REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki 2022: amortyzacja mieszkania i sprzedaż poleasingowa

Podatki 2022: amortyzacja mieszkania i sprzedaż poleasingowa
Podatki 2022: amortyzacja mieszkania i sprzedaż poleasingowa

REKLAMA

REKLAMA

MF: Polski Ład wprowadza zmiany w amortyzacji mieszkań czy budynków mieszkalnych oraz w rozliczaniu sprzedaży przedmiotów z leasingu, ale przepisy przejściowe dają podatnikom czas na dostosowanie się.

Od 1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą rozwiązania podatkowe, wdrożone w ramach Polskiego Ładu. Wśród nich są przepisy, na mocy których od początku roku wyłącza się możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych.

Autopromocja

Amortyzacja mieszkań w 2022 r.

„Na podstawie przepisu przejściowego prawo do amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych zostaje zachowane jeszcze przez rok, tj. do końca 2022 r. – co pozwala podatnikom przygotować się do nowych zasad. Budynki i lokale mieszkalne powinny przede wszystkim zaspokajać potrzeby mieszkaniowe obywateli. Tymczasem, z uwagi na korzystne regulacje podatkowe inwestowanie w lokale mieszkaniowe stało się rentownym narzędziem do inwestycji kapitałowych, co z kolei wpływa na wzrost cen lokali i budynków mieszkalnych" - napisano w stanowisku Ministerstwa Finansów.

Dodano, że możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wynajmowanych budynków lub lokali mieszkalnych powoduje, że dochody osiągane z tego tytułu (z najmu) efektywnie są bardzo często nieopodatkowane. "Dzieje się tak dlatego, że odpisy amortyzacyjne dokonywane od tych składników zmniejszają dochód do opodatkowania do takiego poziomu, że podatek dochodowy nie występuje, a tym samym zwalnia podatników z płacenia podatku” - wskazał resort.

Odpłatne zbycie poleasingowych samochodów w 2022 r.

Inną zmianą, jaka wchodzi w życie od 1 stycznia, jest przepis, na podstawie którego przychody z odpłatnego zbycia poleasingowych składników majątku będą zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej, jeżeli do transakcji sprzedaży dojdzie w ciągu sześciu lat od nabycia do majątku prywatnego. Jak przypomniał resort finansów w swoim stanowisku, obecnie w przypadku wykupienia przez przedsiębiorcę leasingowanego składnika do majątku prywatnego, przychód z jego odpłatnego zbycia nie jest kwalifikowany jako przychód z działalności gospodarczej. I to mimo że rata leasingowa była uwzględniana w kosztach prowadzonej działalności.

„Dodatkowo, jeżeli po nabyciu (wykupieniu), odpłatne zbycie takiego składnika (np. samochodu) nastąpi po upływie sześciomiesięcznego okresu, to uzyskany przychód w ogóle nie podlega opodatkowaniu. Stawia to w uprzywilejowanej sytuacji podatników odpłatnie zbywających nabyte do majątku prywatnego poleasingowe składniki majątku, wykorzystywane uprzednio w działalności gospodarczej. Polski Ład zrównuje sytuację podatników, którzy uzyskują przychody z odpłatnego zbycia poleasingowych składników majątku wykorzystywanych w prowadzonej działalności i podatników, którzy uzyskują przychody z odpłatnego zbycia składników po ich wycofaniu z działalności lub po likwidacji działalności” – stwierdziło MF w swoim stanowisku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpłatne zbycie poleasingowych samochodów w 2022 r. – przepis przejściowy

Jednak – jak zwrócił uwagę resort finansów – także w przypadku nowych zasad opodatkowania sprzedaży przedmiotów wykupionych przez przedsiębiorcę do majątku prywatnego wprowadzono przepis przejściowy.

„Na podstawie przepisu przejściowego, nowe rozwiązania znajdą zastosowanie wyłącznie do składników nabytych po 31 grudnia 2021 roku. Nowe regulacje dotyczą zatem tylko przychodów z odpłatnego zbycia składnika, który został wykupiony po wejściu w życie zmian. Jeżeli natomiast składnik zostanie wykupiony przed 1 stycznia 2022 r., to pomimo tego, że jego odpłatne zbycie nastąpi po 31 grudnia 2021 r, tj. po wejściu w życie zmian, przychód z takiego zbycia będzie rozliczany na dotychczasowych zasadach. Oznacza to, że w przypadku gdy odpłatne zbycie takiego samochodu nastąpi po upływie sześciomiesięcznego okresu, to uzyskany przychód w ogóle nie będzie podlegał opodatkowaniu” – wskazano w stanowisku MF.

Polski Ład – wyrównanie obciążeń podatkowych

Resort finansów zwrócił uwagę, że jednym z celów wprowadzenia zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu było wyrównanie obciążeń osób zatrudnionych na umowę o pracę z tymi, które są ponoszone przez osoby zatrudnione na innej podstawie prawnej, choćby na umowie zleceniu.

„W przypadku umów zlecenia podatnicy korzystają bowiem z 20-proc. kosztów uzyskania przychodów, które znacząco obniżają podstawę opodatkowania w stosunku do pracowników, którzy - co do zasady – korzystają z podstawowych, kwotowych kosztów w wysokości 3 000 zł rocznie. Zatem, przy przychodach rocznych z pracy na etacie w wysokości 133 000 zł podstawa opodatkowania (przychód minus koszty minus składki ZUS) wynosi 111 766 zł, natomiast przy tej samej wysokości z umowy zlecenia 91 813 zł” – wyliczyło MF.

Polski Ład – w 2022 r. kwota wolna od podatku 30 000 zł

Jak wynika ze stanowiska resortu, wyrównaniu obciążeń ma służyć m.in. wyższa kwota wolna, wprowadzona w ramach Polskiego Ładu, wynosząca 30 tys. zł, która przysługuje osobom rozliczającym się według skali podatkowej.

Polski Ład – W 2022 r. brak kwoty wolnej od podatku dla podatku liniowego

„Ten mechanizm również nie dotyczy np. podatku liniowego, bo ten był konstruowany przy założeniu, że nie ma w nim kwoty wolnej. Wprowadzenie kwoty wolnej w podatku liniowym niweczyłoby to założenie i powodowało, że dalsze funkcjonowanie tego podatku traci sens. Formą rekompensaty w podatku liniowym jest niższa stawka składki na ubezpieczenie zdrowotne – 4,9 proc. podstawy wymiaru (zamiast 9 proc. podstawy wymiaru)” – stwierdzono w stanowisku MF.

Polski Ład – obniżki zryczałtowanego podatku

Resort finansów przypomniał, że w ramach Polskiego Ładu wprowadzana jest obniżka zryczałtowanego podatku dla wielu zawodów. Wskazał, że w przypadku lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych czy inżynierów, stawka spada z 17 proc. do 14 proc. Dla informatyków programistów, i innych zawodów z branży ITC stawka spada z 15 proc. do 12 proc. „Wdrażane w Polskim Ładzie obniżenie stawek ryczałtu dla przychodów osiąganych przez lekarzy czy inżynierów ma zapobiegać emigracji tych osób – pozostanie tych osób w kraju jest społecznie pożądane” – wyjaśniło MF.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA