reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Podatnicy i obowiązek podatkowy > Zmiany w podatku akcyzowym od 1 stycznia 2015 r.

Zmiany w podatku akcyzowym od 1 stycznia 2015 r.

W dniu 24 listopada 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa jest częścią pakietu deregulacyjnego. Jedną ze zmian, które wprowadza regulacja są nowe zasady stosowania akcyzy.

Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej została właśnie podpisana przez Prezydenta RP. Wprowadza ona, m.in. nowe zasady stosowania akcyzy, która dla przedsiębiorców jest jednym z najbardziej sformalizowanych podatków, a przez to trudnym w zrozumieniu i zastosowaniu. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte, ustawa, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2015 roku jest dobrym, ale dopiero pierwszym krokiem w kierunku ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej polskim firmom, na które nałożony jest obowiązek akcyzowy.

Ustawa, która jest częścią pakietu deregulacyjnego, została przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki. Jednym z zagadnień, które obejmie, jest akcyza, czyli podatek pośredni nakładany na niektóre wyroby konsumpcyjne. Dotyczy to podmiotów działających, m.in. w branży paliwowej, chemicznej, alkoholowej, samochodowej czy energetycznej.

Jak argumentują eksperci Deloitte z punktu widzenia przedsiębiorców akcyza jest jednym z najtrudniejszych podatków. „Kłopoty pojawiają się już przy ustaleniu obowiązku akcyzowego, szczególnie jeśli spółka nie ma w sposób jednoznaczny określonej klasyfikacji towaru do kodu CN, czyli nomenklatury scalonej. Ponadto, obowiązujące przepisy pełne są formalnych wymogów, których nie ma w przypadku innych danin: zgłoszenia, powiadomienia, oświadczenia, normy zużycia, normy ubytków etc. Na złożeniu deklaracji procedura jeszcze się nie kończy – czasem dochodzi zestawienie oświadczeń, informacja o wyrobach w składzie podatkowym czy oświadczenia o stosowanym zwolnieniu” – mówi Łukasz Janiga, Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego, Zespół Akcyzy i Ceł, Deloitte.

Nowa ustawa wprowadza pojęcie „wiążącej informacji akcyzowej” (WIA). Umożliwi ona firmom, uzyskanie wiążącej dla organów podatkowych informacji w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego. Kiedy sam kod CN nie będzie wystarczający dla określenia obowiązków akcyzowych, to WIA będzie wskazywać inne parametry konieczne do ich ustalenia. „Przepisy określające zasady WIA w praktyce z pewnością będą rodzić wiele wątpliwości. Zarówno organy celne, jak i przedsiębiorcy będą musieli się nauczyć jak z tego narzędzia korzystać. Ważne jest to, że będzie istniała taka możliwość. Uzyskana informacja WIA będzie ważna także dla zdarzeń oraz transakcji, które będą mieć miejsce po jej wydaniu” – tłumaczy Anna Wibig, Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego, Zespół Akcyzy i Ceł, Deloitte.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadza rewolucyjne zmiany w zakresie obrotu olejami opałowymi. Od przyszłego roku pojawi się opcja odstąpienia od możliwości nakładania sankcyjnej stawki podatku akcyzowego tylko z powodu braków formalnych. Od 1 stycznia 2015 r. to organy celne będą musiały udowodnić, że olej nie został zużyty na cele opałowe. Sankcja będzie możliwa również, gdy nie będzie można ustalić nabywcy towaru. „Dla tych podatników, którzy toczą obecnie spory z fiskusem bardzo istotne jest, że zmiany te będą miały również zastosowanie w sprawach wszczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2015 r.” – uzupełnia Łukasz Janiga. Ponadto będzie istniała możliwość złożenia oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego w umowie z kontrahentem.

Do tej pory takie rozwiązanie było przywilejem dla nielicznych (np. przy gazie lub węglu), teraz będzie dostępne również dla sprzedawców oleju opałowego. „Umowę trzeba będzie przedstawić naczelnikowi organu celnego, a transakcje udokumentować fakturą. Ci, którzy nie skorzystają z tego uproszczenia, nadal będą musieli zbierać oświadczenia i składać zestawienie oświadczeń organom celnym, ale będzie ono zawierało mniej elementów” – wyjaśnia Łukasz Janiga.

Stawki akcyzy w 2015 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama