REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe, kwartalne deklaracje akcyzowe - kto będzie je składał za III kwartał 2021 roku?

Nowe, kwartalne deklaracje akcyzowe - kto będzie je składał za III kwartał 2021 roku?
Nowe, kwartalne deklaracje akcyzowe - kto będzie je składał za III kwartał 2021 roku?

REKLAMA

REKLAMA

Kwartalne deklaracje akcyzowe. Od rozliczenia za III kwartał 2021 r. podatnicy dokonujący obrotu niektórymi wyrobami zwolnionymi z akcyzy lub opodatkowanymi stawką zerową albo zużywający te wyroby będą składać w formie elektronicznej nowe deklaracje kwartalne AKC-KZ. Natomiast wewnątrzwspólnotowe nabycie wyrobów opodatkowanych stawką zerową trzeba wykazać w deklaracji AKC-UAKZ. Są to nowe obowiązki.

Zmiany w akcyzie od 1 lipca 2021 r.

Nowelizacja ustawy akcyzowej z 30 marca 2021 r. - Dz.U. z 2021 r. poz. 694 (dalej ustawa nowelizująca), wprowadziła od 1 lipca 2021 r. obowiązek składania nowych, dodatkowych deklaracji kwartalnych w podatku akcyzowym.
Oprócz istniejących dotychczas deklaracji kwartalnych dotyczących wyrobów węglowych (AKC-WW) od rozliczenia za III kwartał 2021 r. trzeba będzie składać również kwartalne deklaracje:

Autopromocja
 • dotyczące obrotu w kraju niektórymi wyrobami zwolnionymi z akcyzy lub opodatkowanymi stawką zerową (AKC-KZ) oraz
 • uproszczone dotyczące nabyć wewnątrzwspólnotowych niektórych wyrobów opodatkowanych stawką zerową (AKC-UAKZ).

1. Kto będzie składał deklaracje kwartalne

Obydwa rodzaje nowych deklaracji kwartalnych dotyczą nie tylko różnych czynności (w kraju lub nabycia wewnątrzwspólnotowego). Dotyczą także trochę innych grup towarów, tj. deklaracja "krajowa" (AKC-KZ) obejmuje zarówno wyroby objęte deklaracją uproszczoną (AKC-UAKZ), jak i wyroby podlegające niektórym zwolnieniom z akcyzy.

1.1. Obrót krajowy - deklaracja AKC-KZ

W odniesieniu do obrotu krajowego dodany omawianą nowelizacją art. 24e ustawy akcyzowej wprowadza obowiązek składania kwartalnych deklaracji podatkowych dotyczących następujących wyrobów akcyzowych:

 • objętych zwolnieniem od akcyzy, z wyjątkiem zwolnień częściowych lub zwolnień realizowanych przez zwrot akcyzy, lub zwolnień ubytków wyrobów akcyzowych, lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy akcyzowej,
 • wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy.

Co istotne, w przepisie tym zawarto jednocześnie wskazanie, że deklaracji tych nie muszą składać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu w zakresie wyrobów akcyzowych objętych zerową stawką akcyzy lub objętych zwolnieniem od akcyzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku tej deklaracji należy zwrócić uwagę na rodzaje zwolnień z akcyzy, z których korzystamy. Nie należy bowiem wpisywać do niej wskazanych jako wyjątki zwolnień realizowanych przez zwrot akcyzy lub zwolnień ubytków wyrobów akcyzowych albo całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych.

Dodatkowo, w przypadku wyrobów opodatkowanych zerową stawką akcyzy, należy sprawdzić, czy są one wymienione w załączniku nr 2 do ustawy akcyzowej.

Deklaracje kwartalne od rozliczenia za III kwartał 2021 r. złożą m.in. podmioty:

 • prowadzące składy podatkowe, które mają do zadeklarowania wyłącznie wyroby zwolnione lub objęte zerową stawką akcyzy,
 • nieprowadzące składów podatkowych, dokonujące czynności podlegających opodatkowaniu w zakresie wyłącznie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy,
 • będące podatnikami podatku akcyzowego z tytułu zużycia napojów alkoholowych do celów zwolnionych od akcyzy, np. do produkcji octu, olejków eterycznych,
 • będące podatnikami podatku akcyzowego z tytułu zużycia wyrobów energetycznych, dla których ma zastosowanie stawka zerowa, do produkcji innych wyrobów, np. do produkcji farb, lakierów.

Ważne!
Nowy obowiązek składania deklaracji UKC_KZ za okres kwartalny obowiązuje w przypadku wyrobów:
• objętych zwolnieniem od akcyzy (z wyjątkiem zwolnień częściowych lub zwolnień realizowanych przez zwrot akcyzy, lub zwolnień ubytków wyrobów akcyzowych, lub całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy akcyzowej),
• zerową stawką akcyzy i wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy akcyzowej, dla których
wystąpił obowiązek złożenia deklaracji za okresy miesięczne

1.2. Nabycia wewnątrzwspólnotowe

W przypadku zaś nabyć wewnątrzwspólnotowych dodany w art. 78 ust. 1 pkt 3b wprowadza obowiązek składania kwartalnych deklaracji uproszczonych wyłącznie w odniesieniu do wyrobów akcyzowych opodatkowanych stawką zerową. W deklaracji tej będą wykazywane wyłącznie wyroby:

 • wymienione w załączniku nr 2 do ustawy akcyzowej,
 • nabywane na potrzeby wykonywanej na terytorium kraju działalności gospodarczej.

Do wykazywania wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów opodatkowanych stawką 0% będzie służyć deklaracja AKC-UAKZ. Pierwszy raz trzeba ją będzie złożyć za III kwartał 2021 r. W deklaracji będą wykazywane ilości tych wyrobów wraz ze stawką akcyzy i podatkiem akcyzowym, jaki byłby należny w przypadku niespełnienia warunków uprawniających do zastosowania zerowej stawki.

(…)

Dorota Kowalczyk

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >> W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA