Czym jest windykacja?
REKLAMA
REKLAMA
Wielu przedsiębiorców w naszym kraju wciąż wzdraga się przed zwróceniem się o pomoc do specjalistów od windykacji. Niektórzy boją się utraty kontrahenta oraz złego PR-u wśród partnerów biznesowych. Inni uważają, że nie wypada sięgać po takie rozwiązania. Jeszcze inni obawiają się, czy działania firm windykacyjnych są stuprocentowo zgodne z prawem i etyczne. Wszystkie te przekonania są błędne!
REKLAMA
Czym tak naprawdę jest windykacja?
Słowo windykacja pochodzi od łacińskiego vindicatio. W języku tym oznaczało dochodzenie roszczeń. Już za czasów Cesarstwa Rzymskiego funkcjonowała w Rzymie instytucja prawna zwana rei vindicatio. Jej zadaniem było dążenie do odzyskania rzeczy znajdującej się w posiadaniu osoby nieuprawnionej. I na tym właśnie polega współczesna windykacja – na egzekwowaniu długów i wspieraniu wierzyciela w walce o jego racje. Przy czym zawsze jest to dochodzenie własności za pomocą środków mieszczących się w ramach obowiązujących przepisach prawnych. Jeśli działania wykraczają poza normy prawne, mamy do czynienia z zastraszaniem i wymuszaniem. Tego nie podejmie się żadna poważna firma.
A czym nie jest?
Wbrew obiegowym przekonaniom, windykacja nie polega na bezwzględnym egzekwowaniu należności. Niestety, szczęście odwraca się czasem i od tych najuczciwszych. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności prowadzi do tego, że kontrahent naprawdę nie ma w danym momencie środków na uregulowanie należności. W takim wypadku dochodzenie roszczeń, bez uwzględnienia bieżącej sytuacji i dotychczasowej historii dłużnika, oznaczałoby prawdopodobnie doprowadzenie do jego upadłości. Mogłoby również skutkować całkowitym przepadkiem zaległych pieniędzy. Nie o to przecież chodzi!
Dochodzenie do porozumienia
Zadaniem firmy windykacyjnej jest, na początku, próba zdyscyplinowania dłużnika oraz – jeśli okaże się to konieczne po zapoznaniu się z jego sytuacją – doprowadzenie do porozumienia pomiędzy nim a wierzycielem. Porozumienie takie ma na celu rozłożenie zadłużenia na raty, wyznaczenie terminów spłat poszczególnych transz i – w efekcie – doprowadzenie do odzyskania całej kwoty.
Dlatego działania windykacyjne zaczyna się od tzw. windykacji polubownej.
Dyscyplinowanie
W przypadku wspomnianych na wstępie nieuczciwych praktyk niektórych przedsiębiorców, którzy wykorzystując swoją przewagę, wymuszają na słabszych podmiotach kredytowanie własnej działalności, już samo pojawienie się strony trzeciej, jaką jest firma windykacyjna, może podziałać dyscyplinująco. Jeśli nie, firma windykacyjna dysponuje całym wachlarzem innych środków, np.: wysyłanie pism i wezwań różnymi środkami komunikacji (poczta, faks, mail, SMS), kontakt telefoniczny, bezpośrednie wizyty u dłużnika. Działania te mają na celu doprowadzenie do sytuacji, w której dłużnik zrozumie, że dalsze uchylanie się od spłaty jest dla niego niekorzystne zarówno ekonomicznie, jak i wizerunkowo.
A jeśli to nie pomoże?
Jeśli, co niestety się zdarza, działania w ramach windykacji polubownej nie przyniosą skutku, trzeba sięgnąć po środki dostępne w ramach windykacji sądowej, czyli właśnie wystąpić do sądu. Taki pozew przedsiębiorca może złożyć samodzielnie i również sam może występować przed sądem oraz nadzorować egzekucję z majątku dłużnika. Może również zlecić takie działania wyspecjalizowanej firmie windykacyjnej, która zapewni wierzycielowi wsparcie doświadczonego pełnomocnika sądowego i (po pomyślnym zakończeniu sprawy) pracowników wyspecjalizowanych we współpracy z komornikiem. Uwolni to przedsiębiorcę od osobistego zajmowania się sprawą, która jest przykra i budzi intensywne emocje. Da też gwarancję profesjonalnego poprowadzenia sprawy przed sądem oraz – późniejszego – prawidłowego nadzoru nad postępowaniem komorniczym i efektywnej współpracy z samym komornikiem.
Jak widać, windykacja to skomplikowany i wymagający precyzji działania proces. Składa się nań cały zespół działań, których celem jest pomoc przedsiębiorcom w przywróceniu do normy płynności finansowej ich firm. Wszystkie działania powinny być prowadzone są w sposób zgodny z przepisami prawa, poszanowaniem praw wierzyciela, etyką zawodową oraz dyskrecją i z szacunkiem do dłużnika.
Remigiusz Brzeziński, prezes zarządu, Kancelaria Prawna – Inkaso WEC
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat