Zerowa akcyza na sprężony gaz ziemny (CNG) oraz skroplony gaz ziemny (LNG)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz Prawa celnego, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 8 sierpnia br., przede wszystkim wprowadza zerową akcyzę na sprężony gaz ziemny (CNG) oraz skroplony gaz ziemny (LNG) przeznaczony do napędu pojazdów silnikowych. Ma to być element walki ze smogiem. Rząd ma nadzieję, że dzięki nowym przepisom autobusy w wielu miastach będą napędzane wyłącznie LNG i CNG.
Dodatkowo nowelizacja zakłada, jak wskazano w jej uzasadnieniu, "wyłączenie z zakresu definicji ubytków wyrobów akcyzowych strat powstających podczas produkcji piwa i wyrobów winiarskich oraz zwolnienie od akcyzy ubytków wyrobów akcyzowych przekraczających maksymalny poziom norm do wysokości równej rzeczywistym stratom, jeżeli podmiot udowodni ich naturalny charakter wynikający z właściwości wyrobów".
Według resortu finansów zmiana taka uprości i ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych zmniejszając obciążenia administracyjne dla przedsiębiorców oraz ograniczy ponoszone przez nich koszty. "Planowana równolegle zmiana aktów wykonawczych pozwoli na określenie norm dla szerszej niż obecnie grupy wyrobów akcyzowych w zakresie magazynowania i przemieszczania w drodze rozporządzenia, przyspieszy, ułatwi i ujednolici sposób określania norm ubytków w zakresie magazynowania i podczas produkcji" - dodano.
Nowela eliminuje także wątpliwości interpretacyjne, związane ze stosowaniem właściwych stawek akcyzy w przypadku wyrobów energetycznych przeznaczonych do celów innych niż napędowe lub opałowe.
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Uregulowano również właściwości organów podatkowych do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej i eksporcie wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, od których akcyzę zapłacono w Polsce. Dodatkowo, w przepisach celnych wskazano taki sam sposób naliczania i poboru odsetek pobieranych od należności celnych, jaki określono w ustawie Ordynacja podatkowa dla poboru odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. (PAP)
pś/ skr/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat