| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Zmiana właściwości organów podatkowych od 1 kwietnia 2015 r.

Zmiana właściwości organów podatkowych od 1 kwietnia 2015 r.

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują trzy nowe rozporządzenia Ministra Finansów, dotyczące właściwości urzędów i izb celnych. Akty dotyczą podatku akcyzowego, znaków akcyzy oraz podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Podatek akcyzowy

W nowelizacji postanowiono zrezygnować z obowiązku powiadamiania o niepodjęciu lub niewykonywaniu działalności na podstawie uzyskanego zezwolenia akcyzowego. Do tej pory niedopełnienie tego obowiązku skutkowało cofnięciem zezwolenia. Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem rozszerzono możliwości stosowania celnych procedur uproszczonych w stosunku do wyrobów akcyzowych.

W rozporządzeniu znalazły się zapisy dotyczące akcyzy i kontroli, które upraszczają procedury związane z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych, jak np. brak konieczności „obecności funkcjonariusza celnego podczas niszczenia piwa i wyrobów winiarskich z zapłaconą akcyzą zwróconych w wyniku reklamacji".

Zwolnione z akcyzy zostały pojazdy sanitarne przeznaczone dla zespołów ratownictwa medycznego. Przed zmianą przepisów ambulansy – w przeciwieństwie do pojazdów policji i straży pożarnej – były traktowane  jako samochody osobowe do przewozu pasażerów, a ich zakup opodatkowany był akcyzą.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Kolejne zmiany czekają przemysł tytoniowy. Opodatkowane akcyzą zostaną papierosy wytwarzane przy użyciu maszyn do automatycznego nabijania gliz papierosowych. Sposób opodatkowania cygar ma być ona uzależniony od wagi cygar, a nie od sztuki.

Rozporządzenie Ministra Finansów z 19 marca 2015 r. w sprawie właściwości urzędów celnych i izb celnych w zakresie akcyzy - Dz.U. z 25 marca 2015 r. poz. 422

Biuletyn VAT

Znaki akcyzy

W przypadku znaków akcyzy:

- wskazano właściwości izb celnych, na których rachunki dokonywane są wpłaty należności związanych ze znakami akcyzy. Zobowiązane do tego podmioty mają wpłacać podatek na rachunek izby, z którą dokonują rozliczeń finansowych;
- wydłużono termin do nałożenia otrzymanych znaków akcyzy (na wyroby spirytusowe, winiarskie i tytoniowe), do zwrotu niewykorzystanych, uszkodzonych lub zniszczonych znaków akcyzy oraz wydłużono okres ważności znaków akcyzy w przypadku wprowadzenia nowego wzoru znaku akcyzy;
- umożliwiono wydanie znaków akcyzy producentom wina będącym rolnikami.

Rozporządzenie Ministra Finansów z 19 marca 2015 r. w sprawie właściwości urzędów celnych i izb celnych w zakresie spraw dotyczących znaków akcyzy - Dz.U. z 25 marca 2015 r. poz. 423

Monitor Księgowego – prenumerata

Podatek od wydobycia kopalin

Podatek jest pobierany od wydobycia miedzi i srebra i stanowi dochód budżetu państwa. Organem podatkowym upoważnionym do poboru izby celne.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »