REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Windykacja sądowa
Windykacja sądowa

REKLAMA

REKLAMA

Zasady skutecznego przeprowadzenia windykacji sądowej przedstawia Remigiusz Brzeziński, prezes zarządu Kancelarii Prawnej – Inkaso WEC.

W poprzednim artykule omówiłem zagadnienia związane z windykacją polubowną i przedstawiłem zalety odzyskiwania długów na tej drodze. Jest to jednak możliwe wyłącznie wtedy, kiedy strona zalegająca wykazuje chęć współpracy w tym zakresie. Niestety, nie zawsze tak jest i wierzyciel zmuszony jest podjąć bardziej zdecydowane kroki, aby odzyskać należne sumy. Wówczas z pomocą przychodzą procedury składające się na postępowanie w ramach windykacji sądowej.

Autopromocja

Zawsze, również w biznesie, należy zakładać dobrą wolę osób, z którymi podejmuje się wspólne przedsięwzięcia. Nie zwalnia to, oczywiście, przedsiębiorcy z konieczności dokładnego sprawdzenia kontrahenta. Jednakże nawet najstaranniej przeprowadzony wywiad może nie zabezpieczyć przedsiębiorcy przed złymi doświadczeniami. Zdarzają się też przedsiębiorcy, którzy wykorzystując swój staż na rynku, pozycję, wielkość albo i zwykły tupet, uczynili z nieterminowego płacenia należności wsparcie dla własnej działalności, zmuszając w ten sposób kontrahentów do, niejako, jej finansowania. Można powiedzieć, że wymuszają w ten sposób nieuzgodniony kredyt kupiecki.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Czym jest windykacja sądowa?

Windykacja sądowa są to działania, które wierzyciel, lub działająca w jego imieniu firma windykacyjna, podejmuje w przypadku niepowodzenia w odzyskaniu długów na drodze windykacji polubownej. Sprawa jest wówczas kierowana do postępowania sądu. Sprawa sądowa ma na celu uzyskanie przeciwko dłużnikowi tytułu egzekucyjnego oraz, następnie, opatrzenie go tytułem wykonawczym, tzn. klauzulą wykonalności. Należy pamiętać, że nie jest to, niestety, koniec postępowania. Dalszym etapem jest współpraca z komornikiem, czyli: przekazanie egzekucji, nadzór nad egzekucją, wnioskowanie o egzekucję z konkretnego majątku oraz – jeśli to konieczne – o licytację mienia. Na tym etapie konieczne może być poszukiwanie w drodze wywiadu gospodarczego ukrytego majątku dłużnika, ponieważ zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami to obowiązkiem wierzyciela jest wskazanie organowi egzekucyjnemu majątku dłużnika, z którego jest możliwa egzekucja.

Dlatego też, podczas windykacji sądowej warto skorzystać (o ile nie zrobiło się tego już wcześniej, podczas windykacji polubownej) ze wsparcia profesjonalnej firmy. Mając doświadczenie w tego typu sprawach, przeprowadzi ona swojego klienta, zabezpieczając jego interesy i dbając o jego komfort, przez cały proces – od zgromadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów po uzyskanie prawomocnego tytułu wykonawczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wybrać firmę windykacyjną?

Tak, jak w przypadku windykacji polubownej, powinno się sprawdzić opinie o firmie, warunki współpracy, jej skuteczność, jak również jej uczestnictwo w stowarzyszeniach branżowych, w których uczestnictwo potwierdza wiarygodność firmy np. Polski Związek Windykacji i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych. Zrzeszenie w takich organizacjach jest dla klienta gwarancją, że firma podchodzi do powierzanych jej zadań z pełnym profesjonalizmem oraz działa zgodnie z prawem i etycznie.

Staż na rynku jest dobrym wskaźnikiem satysfakcji dotychczasowych klientów – firma nie utrzymałaby się długo, gdyby klienci nie byli zadowoleni z jej usług. Nie wolno też zapominać o tym, że wiodące firmy windykacyjne, którym na to pozwala kondycja finansowa, w trakcie trwania windykacji finansują za wierzyciela koszty sądowe, w tym zastępstwa prawnego, skarbowe oraz egzekucyjne. Jest to jednak wyjątkowe działanie dedykowane bezspornym wierzytelnościom. Wynagrodzeniem tych firm jest prowizja od sukcesu (tzw. success fee).

W przypadku windykacji sądowej warto wybrać firmę, która nie musi korzystać z pomocy podmiotów zewnętrznych i może prowadzić działania windykacyjne samodzielnie na każdym etapie postępowania. Z reguły profesjonalne firmy windykacyjne posiadają spółkę prawniczą, która działa w ramach grupy kapitałowej w formie spółki komandytowej firmy windykacyjnej (komandytariusza) i radcy prawnego lub adwokata (komplementariusza).


Firma, w której strukturach działa kancelaria prawna, jest w stanie zagwarantować swoim klientom odpowiednią szybkość działań oraz pełniejsze wsparcie radcy bądź adwokata. Ważne jest też, aby firma windykacyjna zapewniała swoim klientom kompleksową opiekę i pomoc już po uzyskaniu wyroku sądowego. Oznacza to, że powinna dysponować odpowiednimi osobami, które będą prowadzić prawidłowy nadzór nad działaniami komorników, w tym wspierać ich podczas wyszukiwania majątku dłużnika.

Aby zapewnić klientowi komfortowe przejście przez ten etap postępowania, pracownicy firmy windykacyjnej powinni dysponować nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale również narzędziami, które usprawnią wyszukiwanie majątku dłużnika. Coraz bardziej wyrafinowane metody unikania płacenia zobowiązań wymagają coraz bardziej skutecznych działań ze strony wierzyciela. A ponieważ wierzyciel musi skupić się na swojej podstawowej działalności,  rozsądnym i uzasadnionym działaniem jest zlecenie windykacji profesjonalnej firmie windykacyjnej.

Remigiusz Brzeziński, prezes zarządu, Kancelaria Prawna – Inkaso WEC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA