opłaty sądowej, należy jednak pamiętać, że w ten sposób możemy opłacić jedynie opłatę nie przekraczającą kwoty 1500 zł.

Ponadto w przypadku kiedy składamy pozew w imieniu spółki prawa handlowego obowiązkowo musimy zamieścić odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, który jest dowodem na to, że jesteśmy upoważnieni do reprezentowania danej spółki przed sądem.

Zaniechanie dokonania powyższych czynności stanowi brak formalny pozwu, który nieuzupełniony w ciągu 7 dni od doręczenia wezwania sądu skutkuje zwrotem pozwu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Fakultatywne załączniki do pozwu – dowód z dokumentu i inne dowody

Jeżeli dysponujemy dowodami w postaci dokumentów, na które powołujemy się w uzasadnieniu, to również powinniśmy je załączyć do pozwu. Takie dokumenty to zazwyczaj: wezwanie do zapłaty wraz z potwierdzeniem wysłania listu poleconego/potwierdzeniem odbioru, umowa zawarta z kontrahentem wraz z załącznikami, aneksy do umowy, faktury VAT, korespondencja (również wydruki e-maili) prowadzona z kontrahentem dotycząca dochodzonego roszczenia ( w szczególności ugody, wnioski o rozłożenie zadłużenia na raty, o umorzenie części należności lub odroczenie terminu płatności ) protokoły odbioru robót/usług, potwierdzenie wydania towaru czy wyciąg z ksiąg i dokumentów przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Dowód stanowić może również zapis na elektronicznym nośniku informacji (tj. płyta CD, DVD, pendrive), fotografia, plan czy rysunek. Jeśli dysponujesz takimi dowodami i chcesz za ich pomocą wykazać zasadność żądania, to również powinieneś je złożyć wraz z pozwem.

Należy pamiętać, iż powołując się w pozwie na dokumenty obowiązani jesteśmy złożyć je w sądzie w oryginale, bądź w odpisach poświadczonych przez notariusza. Możemy również skorzystać z profesjonalnej obsługi prawnej i zlecić sporządzenie oraz wniesienie pozwu radcy prawnemu lub adwokatowi, którzy posiadają uprawnienia do poświadczania za zgodność z oryginałem dokumentów w sprawach, w których występują.

Złożenie dokumentów, na które powołujesz się w pozwie nie jest obowiązkowe, zaniechanie powyższego nie stanowi braku formalnego pozwu. Jednakże ma znaczenie dla sfery dowodowej. Za ich pomocą wykazujesz bowiem zarówno zasadność jak i wysokość dochodzonego roszczenia. Zatem nie składając dokumentów, na które powołujesz się w pozwie, narażasz się na oddalenie przez sąd powództwa jako nieudowodnionego. Szczególnie starannie powinieneś skompletować dokumenty, które zamierzasz złożyć do sądu w przypadku wnoszenia pozwu w ramach postępowania nakazowego i upominawczego, gdyż w tym przypadku sąd wydaje nakaz zapłaty właśnie na postawie załączonych dowodów z dokumentów.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Kiedy nie załączasz dokumentów? Wyjątki od zasady.

Decydując się na złożenie pozwu w ramach Elektronicznego Postępowania Upominawczego z uwagi na istotę tego postępowania, jesteś zwolniony z obowiązku złożenia wraz z pozwem załączników. Obowiązek ten zaktualizuje się w momencie przekazania sprawy do rozpoznania według właściwości ogólnej (m.in. w przypadku zaskarżenia nakazu zapłaty sprzeciwem), w związku z czym zostaniesz wezwany przez sąd w terminie dwutygodniowym do uzupełnienia braków formalnych pozwu poprzez złożenie wymaganych załączników.

Na marginesie należy zasygnalizować, że może się zdarzyć, iż nie dysponujesz danym dokumentem, gdyż znajduje się on w aktach sądowych innej sprawy, w aktach organów władzy publicznej bądź w  aktach organów państwowych. Inny przypadek może stanowić sytuacja, kiedy dokument stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia  twojej sprawy znajduje się w posiadaniu innej osoby lub podmiotu. W pierwszej sytuacji wystarczające będzie przedstawienie sądowi urzędowo poświadczonego przez organ odpisu lub wyciągu dokumentu, w drugiej konieczne będzie wystąpienie do sądu z wnioskiem o zobowiązanie posiadacza dokumentu do jego przedstawienia.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wymienienie załączników w pozwie

Niezależnie od powyższego należy podkreślić, iż w każdym piśmie procesowym, a więc także w pozwie należy wymienić załączniki, które składamy wraz z nim. 


Dowód z dokumentu a inne dowody

Na zakończenie warto nadmienić, iż chociaż dowód z dokumentu w ramach postępowań sądowych w sprawach o zapłatę z uwagi na swój charakter jest najbardziej miarodajnym dowodem, to powinieneś pamiętać, iż dla wykazania zasadności i wysokości swego żądania masz do dyspozycji również inne środki dowodowe. Niewykluczona jest bowiem sytuacja, w której z różnych powodów nie doszło do sporządzenia umowy lub innego istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy dokumentu, bądź też dokument ten zaginął lub w inny sposób został utracony.

Komplet Podatki 2015

Innym przykładem może być sytuacja, w której w toku postępowania pojawią się kwestie sporne bądź uwidocznią się luki w przytoczonych przez ciebie w pozwie okolicznościach faktycznych. Właśnie dla takich sytuacji przewidziana jest możliwość powołania w pozwie dowodu z zeznań świadków, dowodu z opinii biegłego czy też pomocniczo dowodu z przesłuchania stron.

Magdalena Kruk-Czerwińska, radca prawny Kancelaria Prawnicza Forum

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA