REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot akcyzy od samochodu osobowego 2018/2019 – nowy wzór wniosku i właściwość organów podatkowych

Zwrot akcyzy od samochodu osobowego 2018/2019 – nowy wzór wniosku i właściwość organów podatkowych
Zwrot akcyzy od samochodu osobowego 2018/2019 – nowy wzór wniosku i właściwość organów podatkowych

REKLAMA

Rozporządzenie Ministra Finansów z 10 września 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego, które weszło w życie od 19 września 2018 r., określiło nowy wzór wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego. Od tej daty obowiązują też nowe przepisy ustawy o podatku akcyzowym precyzujące zasady właściwości organów podatkowych w sprawach zwrotu akcyzy od samochodów osobowych.

Organy podatkowe właściwie do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy od samochodów osobowych

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne (Dz. U. poz. 1697), obwiązująca od 19 września 2018 r. dokonała m.in. doprecyzowania przepisów określających organy podatkowe właściwe do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej i eksporcie samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju.

Na podstawie zmienionych przepisów art. 107 ust. 5 i 5a ustawy o podatku akcyzowym  organami właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy:

A)  w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego lub pierwszej sprzedaży na terytorium kraju, jest właściwy naczelnik urzędu skarbowego, któremu została złożona deklaracja podatkowa w sprawie tej akcyzy lub który wydał decyzję określającą wysokość tej akcyzy, oraz właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej.

Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie

B) w przypadku akcyzy zapłaconej z tytułu importu samochodu osobowego, gdy akcyza została obliczona i wykazana w zgłoszeniu celnym lub określona w wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego decyzji, a następnie pojazd był przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu, organami podatkowymi właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy są dla:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) osób fizycznych – naczelnik urzędu skarbowego właściwy w zakresie akcyzy ze względu na adres ich zamieszkania i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej;

2) osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej – naczelnik urzędu skarbowego właściwy w zakresie akcyzy ze względu na adres ich siedziby i właściwy dla tego naczelnika w zakresie akcyzy dyrektor izby administracji skarbowej.

W raczej wyjątkowych sytuacjach, gdy nie będzie można ustalić właściwości w wyżej wskazany sposób, organami podatkowymi właściwymi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, będą Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w Warszawie i Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (art. 107 ust. 5b ustawy o podatku akcyzowym).

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Nowy wzór wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego od 19 września 2018 r.

Wobec ww. zmian w ustawie o podatku akcyzowym konieczna stała się zmiana rozporządzenia Ministra Finansów z 24 lutego 2009 r. w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego i znajdującego się w nim wzoru wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego.

Nowy wzór tego wniosku znalazł się w rozporządzeniu Ministra Finansów z 10 września 2018 r. - Dziennik Ustaw z 2018 roku, poz. 1776.

Co się zmieniło we wzorze wniosku:

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

U góry formularza wniosku wskazana została podstawa prawna złożenia wniosku oraz miejsce składania wniosku, tj. wskazano  urzędy skarbowe, przy pomocy których wykonują swoje zadania  naczelnicy urzędów skarbowych  właściwi do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy na podstawie zmienionej regulacji ustawowej.       

W nowym polu oznaczonym numerem 1 (u góry formularza wniosku) wprowadzono wymóg podania przez wnioskodawcę numeru identyfikacyjnego NIP  albo numeru PESEL. Zawarto też w tym polu adnotację „(niepotrzebne skreślić)”, co ma umożliwić wnioskodawcy podanie tylko jednego numeru identyfikacyjnego.
Na dole formularza zamieszczono wyjaśnienie, iż „numer PESEL należy podać w przypadku wnioskodawców będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług”. 

W porównaniu do poprzednio obowiązującego wzoru zmieniono opis dotychczasowego pola nr 3 wniosku (obecnie pole nr 4), które teraz brzmi: „Nazwa i adres urzędu skarbowego, którego naczelnik jest właściwy do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy”. 


W polu nr 6 (poprzednio pole nr 5) wzoru wniosku dokonano drobnej zmiany redakcyjnej zmieniając opis pola „Sposób dokonania rozliczenia” na „Sposób dokonania zwrotu akcyzy”, gdyż wniosek dotyczy zwrotu akcyzy. W tym polu uwzględniono również możliwość wskazania rachunku spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, na której rachunek ma być dokonany zwrot akcyzy. Ze względu na to, iż to pole dotyczy sposobu dokonania zwrotu akcyzy przewidziano w nim również możliwość dokonania zwrotu w kasie właściwego organu podatkowego.

W celu łatwiejszej identyfikacji przez organ podatkowy samochodu osobowego, którego będzie dotyczył złożony wniosek o zwrot akcyzy zapłaconej od tego pojazdu, w dotychczasowym polu nr 7 (obecnie pole nr 8) zawierającym  dane dotyczące samochodu osobowego, który został dostarczony wewnątrzwspólnotowo albo wyeksportowany, pierwszą kolumnę tego pola uzupełniono o numer identyfikacyjny VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy samochodu osobowego.

Autopromocja

Zarządzanie biurem rachunkowym.

Kup książkę:

Zarządzanie biurem rachunkowym

Dokonano również usunięcia dotychczasowego pola numer 8 we wzorze wniosku, w którym wnioskodawca oświadcza o prawdziwości podanego we wniosku opisu oraz znajomości przepisów zobowiązujących do zwrotu nienależnie otrzymanych kwot zwrotu podatku akcyzowego. Zamiast tego na dole formularza zamieszczono pouczenie, iż za wprowadzenie w błąd właściwego organu przez podanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym lub zatajenie rzeczywistego stanu rzeczy i przez to narażenie na nienależny zwrot akcyzy grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym. Zapis ten stanowi pouczenie wnioskodawcy o grożącej mu odpowiedzialności z art. 76 Kodeksu karnego skarbowego.

Nowy wzór formularza wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego obowiązuje od 19 września 2018 r., podobnie jak nowe zasady określania właściwości organów podatkowych w sprawach zwrotu akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej i eksporcie samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju.

Jednak do postępowań w sprawach zwrotu akcyzy od samochodu osobowego wszczętych i niezakończonych przed 19 września 2018 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA