REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załączniki do pozwu windykacyjnego - jakie dokumenty załączyć do pozwu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
Załączniki do pozwu windykacyjnego - jakie dokumenty załączyć do pozwu
Załączniki do pozwu windykacyjnego - jakie dokumenty załączyć do pozwu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sporządziłeś pozew. Jednak zanim złożysz go w sądzie musisz pamiętać o załączeniu do niego odpowiedniej ilości odpisów oraz niezbędnych dla sądu dokumentów.

Pomimo wysłania wezwania do zapłaty kontrahent nadal nie uregulował zobowiązania. Podjąłeś decyzję o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego i sporządzeniu pozwu. Pamiętaj, że każdy pozew składany do sądu oprócz tego, iż powinien spełniać określone wymogi formalne, musi zawierać również dołączone do niego odpowiednie załączniki. Część z nich jest obowiązkowa. Inne możesz dołączyć, ale nie musisz. Pamiętaj, że zaniechanie złożenia załączników - zarówno pierwszych, jak i drugich - może spowodować dla ciebie daleko idące skutki procesowe. Zobacz jakie.

REKLAMA

Obligatoryjne załączniki do pozwu

REKLAMA

Składając samodzielnie pozew musimy pamiętać, że sąd dokona jego doręczenia stronie pozwanej. Zatem wraz z pozwem składamy jego odpis dla przeciwnika procesowego. Jeśli pozwaliśmy kilka osób/podmiotów – powinniśmy złożyć tyle odpisów ilu jest pozwanych. Oprócz odpowiedniej ilości odpisów pozwu, należy złożyć taką samą ilość odpisów wszystkich załączników. One też są przesyłane wraz z pozwem do strony pozwanej.

Każdy pozew składany do sądu musi zostać opłacony. Zatem obowiązkowym załącznikiem pozwu jest dowód uiszczenia opłaty sądowej od pozwu. Może stanowić go potwierdzenie dokonania przelewu na konto sądu, a także dowód wpłaty opłaty sądowej w kasie sądu. Opłatę sądową można również wnieść przyklejając na pozwie znaki opłaty sądowej, należy jednak pamiętać, że w ten sposób możemy opłacić jedynie opłatę nie przekraczającą kwoty 1500 zł.

Ponadto w przypadku kiedy składamy pozew w imieniu spółki prawa handlowego obowiązkowo musimy zamieścić odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, który jest dowodem na to, że jesteśmy upoważnieni do reprezentowania danej spółki przed sądem.

Zaniechanie dokonania powyższych czynności stanowi brak formalny pozwu, który nieuzupełniony w ciągu 7 dni od doręczenia wezwania sądu skutkuje zwrotem pozwu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Fakultatywne załączniki do pozwu – dowód z dokumentu i inne dowody

REKLAMA

Jeżeli dysponujemy dowodami w postaci dokumentów, na które powołujemy się w uzasadnieniu, to również powinniśmy je załączyć do pozwu. Takie dokumenty to zazwyczaj: wezwanie do zapłaty wraz z potwierdzeniem wysłania listu poleconego/potwierdzeniem odbioru, umowa zawarta z kontrahentem wraz z załącznikami, aneksy do umowy, faktury VAT, korespondencja (również wydruki e-maili) prowadzona z kontrahentem dotycząca dochodzonego roszczenia ( w szczególności ugody, wnioski o rozłożenie zadłużenia na raty, o umorzenie części należności lub odroczenie terminu płatności ) protokoły odbioru robót/usług, potwierdzenie wydania towaru czy wyciąg z ksiąg i dokumentów przedsiębiorstwa.

Dowód stanowić może również zapis na elektronicznym nośniku informacji (tj. płyta CD, DVD, pendrive), fotografia, plan czy rysunek. Jeśli dysponujesz takimi dowodami i chcesz za ich pomocą wykazać zasadność żądania, to również powinieneś je złożyć wraz z pozwem.

Należy pamiętać, iż powołując się w pozwie na dokumenty obowiązani jesteśmy złożyć je w sądzie w oryginale, bądź w odpisach poświadczonych przez notariusza. Możemy również skorzystać z profesjonalnej obsługi prawnej i zlecić sporządzenie oraz wniesienie pozwu radcy prawnemu lub adwokatowi, którzy posiadają uprawnienia do poświadczania za zgodność z oryginałem dokumentów w sprawach, w których występują.

Złożenie dokumentów, na które powołujesz się w pozwie nie jest obowiązkowe, zaniechanie powyższego nie stanowi braku formalnego pozwu. Jednakże ma znaczenie dla sfery dowodowej. Za ich pomocą wykazujesz bowiem zarówno zasadność jak i wysokość dochodzonego roszczenia. Zatem nie składając dokumentów, na które powołujesz się w pozwie, narażasz się na oddalenie przez sąd powództwa jako nieudowodnionego. Szczególnie starannie powinieneś skompletować dokumenty, które zamierzasz złożyć do sądu w przypadku wnoszenia pozwu w ramach postępowania nakazowego i upominawczego, gdyż w tym przypadku sąd wydaje nakaz zapłaty właśnie na postawie załączonych dowodów z dokumentów.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Kiedy nie załączasz dokumentów? Wyjątki od zasady.

Decydując się na złożenie pozwu w ramach Elektronicznego Postępowania Upominawczego z uwagi na istotę tego postępowania, jesteś zwolniony z obowiązku złożenia wraz z pozwem załączników. Obowiązek ten zaktualizuje się w momencie przekazania sprawy do rozpoznania według właściwości ogólnej (m.in. w przypadku zaskarżenia nakazu zapłaty sprzeciwem), w związku z czym zostaniesz wezwany przez sąd w terminie dwutygodniowym do uzupełnienia braków formalnych pozwu poprzez złożenie wymaganych załączników.

Na marginesie należy zasygnalizować, że może się zdarzyć, iż nie dysponujesz danym dokumentem, gdyż znajduje się on w aktach sądowych innej sprawy, w aktach organów władzy publicznej bądź w  aktach organów państwowych. Inny przypadek może stanowić sytuacja, kiedy dokument stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia  twojej sprawy znajduje się w posiadaniu innej osoby lub podmiotu. W pierwszej sytuacji wystarczające będzie przedstawienie sądowi urzędowo poświadczonego przez organ odpisu lub wyciągu dokumentu, w drugiej konieczne będzie wystąpienie do sądu z wnioskiem o zobowiązanie posiadacza dokumentu do jego przedstawienia.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wymienienie załączników w pozwie

Niezależnie od powyższego należy podkreślić, iż w każdym piśmie procesowym, a więc także w pozwie należy wymienić załączniki, które składamy wraz z nim. 


Dowód z dokumentu a inne dowody

Na zakończenie warto nadmienić, iż chociaż dowód z dokumentu w ramach postępowań sądowych w sprawach o zapłatę z uwagi na swój charakter jest najbardziej miarodajnym dowodem, to powinieneś pamiętać, iż dla wykazania zasadności i wysokości swego żądania masz do dyspozycji również inne środki dowodowe. Niewykluczona jest bowiem sytuacja, w której z różnych powodów nie doszło do sporządzenia umowy lub innego istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy dokumentu, bądź też dokument ten zaginął lub w inny sposób został utracony.

Komplet Podatki 2015

Innym przykładem może być sytuacja, w której w toku postępowania pojawią się kwestie sporne bądź uwidocznią się luki w przytoczonych przez ciebie w pozwie okolicznościach faktycznych. Właśnie dla takich sytuacji przewidziana jest możliwość powołania w pozwie dowodu z zeznań świadków, dowodu z opinii biegłego czy też pomocniczo dowodu z przesłuchania stron.

Magdalena Kruk-Czerwińska, radca prawny Kancelaria Prawnicza Forum

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

REKLAMA

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o pełnym zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

REKLAMA

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA