reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Windykacja sądowa

Windykacja sądowa

Zasady skutecznego przeprowadzenia windykacji sądowej przedstawia Remigiusz Brzeziński, prezes zarządu Kancelarii Prawnej – Inkaso WEC.

W poprzednim artykule omówiłem zagadnienia związane z windykacją polubowną i przedstawiłem zalety odzyskiwania długów na tej drodze. Jest to jednak możliwe wyłącznie wtedy, kiedy strona zalegająca wykazuje chęć współpracy w tym zakresie. Niestety, nie zawsze tak jest i wierzyciel zmuszony jest podjąć bardziej zdecydowane kroki, aby odzyskać należne sumy. Wówczas z pomocą przychodzą procedury składające się na postępowanie w ramach windykacji sądowej.

Zawsze, również w biznesie, należy zakładać dobrą wolę osób, z którymi podejmuje się wspólne przedsięwzięcia. Nie zwalnia to, oczywiście, przedsiębiorcy z konieczności dokładnego sprawdzenia kontrahenta. Jednakże nawet najstaranniej przeprowadzony wywiad może nie zabezpieczyć przedsiębiorcy przed złymi doświadczeniami. Zdarzają się też przedsiębiorcy, którzy wykorzystując swój staż na rynku, pozycję, wielkość albo i zwykły tupet, uczynili z nieterminowego płacenia należności wsparcie dla własnej działalności, zmuszając w ten sposób kontrahentów do, niejako, jej finansowania. Można powiedzieć, że wymuszają w ten sposób nieuzgodniony kredyt kupiecki.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Czym jest windykacja sądowa?

Windykacja sądowa są to działania, które wierzyciel, lub działająca w jego imieniu firma windykacyjna, podejmuje w przypadku niepowodzenia w odzyskaniu długów na drodze windykacji polubownej. Sprawa jest wówczas kierowana do postępowania sądu. Sprawa sądowa ma na celu uzyskanie przeciwko dłużnikowi tytułu egzekucyjnego oraz, następnie, opatrzenie go tytułem wykonawczym, tzn. klauzulą wykonalności. Należy pamiętać, że nie jest to, niestety, koniec postępowania. Dalszym etapem jest współpraca z komornikiem, czyli: przekazanie egzekucji, nadzór nad egzekucją, wnioskowanie o egzekucję z konkretnego majątku oraz – jeśli to konieczne – o licytację mienia. Na tym etapie konieczne może być poszukiwanie w drodze wywiadu gospodarczego ukrytego majątku dłużnika, ponieważ zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami to obowiązkiem wierzyciela jest wskazanie organowi egzekucyjnemu majątku dłużnika, z którego jest możliwa egzekucja.

Dlatego też, podczas windykacji sądowej warto skorzystać (o ile nie zrobiło się tego już wcześniej, podczas windykacji polubownej) ze wsparcia profesjonalnej firmy. Mając doświadczenie w tego typu sprawach, przeprowadzi ona swojego klienta, zabezpieczając jego interesy i dbając o jego komfort, przez cały proces – od zgromadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów po uzyskanie prawomocnego tytułu wykonawczego.

Jak wybrać firmę windykacyjną?

Tak, jak w przypadku windykacji polubownej, powinno się sprawdzić opinie o firmie, warunki współpracy, jej skuteczność, jak również jej uczestnictwo w stowarzyszeniach branżowych, w których uczestnictwo potwierdza wiarygodność firmy np. Polski Związek Windykacji i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych. Zrzeszenie w takich organizacjach jest dla klienta gwarancją, że firma podchodzi do powierzanych jej zadań z pełnym profesjonalizmem oraz działa zgodnie z prawem i etycznie.

Staż na rynku jest dobrym wskaźnikiem satysfakcji dotychczasowych klientów – firma nie utrzymałaby się długo, gdyby klienci nie byli zadowoleni z jej usług. Nie wolno też zapominać o tym, że wiodące firmy windykacyjne, którym na to pozwala kondycja finansowa, w trakcie trwania windykacji finansują za wierzyciela koszty sądowe, w tym zastępstwa prawnego, skarbowe oraz egzekucyjne. Jest to jednak wyjątkowe działanie dedykowane bezspornym wierzytelnościom. Wynagrodzeniem tych firm jest prowizja od sukcesu (tzw. success fee).

W przypadku windykacji sądowej warto wybrać firmę, która nie musi korzystać z pomocy podmiotów zewnętrznych i może prowadzić działania windykacyjne samodzielnie na każdym etapie postępowania. Z reguły profesjonalne firmy windykacyjne posiadają spółkę prawniczą, która działa w ramach grupy kapitałowej w formie spółki komandytowej firmy windykacyjnej (komandytariusza) i radcy prawnego lub adwokata (komplementariusza).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama