REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – zmiany w podatku akcyzowym

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – zmiany w podatku akcyzowym
Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – zmiany w podatku akcyzowym
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która weszła w życie 1 stycznia 2015 r. wprowadziła również kilka istotnych zmian w zakresie podatku akcyzowego.

Co się zmienia?

REKLAMA

Autopromocja

Wprowadzenie wiążącej informacji akcyzowej (WIA)

Nowelizacja wprowadza nową instytucję - wiążącą informację akcyzową (WIA). Dzięki niej podatnicy mogą otrzymać w drodze decyzji określenie: (i) klasyfikacji danego wyrobu dla potrzeb akcyzy albo (i) rodzaju wyrobu akcyzowego przez jego opis pozwalający na prawidłowe opodatkowanie, organizację obrotu lub oznaczanie znakami akcyzy.

Moc wiążąca WIA wobec organów obejmuje wyłącznie podmiot, dla którego została wydana w zakresie zdarzeń i transakcji, które będą mieć miejsce po jej wydaniu.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Ułatwienia dotyczące obrotu olejem opałowym

Po wejściu w życie nowelizacji oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego mogą być składane w umowie pomiędzy sprzedawcą a nabywcą tego wyrobu.

Ponadto braki formalne oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego i miesięcznych zestawień tych oświadczeń nie skutkują już utratą prawa do zastosowania stawki podstawowej. Jednocześnie ustawa przewiduje, że stawka sankcyjna ma zastosowanie dopiero, gdy organy podatkowe ustalą, że sprzedany olej opałowy nie został zużyty do celów opałowych lub gdy nie jest możliwe ustalenie nabywcy tego oleju.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż nowe przepisy znajdują zastosowanie również do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy deregulacyjnej, czyli przed 1 stycznia 2015 r.

Wskaźniki i stawki

Co to oznacza?

· Możliwość uzyskania WIA pozwoli podatnikom znacznie ograniczyć ryzyko związane z niewłaściwym klasyfikowaniem wyrobu akcyzowego oraz samochodu osobowego. Dodatkowo dzięki WIA podatnicy mogą istotnie ograniczyć ryzyko podważenia przez organy prawidłowości kwalifikacji danego wyrobu lub wyjaśnić dotychczasowe wątpliwości w tym zakresie.

REKLAMA

· Zmiany zasad związanych z obrotem olejem opałowym znacznie uproszczają obowiązki formalne ciążące na podatnikach. Jedną z większych korzyści wynikających z nowelizacji jest również znaczne ograniczenie ryzyka zakwestionowania możliwości zastosowania stawki podstawowej i zawężenie zastosowania stawki sankcyjnej jedynie do sytuacji, w których zostanie stwierdzone, że wyroby zostały zużyte do celów innych niż opałowe lub gdy nie będzie możliwe ustalenie nabywcy tego oleju.

· Ustawa deregulacyjna może mieć szczególnie istotne znaczenie również dla podmiotów, u których trwają obecnie kontrole bądź postępowania podatkowe w zakresie prawidłowości wypełniania obowiązków związanych z obrotem olejami opałowymi. Bowiem, nowe brzmienie ustawy daje tym podmiotom szansę na pozytywne zakończenie toczących się postępowań.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Co warto zrobić?

Ustawa  z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej weszła w życie 1 stycznia 2015 r. - Dz.U. poz. 1662.

Podatnicy, których dotyczą zmiany mogą rozważyć potrzebę uzyskania WIA. W szczególności należy zweryfikować obecnie wykorzystywane wyroby pod kątem ryzyka zakwestionowania ich klasyfikacji i możliwości uznania za wyrób akcyzowy.


W przypadku podmiotów dokonujących obrotu olejami opałowymi należy rozważyć dostosowanie treści dokumentów handlowych, czy też wewnętrznych procedur do nowych regulacji. Jeżeli toczą się obecnie jakiekolwiek postepowania kontrole bądź postępowania podatkowe lub skarbowe to konieczne jest dokonanie oceny możliwości i sposobu odpowiedniego wykorzystania nowych przepisów.

Kontakt:

Rafał Zajączkowski, Starszy Menadżer w dziale Doradztwa Podatkowego, Warszawa
rzajaczkowski@deloitteCE.com

Patryk Karczewski, Starszy Konsultant w dziale Doradztwa Podatkowego, Warszawa
pkarczewski@deloitteCE.com

Zobacz także: Webcast: Podatek akcyzowy w Polsce - Czego mogą się spodziewać podatnicy akcyzy w 2015 roku?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA