REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot akcyzy od samochodu osobowego 2018/2019 – nowy wzór wniosku i właściwość organów podatkowych

Zwrot akcyzy od samochodu osobowego 2018/2019 – nowy wzór wniosku i właściwość organów podatkowych
Zwrot akcyzy od samochodu osobowego 2018/2019 – nowy wzór wniosku i właściwość organów podatkowych

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie Ministra Finansów z 10 września 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego, które weszło w życie od 19 września 2018 r., określiło nowy wzór wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego. Od tej daty obowiązują też nowe przepisy ustawy o podatku akcyzowym precyzujące zasady właściwości organów podatkowych w sprawach zwrotu akcyzy od samochodów osobowych.

Organy podatkowe właściwie do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy od samochodów osobowych

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne (Dz. U. poz. 1697), obwiązująca od 19 września 2018 r. dokonała m.in. doprecyzowania przepisów określających organy podatkowe właściwe do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej i eksporcie samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju.

Autopromocja

Na podstawie zmienionych przepisów art. 107 ust. 5 i 5a ustawy o podatku akcyzowym  organami właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy:

A)  w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego lub pierwszej sprzedaży na terytorium kraju, jest właściwy naczelnik urzędu skarbowego, któremu została złożona deklaracja podatkowa w sprawie tej akcyzy lub który wydał decyzję określającą wysokość tej akcyzy, oraz właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej.

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

B) w przypadku akcyzy zapłaconej z tytułu importu samochodu osobowego, gdy akcyza została obliczona i wykazana w zgłoszeniu celnym lub określona w wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego decyzji, a następnie pojazd był przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu, organami podatkowymi właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy są dla:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) osób fizycznych – naczelnik urzędu skarbowego właściwy w zakresie akcyzy ze względu na adres ich zamieszkania i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej;

2) osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej – naczelnik urzędu skarbowego właściwy w zakresie akcyzy ze względu na adres ich siedziby i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej.

W raczej wyjątkowych sytuacjach, gdy nie będzie można ustalić właściwości w wyżej wskazany sposób, organami podatkowymi właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, będą Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w Warszawie i Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (art. 107 ust. 5b ustawy o podatku akcyzowym).

Nowy wzór wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego od 19 września 2018 r.

Wobec ww. zmian w ustawie o podatku akcyzowym konieczna stała się zmiana rozporządzenia Ministra Finansów z 24 lutego 2009 r. w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego i znajdującego się w nim wzoru wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego.

Nowy wzór tego wniosku znalazł się w rozporządzeniu Ministra Finansów z 10 września 2018 r. - Dziennik Ustaw z 2018 roku, poz. 1776.

Co się zmieniło we wzorze wniosku:

U góry formularza wniosku wskazana została podstawa prawna złożenia wniosku oraz miejsce składania wniosku, tj. wskazano  urzędy skarbowe, przy pomocy których wykonują swoje zadania  naczelnicy urzędów skarbowych  właściwi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy na podstawie zmienionej regulacji ustawowej.       

W nowym polu oznaczonym numerem 1 (u góry formularza wniosku) wprowadzono wymóg podania przez wnioskodawcę numeru identyfikacyjnego NIP  albo numeru PESEL. Zawarto też w tym polu adnotację „(niepotrzebne skreślić)”, co ma umożliwić wnioskodawcy podanie tylko jednego numeru identyfikacyjnego.
Na dole formularza zamieszczono wyjaśnienie, iż „numer PESEL należy podać w przypadku wnioskodawców będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług”. 

W porównaniu do poprzednio obowiązującego wzoru zmieniono opis dotychczasowego pola nr 3 wniosku (obecnie pole nr 4), które teraz brzmi: „Nazwa i adres urzędu skarbowego, którego naczelnik jest właściwy do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy”. 


W polu nr 6 (poprzednio pole nr 5) wzoru wniosku dokonano drobnej zmiany redakcyjnej zmieniając opis pola „Sposób dokonania rozliczenia” na „Sposób dokonania zwrotu akcyzy”, gdyż wniosek dotyczy zwrotu akcyzy. W tym polu uwzględniono również możliwość wskazania rachunku spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, na której rachunek ma być dokonany zwrot akcyzy. Ze względu na to, iż to pole dotyczy sposobu dokonania zwrotu akcyzy przewidziano w nim również możliwość dokonania zwrotu w kasie właściwego organu podatkowego.

W celu łatwiejszej identyfikacji przez organ podatkowy samochodu osobowego, którego będzie dotyczył złożony wniosek o zwrot akcyzy zapłaconej od tego pojazdu, w dotychczasowym polu nr 7 (obecnie pole nr 8) zawierającym  dane dotyczące samochodu osobowego, który został dostarczony wewnątrzwspólnotowo albo wyeksportowany, pierwszą kolumnę tego pola uzupełniono o numer identyfikacyjny VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy samochodu osobowego.

Dokonano również usunięcia dotychczasowego pola numer 8 we wzorze wniosku, w którym wnioskodawca oświadcza o prawdziwości podanego we wniosku opisu oraz znajomości przepisów zobowiązujących do zwrotu nienależnie otrzymanych kwot zwrotu podatku akcyzowego. Zamiast tego na dole formularza zamieszczono pouczenie, iż za wprowadzenie w błąd właściwego organu przez podanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym lub zatajenie rzeczywistego stanu rzeczy i przez to narażenie na nienależny zwrot akcyzy grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym. Zapis ten stanowi pouczenie wnioskodawcy o grożącej mu odpowiedzialności z art. 76 Kodeksu karnego skarbowego.

Nowy wzór formularza wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego obowiązuje od 19 września 2018 r., podobnie jak nowe zasady określania właściwości organów podatkowych w sprawach zwrotu akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej i eksporcie samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju.

Jednak do postępowań w sprawach zwrotu akcyzy od samochodu osobowego wszczętych i niezakończonych przed 19 września 2018 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  Prezes ZBP: WIRON nie musi zastąpić WIBOR-u, ale inne ustalenia reformy wskaźników referencyjnych bez zmian

  W dniu 3 kwietnia 2024 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych poinformował o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR. Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Decyzja NGR sygnalizuje, że niekoniecznie zastąpi go WIRON, ale istotne jest, że wszystkie inne ustalenia reformy pozostają w mocy – poinformował następnego dnia prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Komitetu Sterującego NGR ds. wskaźników Tadeusz Białek.

  Ulga dla samotnie wychowujących dzieci. Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka

  Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka dla skorzystania z preferencji podatkowej przez rodzica faktycznie samotnie zajmującego się dzieckiem. Wydaje się, że przeczy to polityce prorodzinnej państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza samotnych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do w tej sprawie do Ministra Finansów.

  Od lipca 2024 r. wejdą przepisy ws. rejestracji podmiotów zagranicznych wykonujących przewozy drogowe w SENT

  Na początku lipca 2024 r. mają wejść w życie przepisy zakładające obowiązek rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe - wynika z opublikowanego w czwartek 11 kwietnia projektu ustawy, który został skierowany do konsultacji publicznych.

  Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni

  Tantiemy od internetu to nowe rozwiązanie, które zostało zaproponowane w projekcie implementacji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym do polskiego systemu prawnego. Nowe przepisy budzą obawy wśród przedsiębiorców.

  KSeF a klienci biura rachunkowego - bezpłatne spotkanie 16 kwietnia, w cyklu Kawa z INFORLEX

  KSeF a klienci biura rachunkowego. Serdecznie zapraszamy na bezpłatne spotkanie 16 kwietnia. W cyklu Kawa z INFORLEX.

  REKLAMA