REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.
Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadza do ustawy o podatku akcyzowym instytucję tzw. Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA), która stanowi swoistą formę indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, dającą ochronę jej właścicielowi.

Artykuł pochodzi z

REKLAMA

WIA będzie funkcjonować w podatku akcyzowym obok zwykłych interpretacji oraz celnych Wiążących Informacji Taryfowych, co może wydawać się zbędnym „zamieszaniem”. Jednak WIA nie tylko stanowi ich połączenie, ale jednocześnie zawiera w sobie mechanizmy dostosowujące te dwie pierwsze instytucje do realiów akcyzy.

Dlaczego Wiążąca Informacja Akcyzowa jest potrzebna

REKLAMA

Specyfika podatku akcyzowego (w szczególności jego selektywność, a nie powszechność, jak VAT) skutkuje tym, że o opodatkowaniu danych towarów decyduje nie tylko to, czy dokonano wobec nich odpowiednich czynności lub zaistniał z ich udziałem dany stan faktyczny, który skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. Znaczenie ma również to, czy dane towary są wyrobami akcyzowymi lub samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o akcyzie.

Ponieważ w wielu przypadkach o klasyfikacji danego towaru jako podlegającego akcyzie decyduje jego klasyfikacja według Nomenklatury Scalonej (czyli według kodów CN), nie można uzyskać skutecznie wiążącej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego potwierdzającej (lub nie), że dany towar jest wyrobem akcyzowym lub samochodem osobowym. Problem ten wynika z faktu, iż organy wydające te interpretacje nie są uprawnione do dokonywania klasyfikacji wyrobów do kodów CN i wydają te interpretacje przy założeniu prawidłowości kodów wskazanych przez wnioskodawcę.

Problemu tego nie rozwiązuje do końca istniejąca od 1 września 2010 r. możliwość odpowiedniego stosowania w obrocie krajowym i wewnątrzwspólnotowym Wiążących Informacji Taryfowych, wynikających ze Wspólnotowego Kodeksu Celnego, czyli WIT stosowanych w sprawach celnych. Na przeszkodzie temu stoi fakt, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy akcyzowej zmiany w kodach CN nie mają wpływu na opodatkowanie akcyzą, jeżeli nie zostały wprowadzone do ustawy akcyzowej. Ponieważ więc zmiany do kodów CN następują corocznie z dniem 1 stycznia, a jednocześnie nigdy nie dokonano zmiany oznaczenia kodów CN w treści ustawy akcyzowej i załącznikach do niej, więc w praktyce zastosowanie mają tylko i wyłącznie te WIT, które odnoszą się do klasyfikacji CN z 6 grudnia 2008 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Dodatkowym problemem jest to, że część wyrobów zdefiniowana jest w ustawie akcyzowej w sposób opisowy, w związku z czym dochodzi do rozbieżności, gdyż opisy te w niektórych okresach nie były zgodne z opisami klasyfikacji CN, więc występowały przypadki, gdy np. podmiot posiadający WIT na cygara płacił cło od nich jak od cygar, ale jednocześnie płacił akcyzę jak od tytoniu do palenia. Równie zdradliwa jest klasyfikacja tzw. wyrobów pośrednich (alkoholi), gdyż klasyfikuje się je do tych samych kodów CN co wina i napoje fermentowane (odpowiednio CN 2204 i 2205 oraz 2206), ale akcyza na nie wynosi 318 zł za hektolitr zamiast 158 zł za hektolitr. Ponadto do końca 2014 r. WIT można było stosować tylko do wyrobów akcyzowych, a dopiero od 1 stycznia 2015 r. ich stosowanie rozszerzone zostanie również na samochody osobowe.

Ze względu na te problemy ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie WIA, która ma być stosowana w tych sytuacjach, gdy zwykłe interpretacje oraz WIT są ułomne.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

PRZYKŁAD

REKLAMA

Jeżeli podatnik we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wskaże, że według niego dany towar zaklasyfikowany jest do kodu CN 1234 23 23, to dyrektor izby skarbowej dokona oceny wskazanego stanu faktycznego, przyjmując, iż jest to prawda. Skutkiem będzie to, że jeśli prawidłowa klasyfikacja tego towaru jest inna, to wydana interpretacja nie stanowi żadnej ochrony dla jej posiadacza. O fakcie tym podatnik jest oczywiście informowany. Na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 19 lipca 2012 r. (sygn. IPTPP3/443A-81/12-5/KK) obszernie wyjaśnił, że:

(...) kwestie dotyczące klasyfikacji statystycznych nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym tutejszy Organ nie jest uprawniony do oceny stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego klasyfikacji statystycznej wyrobów. Za prawidłową klasyfikację wyrobu odpowiedzialny jest bowiem Wnioskodawca. Zasadą jest, że Zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby) wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Z powyższych przepisów wynika zarazem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do przedstawionej we wniosku sytuacji (przedstawionego zdarzenia przyszłego) obejmującego zawartą klasyfikację wyrobu.

Dorota Kowalczyk


Cały artykuł dostępny na INFORFK: Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r. – nowość dla podatników akcyzy

Artykuł omawia nową formę indywidualnej interpretacji podatkowej dla podatników akcyzy, która zacznie funkcjonować z początkiem 2015 r. Tekst podpowiada:

- kto i w jakim celu powinien uzyskać WIA

- jak uzyskać WIA

- jakie będą opłaty za uzyskanie WIA

- kiedy WIA nie zostanie wydana.


Czytaj także na INFORFK:

"Zmiany w wiążącej informacji akcyzowej" >>

"Zmiany w ustawie akcyzowej w 2015 r." >>

„Obrót węglem – najczęściej popełniane błędy, które powodują obowiązek zapłaty akcyzy” >>

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

REKLAMA

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

REKLAMA

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

REKLAMA