REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór firmy windykacyjnej - na co trzeba zwrócić uwagę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.
Obsługa wierzytelności
Wybór firmy windykacyjnej - na co trzeba zwrócić uwagę
Wybór firmy windykacyjnej - na co trzeba zwrócić uwagę
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W poprzednich odcinkach naszego cyklu omówiliśmy sprawy techniczne związane z poszczególnymi etapami postępowania windykacyjnego, sygnalizując przy okazji kwestie, którymi należy się kierować podczas wyboru firmy, do której zamierzają oni zwrócić się po pomoc w odzyskaniu długu. Wybór spółki zajmującej się windykacją jest – można powiedzieć – najważniejszym z punktu widzenia klienta etapem całego postępowania, ponieważ od niego zależy dalszy profesjonalizm, sprawność i skuteczność procesu oraz jego niekłopotliwość dla zleceniodawcy. Na co zatem należy zwracać uwagę przystępując do wyboru firmy windykacyjnej?

Priorytety firmy windykacyjnej

Przede wszystkim pamiętajmy, że najskuteczniejsza jest windykacja polubowna. Naturalnie każdy łatwo ulega emocjom, gdy w grę wchodzą pieniądze, zwłaszcza jego. Jednakże postawa nastawiona od razu na konflikt w niczym nie pomoże, szczególnie jeśli zaległość nie wynika ze złej woli dłużnika i jego niechęci do zapłaty, tylko z kłopotów, z jakimi się aktualnie boryka. Wówczas naprawdę warto okazać zrozumienie i szukać kompromisu, zwłaszcza że leży to w interesie wierzyciela. Lepiej odzyskać w ratach całą kwotę, niż – w najlepszym razie – zobaczyć jej ułamek. Dlatego też priorytetem firmy windykacyjnej powinno być odzyskanie pieniędzy na drodze polubownej. Taka postawa spółki windykacyjnej powinna być dla potencjalnego klienta sygnałem, że dana firma dokłada wszelkich starań, aby zakończyć sprawę jak najszybciej i jak najsprawniej oraz że dba o komfort klienta i jego dobre imię pośród jego partnerów biznesowych. Doświadczenie uczy, że jest to najskuteczniejsza metoda odzyskiwania należności.

REKLAMA

Autopromocja

Opinie dotychczasowych klientów

Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie trzeba sprawdzić opinie o wybranej firmie. Tu najlepszym i najłatwiej dostępnym źródłem informacji są referencje. Każda solidna firma powinna mieć grono klientów, którzy wystawili jej stosowny dokument potwierdzający współpracę. Powinniśmy o niego poprosić . Należy też zapoznać się z oferowanymi przez dany podmiot warunkami współpracy i zdobyć wiedzę na temat jego skuteczności ale pamiętajmy, że skuteczność windykatora zależy też od rodzaju przekazanej sprawy. Z reguły znane podmioty o zasięgu ogólnopolskim mają podobne parametry skuteczności swoich działań. Szukajmy takiej firmy. Dobrą przesłanką do wyboru takiej a nie innej spółki jest jej staż na rynku. Jest to jeden z najlepszych mierników poziomu satysfakcji dotychczasowych klientów oraz wskaźników doświadczenia, profesjonalizmu i skuteczności firmy. Łatwo się domyślić, że spółka windykacyjna nie utrzymałaby się długo na rynku, gdyby klienci nie byli zadowoleni z jej usług.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Przynależność do stowarzyszeń branżowych i jakość

Uczestnictwo firmy windykacyjnej w stowarzyszeniach branżowych – Polskim Związku Windykacji i/lub Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych – bez cienia podnosi jej wiarygodność. Przyjęcie przedsiębiorstwa do grona członków takich organizacji jest dla klienta gwarancją, że firma podchodzi do powierzanych jej zadań z pełnym profesjonalizmem oraz działa zgodnie z prawem oraz kieruje się etyką zawodową i zachowuje w swoich działaniach dyskrecję oraz szacunek, zarówno względem klienta, jak i dłużnika. Daje to zlecającemu usługę pewność, że podjęte przez spółkę windykacyjną kroki będą w pełni legalne, a kontrahenci wierzyciela nie stracą do niego zaufania. Dodatkowym atutem będzie posiadanie certyfikatów jakości świadczonych usług takich jak np. ISO 9001-2009.

Ubezpieczenie

Warto także upewnić się, że firma dysponuje OC świadczonej usługi adekwatnym do skali obsługiwanych przez siebie wierzytelności. Zapewni to klientowi ochronę w razie popełnienia przez nią błędu – te, niestety, zdarzają się nawet najlepszym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Własne zaplecze prawne

Warto wybrać firmę, która może samodzielnie prowadzić działania windykacyjne na każdym etapie postępowania, czyli nie musi korzystać z pomocy podmiotów zewnętrznych. Z reguły profesjonalne firmy windykacyjne posiadają w swoich strukturach spółkę prawniczą. Takie spółki są w stanie zagwarantować klientom odpowiednią szybkość działań oraz szersze wsparcie ze strony radcy bądź adwokata.

Równie ważne jest – w przypadku konieczności przeprowadzenia windykacji sądowej – aby firma windykacyjna nie uważała swojej roli za zakończoną tuż po uzyskaniu wyroku sądowego. Powinna ona być w stanie zapewnić swojemu klientowi pełną opiekę i pomoc również później, w trakcie postępowania komorniczego. W praktyce oznacza to, że powinna zatrudniać kompetentnych pracowników, będących w stanie prowadzić prawidłowy nadzór nad działaniami komorników oraz udzielać im wsparcia, m.in. pomagać im podczas wyszukiwania majątku dłużnika. Dlatego też ważne są nie tylko wiedza i doświadczenie osób pełniących rolę wsparcia podczas działań komorniczych. Konieczne jest również, aby firma zapewniała im narzędzia, które usprawnią wyszukiwanie majątku dłużnika.

Sposób rozliczania się z klientem

Wiodące firmy windykacyjne, którym pozwala na to kondycja finansowa, w trakcie trwania windykacji finansują za wierzyciela koszty sądowe. Kwoty te obejmują koszty zastępstwa prawnego, koszty skarbowe oraz koszty egzekucyjne. Firmy te jednak nie przyjmują wszystkich zleceń. Standardową procedurą jest przeprowadzenie przez nie najpierw wstępnego badania sprawy. Na podstawie wyników tego badania firma windykacyjna podejmuje decyzją o podpisaniu umowy ze zleceniodawcą bądź też o udzielenie odpowiedzi odmownej. Finansowanie za wierzyciela kosztów sądowych jest bowiem wyjątkowym działaniem dedykowanym obsłudze wierzytelności bezspornych. Wynagrodzeniem firm stosujących taką procedurę jest prowizja od odzyskanych z sukcesem kwot (tzw. success fee).

Remigiusz Brzeziński, prezes zarządu, Kancelaria Prawna – Inkaso WEC

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

REKLAMA

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 r. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

REKLAMA

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

Krajowy System e-Faktur – czas na konkrety. Przygotowania nie powinny czekać. Firmy muszą dziś świadomie zarządzać dostępnością zasobów, priorytetami i ryzykiem "przeciążenia projektowego"

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przeszło z etapu spekulacji do fazy przygotowań wymagających konkretnego działania. Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt ustawy, który wprowadza obowiązek korzystania z KSeF, a 25 kwietnia skończył się okres konsultacji publicznych. Dla wszystkich zainteresowanych oznacza to jedno: czas, w którym można było czekać na „ostateczny kształt przepisów”, dobiegł końca. Dziś wiemy już wystarczająco dużo, by prowadzić rzeczywiste przygotowania – bez odkładania na później. Ekspert komisji podatkowej BCC, radca prawny, doradca podatkowy Tomasz Groszyk o wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

REKLAMA