REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załączniki do pozwu windykacyjnego - jakie dokumenty załączyć do pozwu

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
Załączniki do pozwu windykacyjnego - jakie dokumenty załączyć do pozwu
Załączniki do pozwu windykacyjnego - jakie dokumenty załączyć do pozwu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sporządziłeś pozew. Jednak zanim złożysz go w sądzie musisz pamiętać o załączeniu do niego odpowiedniej ilości odpisów oraz niezbędnych dla sądu dokumentów.

Pomimo wysłania wezwania do zapłaty kontrahent nadal nie uregulował zobowiązania. Podjąłeś decyzję o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego i sporządzeniu pozwu. Pamiętaj, że każdy pozew składany do sądu oprócz tego, iż powinien spełniać określone wymogi formalne, musi zawierać również dołączone do niego odpowiednie załączniki. Część z nich jest obowiązkowa. Inne możesz dołączyć, ale nie musisz. Pamiętaj, że zaniechanie złożenia załączników - zarówno pierwszych, jak i drugich - może spowodować dla ciebie daleko idące skutki procesowe. Zobacz jakie.

REKLAMA

Autopromocja

Obligatoryjne załączniki do pozwu

Składając samodzielnie pozew musimy pamiętać, że sąd dokona jego doręczenia stronie pozwanej. Zatem wraz z pozwem składamy jego odpis dla przeciwnika procesowego. Jeśli pozwaliśmy kilka osób/podmiotów – powinniśmy złożyć tyle odpisów ilu jest pozwanych. Oprócz odpowiedniej ilości odpisów pozwu, należy złożyć taką samą ilość odpisów wszystkich załączników. One też są przesyłane wraz z pozwem do strony pozwanej.

Każdy pozew składany do sądu musi zostać opłacony. Zatem obowiązkowym załącznikiem pozwu jest dowód uiszczenia opłaty sądowej od pozwu. Może stanowić go potwierdzenie dokonania przelewu na konto sądu, a także dowód wpłaty opłaty sądowej w kasie sądu. Opłatę sądową można również wnieść przyklejając na pozwie znaki opłaty sądowej, należy jednak pamiętać, że w ten sposób możemy opłacić jedynie opłatę nie przekraczającą kwoty 1500 zł.

Ponadto w przypadku kiedy składamy pozew w imieniu spółki prawa handlowego obowiązkowo musimy zamieścić odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, który jest dowodem na to, że jesteśmy upoważnieni do reprezentowania danej spółki przed sądem.

Zaniechanie dokonania powyższych czynności stanowi brak formalny pozwu, który nieuzupełniony w ciągu 7 dni od doręczenia wezwania sądu skutkuje zwrotem pozwu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Fakultatywne załączniki do pozwu – dowód z dokumentu i inne dowody

Jeżeli dysponujemy dowodami w postaci dokumentów, na które powołujemy się w uzasadnieniu, to również powinniśmy je załączyć do pozwu. Takie dokumenty to zazwyczaj: wezwanie do zapłaty wraz z potwierdzeniem wysłania listu poleconego/potwierdzeniem odbioru, umowa zawarta z kontrahentem wraz z załącznikami, aneksy do umowy, faktury VAT, korespondencja (również wydruki e-maili) prowadzona z kontrahentem dotycząca dochodzonego roszczenia ( w szczególności ugody, wnioski o rozłożenie zadłużenia na raty, o umorzenie części należności lub odroczenie terminu płatności ) protokoły odbioru robót/usług, potwierdzenie wydania towaru czy wyciąg z ksiąg i dokumentów przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Dowód stanowić może również zapis na elektronicznym nośniku informacji (tj. płyta CD, DVD, pendrive), fotografia, plan czy rysunek. Jeśli dysponujesz takimi dowodami i chcesz za ich pomocą wykazać zasadność żądania, to również powinieneś je złożyć wraz z pozwem.

Należy pamiętać, iż powołując się w pozwie na dokumenty obowiązani jesteśmy złożyć je w sądzie w oryginale, bądź w odpisach poświadczonych przez notariusza. Możemy również skorzystać z profesjonalnej obsługi prawnej i zlecić sporządzenie oraz wniesienie pozwu radcy prawnemu lub adwokatowi, którzy posiadają uprawnienia do poświadczania za zgodność z oryginałem dokumentów w sprawach, w których występują.

Złożenie dokumentów, na które powołujesz się w pozwie nie jest obowiązkowe, zaniechanie powyższego nie stanowi braku formalnego pozwu. Jednakże ma znaczenie dla sfery dowodowej. Za ich pomocą wykazujesz bowiem zarówno zasadność jak i wysokość dochodzonego roszczenia. Zatem nie składając dokumentów, na które powołujesz się w pozwie, narażasz się na oddalenie przez sąd powództwa jako nieudowodnionego. Szczególnie starannie powinieneś skompletować dokumenty, które zamierzasz złożyć do sądu w przypadku wnoszenia pozwu w ramach postępowania nakazowego i upominawczego, gdyż w tym przypadku sąd wydaje nakaz zapłaty właśnie na postawie załączonych dowodów z dokumentów.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Kiedy nie załączasz dokumentów? Wyjątki od zasady.

Decydując się na złożenie pozwu w ramach Elektronicznego Postępowania Upominawczego z uwagi na istotę tego postępowania, jesteś zwolniony z obowiązku złożenia wraz z pozwem załączników. Obowiązek ten zaktualizuje się w momencie przekazania sprawy do rozpoznania według właściwości ogólnej (m.in. w przypadku zaskarżenia nakazu zapłaty sprzeciwem), w związku z czym zostaniesz wezwany przez sąd w terminie dwutygodniowym do uzupełnienia braków formalnych pozwu poprzez złożenie wymaganych załączników.

Na marginesie należy zasygnalizować, że może się zdarzyć, iż nie dysponujesz danym dokumentem, gdyż znajduje się on w aktach sądowych innej sprawy, w aktach organów władzy publicznej bądź w  aktach organów państwowych. Inny przypadek może stanowić sytuacja, kiedy dokument stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia  twojej sprawy znajduje się w posiadaniu innej osoby lub podmiotu. W pierwszej sytuacji wystarczające będzie przedstawienie sądowi urzędowo poświadczonego przez organ odpisu lub wyciągu dokumentu, w drugiej konieczne będzie wystąpienie do sądu z wnioskiem o zobowiązanie posiadacza dokumentu do jego przedstawienia.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wymienienie załączników w pozwie

Niezależnie od powyższego należy podkreślić, iż w każdym piśmie procesowym, a więc także w pozwie należy wymienić załączniki, które składamy wraz z nim. 


Dowód z dokumentu a inne dowody

Na zakończenie warto nadmienić, iż chociaż dowód z dokumentu w ramach postępowań sądowych w sprawach o zapłatę z uwagi na swój charakter jest najbardziej miarodajnym dowodem, to powinieneś pamiętać, iż dla wykazania zasadności i wysokości swego żądania masz do dyspozycji również inne środki dowodowe. Niewykluczona jest bowiem sytuacja, w której z różnych powodów nie doszło do sporządzenia umowy lub innego istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy dokumentu, bądź też dokument ten zaginął lub w inny sposób został utracony.

Komplet Podatki 2015

Innym przykładem może być sytuacja, w której w toku postępowania pojawią się kwestie sporne bądź uwidocznią się luki w przytoczonych przez ciebie w pozwie okolicznościach faktycznych. Właśnie dla takich sytuacji przewidziana jest możliwość powołania w pozwie dowodu z zeznań świadków, dowodu z opinii biegłego czy też pomocniczo dowodu z przesłuchania stron.

Magdalena Kruk-Czerwińska, radca prawny Kancelaria Prawnicza Forum

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: Kasowy PIT 2025

Praktyczny webinar „Kasowy PIT 2025” poprowadzi Monika Brzostowska, doradca podatkowy, ekspert INFORAKADEMII. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi. Podczas webinaru omówione zostaną zasady rozliczania kasowego PIT wchodzące od 2025 r.

Czy większość nabywców towarów i usług, na których wystawiane będą obowiązkowo faktury ustrukturyzowane, zrezygnuje z posiadania tych dokumentów?

Dla większości adresatów czynności wykonanych przez podatników VAT czynnych faktura ustrukturyzowana jako dokument będzie czymś nieznanym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora faktura ustrukturyzowana nie jest obiektywnie jakimkolwiek dokumentem księgowym, bo brak jest jej „doręczenia” dłużnikowi. W drodze wyjątku faktury te można uznać za „doręczone” innym podatnikom VAT czynnym, ale owo podatkowe „doręczenie” nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych. 

Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

REKLAMA

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Do jakiej kwoty darowizna bez podatku w 2025 roku?

Jak nie zapłacić podatku od darowizn w 2025 roku? Kiedy darowizna będzie zwolniona z podatku? Jakie grypy podatkowe zostały określone przez ustawodawcę? Jakie kwoty wolne w przyszłym roku, a także, jakie stawki podatku od darowizn?

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

REKLAMA

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA