REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załączniki do pozwu windykacyjnego - jakie dokumenty załączyć do pozwu

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
Załączniki do pozwu windykacyjnego - jakie dokumenty załączyć do pozwu
Załączniki do pozwu windykacyjnego - jakie dokumenty załączyć do pozwu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sporządziłeś pozew. Jednak zanim złożysz go w sądzie musisz pamiętać o załączeniu do niego odpowiedniej ilości odpisów oraz niezbędnych dla sądu dokumentów.

Pomimo wysłania wezwania do zapłaty kontrahent nadal nie uregulował zobowiązania. Podjąłeś decyzję o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego i sporządzeniu pozwu. Pamiętaj, że każdy pozew składany do sądu oprócz tego, iż powinien spełniać określone wymogi formalne, musi zawierać również dołączone do niego odpowiednie załączniki. Część z nich jest obowiązkowa. Inne możesz dołączyć, ale nie musisz. Pamiętaj, że zaniechanie złożenia załączników - zarówno pierwszych, jak i drugich - może spowodować dla ciebie daleko idące skutki procesowe. Zobacz jakie.

REKLAMA

Autopromocja

Obligatoryjne załączniki do pozwu

Składając samodzielnie pozew musimy pamiętać, że sąd dokona jego doręczenia stronie pozwanej. Zatem wraz z pozwem składamy jego odpis dla przeciwnika procesowego. Jeśli pozwaliśmy kilka osób/podmiotów – powinniśmy złożyć tyle odpisów ilu jest pozwanych. Oprócz odpowiedniej ilości odpisów pozwu, należy złożyć taką samą ilość odpisów wszystkich załączników. One też są przesyłane wraz z pozwem do strony pozwanej.

Każdy pozew składany do sądu musi zostać opłacony. Zatem obowiązkowym załącznikiem pozwu jest dowód uiszczenia opłaty sądowej od pozwu. Może stanowić go potwierdzenie dokonania przelewu na konto sądu, a także dowód wpłaty opłaty sądowej w kasie sądu. Opłatę sądową można również wnieść przyklejając na pozwie znaki opłaty sądowej, należy jednak pamiętać, że w ten sposób możemy opłacić jedynie opłatę nie przekraczającą kwoty 1500 zł.

Ponadto w przypadku kiedy składamy pozew w imieniu spółki prawa handlowego obowiązkowo musimy zamieścić odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, który jest dowodem na to, że jesteśmy upoważnieni do reprezentowania danej spółki przed sądem.

Zaniechanie dokonania powyższych czynności stanowi brak formalny pozwu, który nieuzupełniony w ciągu 7 dni od doręczenia wezwania sądu skutkuje zwrotem pozwu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Fakultatywne załączniki do pozwu – dowód z dokumentu i inne dowody

Jeżeli dysponujemy dowodami w postaci dokumentów, na które powołujemy się w uzasadnieniu, to również powinniśmy je załączyć do pozwu. Takie dokumenty to zazwyczaj: wezwanie do zapłaty wraz z potwierdzeniem wysłania listu poleconego/potwierdzeniem odbioru, umowa zawarta z kontrahentem wraz z załącznikami, aneksy do umowy, faktury VAT, korespondencja (również wydruki e-maili) prowadzona z kontrahentem dotycząca dochodzonego roszczenia ( w szczególności ugody, wnioski o rozłożenie zadłużenia na raty, o umorzenie części należności lub odroczenie terminu płatności ) protokoły odbioru robót/usług, potwierdzenie wydania towaru czy wyciąg z ksiąg i dokumentów przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Dowód stanowić może również zapis na elektronicznym nośniku informacji (tj. płyta CD, DVD, pendrive), fotografia, plan czy rysunek. Jeśli dysponujesz takimi dowodami i chcesz za ich pomocą wykazać zasadność żądania, to również powinieneś je złożyć wraz z pozwem.

Należy pamiętać, iż powołując się w pozwie na dokumenty obowiązani jesteśmy złożyć je w sądzie w oryginale, bądź w odpisach poświadczonych przez notariusza. Możemy również skorzystać z profesjonalnej obsługi prawnej i zlecić sporządzenie oraz wniesienie pozwu radcy prawnemu lub adwokatowi, którzy posiadają uprawnienia do poświadczania za zgodność z oryginałem dokumentów w sprawach, w których występują.

Złożenie dokumentów, na które powołujesz się w pozwie nie jest obowiązkowe, zaniechanie powyższego nie stanowi braku formalnego pozwu. Jednakże ma znaczenie dla sfery dowodowej. Za ich pomocą wykazujesz bowiem zarówno zasadność jak i wysokość dochodzonego roszczenia. Zatem nie składając dokumentów, na które powołujesz się w pozwie, narażasz się na oddalenie przez sąd powództwa jako nieudowodnionego. Szczególnie starannie powinieneś skompletować dokumenty, które zamierzasz złożyć do sądu w przypadku wnoszenia pozwu w ramach postępowania nakazowego i upominawczego, gdyż w tym przypadku sąd wydaje nakaz zapłaty właśnie na postawie załączonych dowodów z dokumentów.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Kiedy nie załączasz dokumentów? Wyjątki od zasady.

Decydując się na złożenie pozwu w ramach Elektronicznego Postępowania Upominawczego z uwagi na istotę tego postępowania, jesteś zwolniony z obowiązku złożenia wraz z pozwem załączników. Obowiązek ten zaktualizuje się w momencie przekazania sprawy do rozpoznania według właściwości ogólnej (m.in. w przypadku zaskarżenia nakazu zapłaty sprzeciwem), w związku z czym zostaniesz wezwany przez sąd w terminie dwutygodniowym do uzupełnienia braków formalnych pozwu poprzez złożenie wymaganych załączników.

Na marginesie należy zasygnalizować, że może się zdarzyć, iż nie dysponujesz danym dokumentem, gdyż znajduje się on w aktach sądowych innej sprawy, w aktach organów władzy publicznej bądź w  aktach organów państwowych. Inny przypadek może stanowić sytuacja, kiedy dokument stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia  twojej sprawy znajduje się w posiadaniu innej osoby lub podmiotu. W pierwszej sytuacji wystarczające będzie przedstawienie sądowi urzędowo poświadczonego przez organ odpisu lub wyciągu dokumentu, w drugiej konieczne będzie wystąpienie do sądu z wnioskiem o zobowiązanie posiadacza dokumentu do jego przedstawienia.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wymienienie załączników w pozwie

Niezależnie od powyższego należy podkreślić, iż w każdym piśmie procesowym, a więc także w pozwie należy wymienić załączniki, które składamy wraz z nim. 


Dowód z dokumentu a inne dowody

Na zakończenie warto nadmienić, iż chociaż dowód z dokumentu w ramach postępowań sądowych w sprawach o zapłatę z uwagi na swój charakter jest najbardziej miarodajnym dowodem, to powinieneś pamiętać, iż dla wykazania zasadności i wysokości swego żądania masz do dyspozycji również inne środki dowodowe. Niewykluczona jest bowiem sytuacja, w której z różnych powodów nie doszło do sporządzenia umowy lub innego istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy dokumentu, bądź też dokument ten zaginął lub w inny sposób został utracony.

Komplet Podatki 2015

Innym przykładem może być sytuacja, w której w toku postępowania pojawią się kwestie sporne bądź uwidocznią się luki w przytoczonych przez ciebie w pozwie okolicznościach faktycznych. Właśnie dla takich sytuacji przewidziana jest możliwość powołania w pozwie dowodu z zeznań świadków, dowodu z opinii biegłego czy też pomocniczo dowodu z przesłuchania stron.

Magdalena Kruk-Czerwińska, radca prawny Kancelaria Prawnicza Forum

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Stawka podatku leśnego na 2025 r. Kto zapłaci i ile? Kto będzie zwolniony?

Podatek leśny obejmuje grunty leśne z wyjątkiem lasów wykorzystywanych na działalność inną niż leśna. W 2025 roku stawka podatku wynosi 61,02 zł za hektar, obliczona na podstawie średniej ceny sprzedaży drewna. Dowiedz się, kto jest zobowiązany do płacenia podatku leśnego i jakie przysługują zwolnienia.

E-faktura od 2026 r.: co oznacza KSeF dla dużych i małych przedsiębiorców?

Od 2026 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obowiązkowy dla wszystkich firm, z pewnymi udogodnieniami dla najmniejszych przedsiębiorców. Michał Sosnowski, Business Development Director w Exorigo-Upos, wyjaśnia, jakie zmiany czekają przedsiębiorstwa oraz z czym wiąże się możliwość stosowania trybu offline.

Prof. Modzelewski: nie będzie faktur ustrukturyzowanych w 2026 roku

Niedawno dowiedzieliśmy się oficjalnie, że odroczony do dnia 1 lutego 2026 r. termin wprowadzenia powszechnego obowiązku wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych nie będzie już odraczany, mimo że nie powstał jeszcze nawet projekt zasadniczej przebudowy tej koncepcji, co zapowiedział oficjalnie minister finansów. 

REKLAMA

Od strażnika faktur do doradcy biznesowego. Tak zmienić się musi rola księgowego w cyfrowym świecie finansów

Branżę usług księgowych czeka wielka rewolucja, a jej pierwsze sygnały już widać. Obecnie księgowy koncentruje się na porządkowaniu faktur, wpisywaniu ich do systemu księgowego, rozliczaniu należności firm, sprawdzaniu i analizowaniu rachunków oraz innych danych księgowych, a następnie wyliczaniu podatków i sporządzaniu raportów. Wcześniej przedstawiciele tego zawodu postrzegani byli jako “strażnicy faktur”, co oznaczało, że kontrolowali tylko formalny aspekt dokumentacji. Obecnie oczekuje się od nich opieki nad całym obszarem związanym z finansami. Czy cyfryzacja wpłynie na konieczność zmiany kompetencji księgowych? Czy zmieni się postrzeganie tego zawodu?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień? Jakie należy spełniać warunki, by uzyskać zwolnienie?

Księgowi pełnią coraz bardziej złożone role. Są w firmach doradcami, analitykami, a także partnerami biznesowymi

Księgowy przyszłości to nie tylko specjalista od liczb, ale także strategiczny doradca i wsparcie w rozwoju firmy. W obliczu rosnących oczekiwań przedsiębiorców, którzy cenią księgowych za zaangażowanie, komunikatywność i umiejętność zarządzania ryzykiem, profesja ta dynamicznie ewoluuje. Nowoczesne technologie odciążają księgowych od żmudnych zadań, pozwalając im skupić się na doradztwie.

Niższa składka zdrowotna dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy przy wspólnym rozliczeniu podatkowym PIT. Jak to obliczyć wyjaśnia Minister Zdrowia

Chęć skorzystania przez małżonków ze wspólnego rozliczenia PIT nie pozbawia małżonka zaliczonego do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności z możliwości skorzystania z ulgi w składce zdrowotnej uregulowanej w art. 82 ust. 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jakie są warunki skorzystania z tej ulgi i jak ją liczyć, wyjaśnił 18 października 2024 r. Minister Zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską .

REKLAMA

Minimalna zmiana w składce zdrowotnej od 2025 r. Polska 2050: dodatkowo ulga dla mikroprzedsiębiorców a od 2026 r. korzystniejsze zasady dla MŚP

Rada Ministrów przyjęła 29 października 2024 r. projekt ustawy dotyczący zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zakłada on, że przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Polska 2050 poinformowała tego samego dnia, że w przyszłym tygodniu krok drugi zmian w składce zdrowotnej, czyli wprowadzenie: 🔜od 2025 r. ulgi dla mikroprzedsiębiorców, 🔜a od 2026 r. korzystniejszych zasad naliczania składki zdrowotnej dla MŚP.

Podatek od nieruchomości 2025: ważne zmiany przepisów od 1 stycznia. Budynki, budowle, garaże

Głównym powodem planowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w podatku od nieruchomości (mają wejść w życie z początkiem 2025 r.) jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 lipca 2023 r. (sygn. akt: SK 14/21). W wyroku uznano za niekonstytucyjne rozwiązanie polegające na definiowaniu obiektów będących przedmiotem opodatkowania poprzez odesłanie do przepisów prawa budowlanego (czyli nie tylko samej ustawy – Prawo budowlane). O ile orzecznictwo sądów administracyjnych zasadniczo akceptowało dotychczasową konstrukcję, to jednak Trybunał dostrzegł argumenty podatników i nakazał zmienić przedmiotową regulację. Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (to w niej znajdują się przepisy dotyczące podatku od nieuchronności) zakłada przede wszystkim wprowadzenie autonomicznych definicji na potrzeby opodatkowania tym podatkiem. 

REKLAMA