Akcyza 2015 - faktury i fakturowanie
REKLAMA
REKLAMA
Faktury w podatku akcyzowym
Od 1 stycznia 2014 roku obowiązują w podatku VAT nowe przepisy dotyczące faktur i fakturowania, wprowadzone ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35). Z uwagi na to, iż poszczególne przepisy akcyzowe w pewnych przypadkach odwołują się do kopii faktury, konieczna jest ich zmiana związana z dostosowaniem tych przepisów akcyzowych do nomenklatury obowiązującej w ustawie o podatku od towarów i usług.
REKLAMA
Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.
Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w przepisach akcyzowych, mające na celu doprecyzowanie pojęcia faktury poprzez wskazanie, iż przez fakturę rozumie się fakturę w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli zawiera dane nabywcy i jego adres, oraz dane dotyczące ilości i miary nabywanych wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych. Jednocześnie proponuje się odstąpienie w zakresie wystawiania faktur od używania dotychczasowych pojęć oryginału i kopii faktury, co w konsekwencji oznacza, że ustawa będzie posługiwała się wyłącznie sformułowaniem faktura.
Proponowana zmiana pojęcia faktury w ustawie o podatku akcyzowym związana jest z regulacjami występującymi w ustawie o podatku od towarów i usług zezwalającymi na odstąpienie od zamieszczania w określonych sytuacjach obligatoryjnych danych, które powinna zawierać faktura. Mając na względzie, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zezwalają, aby w niektórych przypadkach (np. gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 1OO euro), faktura nie zawierała wszystkich danych (w tym m.in. danych identyfikacyjnych nabywcy, jego adresu, oraz danych co do ilości i miary nabywanych towarów) - w celu pozyskania tych danych dla potrzeb podatku akcyzowego - proponuje się, aby faktura w rozumieniu przepisów akcyzowych takie dane zawierała, co jest niezbędne z punktu widzenia potrzeby zapewnienia prawidłowego poboru podatku akcyzowego, jak i sprawowania kontroli nad wyrobami akcyzowymi i samochodami osobowymi.
Ponadto w związku z nowelizacją przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) odstąpiono w zakresie wystawiania faktur od używania dotychczasowych pojęć oryginału i kopii faktury. Ustawa nowelizująca przeniosła do ustawy o podatku od towarów i usług przepisy w zakresie fakturowania, które do dnia 31 grudnia 2012 r. były zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r„ Nr 68, poz. 360, z późn. zm.). Przedmiotowe rozporządzenie w wersji pierwotnej zawierało przepis § 19 ust. 1 dotyczący obowiązku wystawiania faktury co najmniej w 2 egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymywał nabywca, a kopię zatrzymywał sprzedawca. Obecnie z przepisów wynika, iż fakturę wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje nabywca, a drugi zachowuje w swojej dokumentacji podatnik dokonujący sprzedaży.
Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Umieszczanie na fakturze kwoty akcyzy
REKLAMA
Ministerstwo Finansów proponuje także wprowadzenie do ustawy o podatku akcyzowym przepisu zgodnie, z którym na żądanie nabywcy, podatnik podatku akcyzowego, który nie został zwolniony z obowiązku podatkowego w tym podatku, wykaże na fakturze kwotę podatku akcyzowego, zawartą w cenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych wykazanych w tej fakturze.
Do dnia 31 grudnia 2012 r. w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 68, poz. 360, z późn. zm.), funkcjonował przepis § 5 ust. 14 w brzmieniu: „Na żądanie nabywcy podatnik podatku akcyzowego, który nie został zwolniony z obowiązku podatkowego w tym podatku, określa w fakturze kwotę podatku akcyzowego, zawartą w wartości towarów wykazanych w tej fakturze". Przedmiotowe rozporządzenie uległo nowelizacji i od dnia 1 stycznia 2013 r. w jego treści nie występuje odpowiednik ww. regulacji.
Znowelizowane rozporządzenie obowiązywało do końca 2013 r., gdyż w dniu 1 stycznia 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), w zakresie, który dotyczył wprowadzenia do tej ustawy m.in. przeniesionych z rozporządzenia przepisów odnoszących się do fakturowania. Jednakże i w tym przypadku pozbawiono nabywcę towaru prawa do żądania od podatnika podatku akcyzowego określenia w fakturze kwoty podatku akcyzowego zawartego w cenie towaru.
Poszczególne przepisy akcyzowe w pewnych przypadkach odwołują się do dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy, m.in. w przypadku ubiegania się o zwrot zapłaconej akcyzy przez podmiot, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu wyrobu akcyzowego nabytego od podatnika. W przypadku podmiotu, który akcyzę zapłacił w cenie nabycia, dokumentem potwierdzającym zapłatę akcyzy będzie faktura z wykazaną kwotą akcyzy, wystawiona na ten podmiot przez sprzedawcę wyrobu akcyzowego.
Mogą zdarzyć się również inne sytuacje, w których celowe będzie zamieszczenie w fakturze informacji o zapłaconej akcyzie m.in. w przypadku rozliczeń akcyzy, w szczególności w przypadkach obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą w cenie zakupu wyrobów akcyzowych zużytych do wytworzenia innych wyrobów akcyzowych. Zasadnym jest zatem wprowadzenie w ustawie o podatku akcyzowym przepisu, który będzie zawierał obowiązek zamieszczania na fakturze przez podatnika podatku akcyzowego, kwoty akcyzy w związku z żądaniem nabywcy wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych.
Projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat