reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

Ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadza do ustawy o podatku akcyzowym instytucję tzw. Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA), która stanowi swoistą formę indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, dającą ochronę jej właścicielowi.

Ze względu na te problemy ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie WIA, która ma być stosowana w tych sytuacjach, gdy zwykłe interpretacje oraz WIT są ułomne.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

PRZYKŁAD

Jeżeli podatnik we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wskaże, że według niego dany towar zaklasyfikowany jest do kodu CN 1234 23 23, to dyrektor izby skarbowej dokona oceny wskazanego stanu faktycznego, przyjmując, iż jest to prawda. Skutkiem będzie to, że jeśli prawidłowa klasyfikacja tego towaru jest inna, to wydana interpretacja nie stanowi żadnej ochrony dla jej posiadacza. O fakcie tym podatnik jest oczywiście informowany. Na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 19 lipca 2012 r. (sygn. IPTPP3/443A-81/12-5/KK) obszernie wyjaśnił, że:

(...) kwestie dotyczące klasyfikacji statystycznych nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym tutejszy Organ nie jest uprawniony do oceny stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego klasyfikacji statystycznej wyrobów. Za prawidłową klasyfikację wyrobu odpowiedzialny jest bowiem Wnioskodawca. Zasadą jest, że Zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby) wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Z powyższych przepisów wynika zarazem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do przedstawionej we wniosku sytuacji (przedstawionego zdarzenia przyszłego) obejmującego zawartą klasyfikację wyrobu.

Dorota Kowalczyk


Cały artykuł dostępny na INFORFK: Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r. – nowość dla podatników akcyzy

Artykuł omawia nową formę indywidualnej interpretacji podatkowej dla podatników akcyzy, która zacznie funkcjonować z początkiem 2015 r. Tekst podpowiada:

- kto i w jakim celu powinien uzyskać WIA

- jak uzyskać WIA

- jakie będą opłaty za uzyskanie WIA

- kiedy WIA nie zostanie wydana.


Czytaj także na INFORFK:

"Zmiany w wiążącej informacji akcyzowej" >>

"Zmiany w ustawie akcyzowej w 2015 r." >>

„Obrót węglem – najczęściej popełniane błędy, które powodują obowiązek zapłaty akcyzy” >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama