reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Zmiany w podatku akcyzowym od 19 września 2018 r.

Zmiany w podatku akcyzowym od 19 września 2018 r.

19 września 2018 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne (dalej jako ustawa nowelizująca). Ustawa nowelizująca wprowadza wiele zmian w przepisach ustawy o podatku akcyzowym. W poniższym artykule zasygnalizowane zostały najważniejsze z nich.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy nowelizującej, głównym celem wprowadzanych zmian jest uproszczenie i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców, ograniczenie ponoszonych przez nich kosztów oraz czasochłonności obsługi podmiotów przez organy podatkowe.

Wprowadzane zmiany służyć mają ponadto wyeliminowaniu wątpliwości interpretacyjnych w zakresie stosowania właściwych stawek akcyzy w przypadku wyrobów energetycznych przeznaczonych do celów innych niż napędowe lub opałowe. Niemniej zdaniem Autorki trudno przyznać, że ustawa ta faktycznie wprowadzi uproszczenia i ułatwienia dla przedsiębiorców oraz wyeliminuje wątpliwości. Nowelizacja obok korzystnych rozwiązań wprowadza bowiem szereg nowych obowiązków związanych z niektórymi kategoriami wyrobów akcyzowych (m.in. wprowadza wymóg przemieszania wyrobów zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie oraz opodatkowanych zerową stawką akcyzy za pomocą systemu EMCS), w związku z którymi zakładane zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców zdaje się być wątpliwe.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Na podstawie ww. nowelizacji, papierowy dokument dostawy stosowany przy przemieszczaniu poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie oraz wyrobów energetycznych opodatkowanych zerową stawką akcyzy zastąpiony zostanie dokumentem w postaci elektronicznej (e-DD). W związku z czym ww. wyroby akcyzowe przemieszczane będą na terytorium kraju za pomocą systemu EMCS.

Ustawa zmienia także formalne wymogi korzystania ze zwolnień od akcyzy dla wyrobów węglowych m.in. wprowadza oświadczenia o przeznaczeniu wyrobów węglowych.

Ponadto ustawa nowelizująca wyłącza z zakresu definicji ubytków wyrobów akcyzowych straty powstające podczas produkcji piwa, wina, napojów fermentowanych, i wyrobów pośrednich oraz wprowadza zwolnienie od akcyzy dla ubytków wyrobów akcyzowych przekraczających maksymalny poziom norm do wysokości równej rzeczywistym stratom, jeżeli podmiot udowodni ich naturalny charakter wynikający z właściwości wyrobów. W przypadku piwa i wyrobów winiarskich zmiany ograniczą zakres określenia norm do sfery magazynowania i przemieszczania.

Określona została również wyraźnie stawka akcyzy w przypadku niedopełnienia wymogów stosowania zerowej stawki akcyzy dla wyrobów energetycznych określonych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. Stawka ta wynosić będzie 1822,00 zł/1000 litrów, a w przypadku gazów – 14,72 zł/GJ.

Ustawa nowelizującą wprowadza ponadto zerową stawkę akcyzy dla gazu ziemnego o kodach CN 2711 11 00 i 2711 21 00 przeznaczonego do napędu silników spalinowych. Stawka ta będzie miała jednak zastosowanie od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tym przepisie ze wspólnym rynkiem, w okresie jej obowiązywania, albo stwierdzenia przez Komisję Europejską, że przepis ten nie przewiduje pomocy publicznej.

Po wejściu w życie ww. nowelizacji, podmiot obowiązany do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy będzie mógł złożyć wniosek o wydanie podatkowych znaków akcyzy również w formie elektronicznej (obok istniejącej postaci pisemnej wniosku).

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne (Dz.U. 2018 poz. 1697), weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (tj. 19 września 2018 r.), natomiast część zmian m.in. w zakresie dotyczącym przemieszczania w systemie EMSC nowych kategorii wyrobów wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

Marcelina Fabia, Konsultant podatkowy w ECDP Sp. z o. o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama