Nowy wzór dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy od samochodu
REKLAMA
REKLAMA
Jak wskazuje Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu, opracowanie projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy wynika przede wszystkim z konieczności dostosowania treści obowiązującego rozporządzenia do zmian wprowadzanych ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej, która nowelizuje m.in. ustawę o podatku akcyzowym w zakresie zastąpienia obowiązku posługiwania się przez przedsiębiorcę numerem REGON albo równolegle numerem REGON i NIP na rzecz wyłącznie numeru NIP.
REKLAMA
Wymieniona ustawa z pewnymi wyjątkami wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Z uwagi na to, że ustawa nowelizująca ustawę o podatku akcyzowym wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia koniecznym jest, aby razem z tą ustawą weszło w życie przedmiotowe rozporządzenie.
Polecamy: Podatki 2018 Samochód osobowy w firmie
Nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy (Dz. U. z 2018 r. poz. 347) dotyczy brzmienia załącznika nr 2 do rozporządzenia zawierającego wzór dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju od nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju. Wzór tego dokumentu zawiera pole wskazujące na wymóg wpisania przez naczelnika urzędu skarbowego numeru NIP lub REGON, jeśli nabywca samochodu osobowego, którego dotyczy dokument jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą. Zatem konieczne jest usunięcie z wymienionego wzoru słowa REGON co wyeliminuje możliwość uwzględnienia w dokumencie numeru REGON nabywcy samochodu osobowego.
W związku z tym, iż zmiana wprowadzona ww. ustawą oznacza rezygnację z obowiązku posługiwania się przez przedsiębiorcę numerem REGON, projektowane rozporządzenie obliguje naczelnika urzędu skarbowego do niepodawania numeru REGON w wydawanym dokumencie, a tym samym uniemożliwia żądanie od przedsiębiorcy zgłoszenia tego numeru w organie podatkowym przed wydaniem dokumentu. Zatem zmiana wprowadzana projektowanym aktem wykonawczym ma charakter upraszczający i pozytywnie wpłynie (zdaniem MF na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat