reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Zwrot akcyzy od samochodu osobowego 2018/2019 – nowy wzór wniosku i właściwość organów podatkowych

Zwrot akcyzy od samochodu osobowego 2018/2019 – nowy wzór wniosku i właściwość organów podatkowych

Rozporządzenie Ministra Finansów z 10 września 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego, które weszło w życie od 19 września 2018 r., określiło nowy wzór wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego. Od tej daty obowiązują też nowe przepisy ustawy o podatku akcyzowym precyzujące zasady właściwości organów podatkowych w sprawach zwrotu akcyzy od samochodów osobowych.

Organy podatkowe właściwie do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy od samochodów osobowych

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne (Dz. U. poz. 1697), obwiązująca od 19 września 2018 r. dokonała m.in. doprecyzowania przepisów określających organy podatkowe właściwe do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej i eksporcie samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju.

Na podstawie zmienionych przepisów art. 107 ust. 5 i 5a ustawy o podatku akcyzowym  organami właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy:

A)  w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego lub pierwszej sprzedaży na terytorium kraju, jest właściwy naczelnik urzędu skarbowego, któremu została złożona deklaracja podatkowa w sprawie tej akcyzy lub który wydał decyzję określającą wysokość tej akcyzy, oraz właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej.

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

B) w przypadku akcyzy zapłaconej z tytułu importu samochodu osobowego, gdy akcyza została obliczona i wykazana w zgłoszeniu celnym lub określona w wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego decyzji, a następnie pojazd był przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu, organami podatkowymi właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy są dla:

1) osób fizycznych – naczelnik urzędu skarbowego właściwy w zakresie akcyzy ze względu na adres ich zamieszkania i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej;

2) osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej – naczelnik urzędu skarbowego właściwy w zakresie akcyzy ze względu na adres ich siedziby i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej.

W raczej wyjątkowych sytuacjach, gdy nie będzie można ustalić właściwości w wyżej wskazany sposób, organami podatkowymi właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, będą Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w Warszawie i Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (art. 107 ust. 5b ustawy o podatku akcyzowym).

Nowy wzór wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego od 19 września 2018 r.

Wobec ww. zmian w ustawie o podatku akcyzowym konieczna stała się zmiana rozporządzenia Ministra Finansów z 24 lutego 2009 r. w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego i znajdującego się w nim wzoru wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego.

Nowy wzór tego wniosku znalazł się w rozporządzeniu Ministra Finansów z 10 września 2018 r. - Dziennik Ustaw z 2018 roku, poz. 1776.

Co się zmieniło we wzorze wniosku:

U góry formularza wniosku wskazana została podstawa prawna złożenia wniosku oraz miejsce składania wniosku, tj. wskazano  urzędy skarbowe, przy pomocy których wykonują swoje zadania  naczelnicy urzędów skarbowych  właściwi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy na podstawie zmienionej regulacji ustawowej.       

W nowym polu oznaczonym numerem 1 (u góry formularza wniosku) wprowadzono wymóg podania przez wnioskodawcę numeru identyfikacyjnego NIP  albo numeru PESEL. Zawarto też w tym polu adnotację „(niepotrzebne skreślić)”, co ma umożliwić wnioskodawcy podanie tylko jednego numeru identyfikacyjnego.
Na dole formularza zamieszczono wyjaśnienie, iż „numer PESEL należy podać w przypadku wnioskodawców będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług”. 

W porównaniu do poprzednio obowiązującego wzoru zmieniono opis dotychczasowego pola nr 3 wniosku (obecnie pole nr 4), które teraz brzmi: „Nazwa i adres urzędu skarbowego, którego naczelnik jest właściwy do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy”. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama