REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czym jest windykacja?
Czym jest windykacja?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z podstawowych problemów, z którymi muszą mierzyć się dzisiejsi przedsiębiorcy, jest brak terminowości spłat należności przez partnerów biznesowych. Czasem jest to wynikiem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, który powoduje u kontrahenta przejściowe kłopoty. Czasem, niestety, bywa też tak, że partner biznesowy prowadzi takie działania celowo, traktując opóźnienie zapłaty jako formę bezkosztowego kredytowania. W każdym z tych przypadków warto skorzystać ze wsparcia firmy windykacyjnej – aby wypracować wspólnie rozwiązanie ułatwiające wyjście z trudnej sytuacji albo po prostu wyegzekwować swoje pieniądze.

Wielu przedsiębiorców w naszym kraju wciąż wzdraga się przed zwróceniem się o pomoc do specjalistów od windykacji. Niektórzy boją się utraty kontrahenta oraz złego PR-u wśród partnerów biznesowych. Inni uważają, że nie wypada sięgać po takie rozwiązania. Jeszcze inni obawiają się, czy działania firm windykacyjnych są stuprocentowo zgodne z prawem i etyczne. Wszystkie te przekonania są błędne!

REKLAMA

Autopromocja

Czym tak naprawdę jest windykacja?

Słowo windykacja pochodzi od łacińskiego vindicatio. W języku tym oznaczało dochodzenie roszczeń. Już za czasów Cesarstwa Rzymskiego funkcjonowała w Rzymie instytucja prawna zwana rei vindicatio. Jej zadaniem było dążenie do odzyskania rzeczy znajdującej się w posiadaniu osoby nieuprawnionej. I na tym właśnie polega współczesna windykacja – na egzekwowaniu długów i wspieraniu wierzyciela w walce o jego racje. Przy czym zawsze jest to dochodzenie własności za pomocą środków mieszczących się w ramach obowiązujących przepisach prawnych. Jeśli działania wykraczają poza normy prawne, mamy do czynienia z zastraszaniem i wymuszaniem. Tego nie podejmie się żadna poważna firma.

A czym nie jest?

Wbrew obiegowym przekonaniom, windykacja nie polega na bezwzględnym egzekwowaniu należności. Niestety, szczęście odwraca się czasem i od tych najuczciwszych. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności prowadzi do tego, że kontrahent naprawdę nie ma w danym momencie środków na uregulowanie należności. W takim wypadku dochodzenie roszczeń, bez uwzględnienia bieżącej sytuacji i dotychczasowej historii dłużnika, oznaczałoby prawdopodobnie doprowadzenie do jego upadłości. Mogłoby również skutkować całkowitym przepadkiem zaległych pieniędzy. Nie o to przecież chodzi!

Dochodzenie do porozumienia

Zadaniem firmy windykacyjnej jest, na początku, próba zdyscyplinowania dłużnika oraz – jeśli okaże się to konieczne po zapoznaniu się z jego sytuacją – doprowadzenie do porozumienia pomiędzy nim a wierzycielem. Porozumienie takie ma na celu rozłożenie zadłużenia na raty, wyznaczenie terminów spłat poszczególnych transz i – w efekcie – doprowadzenie do odzyskania całej kwoty.

Dlatego działania windykacyjne zaczyna się od tzw. windykacji polubownej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyscyplinowanie

W przypadku wspomnianych na wstępie nieuczciwych praktyk niektórych przedsiębiorców, którzy wykorzystując swoją przewagę, wymuszają na słabszych podmiotach kredytowanie własnej działalności, już samo pojawienie się strony trzeciej, jaką jest firma windykacyjna, może podziałać dyscyplinująco. Jeśli nie, firma windykacyjna dysponuje całym wachlarzem innych środków, np.: wysyłanie pism i wezwań różnymi środkami komunikacji (poczta, faks, mail, SMS), kontakt telefoniczny, bezpośrednie wizyty u dłużnika. Działania te mają na celu doprowadzenie do sytuacji, w której dłużnik zrozumie, że dalsze uchylanie się od spłaty jest dla niego niekorzystne zarówno ekonomicznie, jak i wizerunkowo.


A jeśli to nie pomoże?

Jeśli, co niestety się zdarza, działania w ramach windykacji polubownej nie przyniosą skutku, trzeba sięgnąć po środki dostępne w ramach windykacji sądowej, czyli właśnie wystąpić do sądu. Taki pozew przedsiębiorca może złożyć samodzielnie i również sam może występować przed sądem oraz nadzorować egzekucję z majątku dłużnika. Może również zlecić takie działania wyspecjalizowanej firmie windykacyjnej, która zapewni wierzycielowi wsparcie doświadczonego pełnomocnika sądowego i (po pomyślnym zakończeniu sprawy) pracowników wyspecjalizowanych we współpracy z komornikiem. Uwolni to przedsiębiorcę od osobistego zajmowania się sprawą, która jest przykra i budzi intensywne emocje. Da też gwarancję profesjonalnego poprowadzenia sprawy przed sądem oraz – późniejszego – prawidłowego nadzoru nad postępowaniem komorniczym i  efektywnej współpracy z samym komornikiem.

Jak widać, windykacja to skomplikowany i wymagający precyzji działania proces. Składa się nań cały zespół działań, których celem jest pomoc przedsiębiorcom w przywróceniu do normy płynności finansowej ich firm. Wszystkie działania powinny być prowadzone są w sposób zgodny z przepisami prawa, poszanowaniem praw wierzyciela, etyką zawodową oraz dyskrecją i z szacunkiem do dłużnika.

Remigiusz Brzeziński, prezes zarządu, Kancelaria Prawna – Inkaso WEC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorcy mają dość łamania prawa przez urzędników skarbowych i ZUS. Czas skończyć z bezprawiem urzędniczym

Przedsiębiorcy są zdania, że bezprawie urzędnicze to problem, który trzeba szybko rozwiązać. Należy skończyć z łamaniem prawa urzędników skarbowych, organów ścigania i ZUS, czego nagminnie dopuszczają się wobec nich. To mocne postulaty „Nowej Polityki Gospodarczej” jakie wysunęły Rada Przedsiębiorców i Rada Naukowa przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Ile wynosi składka KRUS na IV kwartał 2024 r.?

Składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2024 roku. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) uchwaliła wysokość składek dla rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika. Podała również wysokość składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Dokument urzędowy dla podatnika może potwierdzać wyprowadzenie towaru z UE w świetle wydanej interpretacji podatkowej

Należy zwrócić szczególną uwagę  na propozycję firm kurierskich co do wywozu towaru poza UE po wejściu w życie przepisów likwidujących procedurę uproszczoną w wywozie. Procedura uproszczona w wywozie działa tylko do końca października 2024. Jest to niewątpliwie wezwanie dla wszystkich obsługujących łańcuch dostaw. Beż wątpienia spowoduje to trudności w procedowaniu zgłoszeń celnych na oddziałach celnych z powodu obsługi ich przez funkcjonariuszy celno – skarbowych. Dlatego też część firm kurierskich próbowało wyjść naprzeciw i proponowała tzw. odprawy kurierskie dla przesyłek do 1000 EUR i tu zaczyna się problem.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

REKLAMA

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA