reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Akcyza z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu

Akcyza z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu

Zasady składania deklaracji AKC-U, zapłata akcyzy oraz uzyskanie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy w przypadku samochodów osobowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo (z krajów Unii Europejskiej).

Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym nabycie wewnątrzwspólnotowe (tj. przemieszczenie z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju) samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium Polski zgodnie z przepisami o ruchu drogowym jest przedmiotem opodatkowania akcyzą.

Podstawą wypełnienia obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego jest złożenie deklaracji (deklaracja uproszczona nabycia wewnątrzwspólnotowego - AKC-U) oraz zapłata należnego podatku.

AKC-U (6) Deklaracja uproszczona nabycia wewnątrzwspólnotowego

I. Złożenie deklaracji

Deklaracja składana jest w terminie 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, jednak nie później niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium Polski zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Deklaracja AKC-U może zostać złożona w formie:

- papierowej

Osobiście w siedzibie urzędu lub w drodze wysyłki pocztowej, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, albo każdemu naczelnikowi urzędu celnego lub urzędu skarbowego, w którym jest prowadzone centrum obsługi.

- elektronicznej

Złożenie deklaracji w formie elektronicznej możliwe jest za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej, dostępnej pod adresem www.puesc.gov.pl. W tym celu należy:

1. utworzyć konto, jeśli nie zostało już założone;

2. zalogować się,

3. wypełnić oraz wysłać formularz ACKU-DEKLARACJA UPROSZCZONA NABYCIA WEWNĄTRZWSPÓŁNOTOWEGO (wybrać odnośnik „Wypełnij deklarację wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu" dostępny na stronie głównej lub zakładkę „Formularze", kategoria w eFormularzach - e-usługi: „eZefir").

Rejestracja w podatku akcyzowym – nowe wzory od 1 stycznia 2016 r.

UWAGA: przed wysyłką formularza ACK-U niezbędnym jest jego podpisanie jednym z dostępnych rodzajów podpisów:

- kwalifikowanym, albo

- kwotą przychodu PIT, albo

- podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy certyfikatu Służby Celnej (jego wdrożenie uzależnione jest od prac technicznych).

(Szczegóły patrz link FILM INSTRUKTAŻOWY lub INSTRUKCJA dot. WYPEŁNIANIA i WYSYŁKI FORMULARZA)

II. Zapłata podatku akcyzowego

Zapłaty akcyzy, na rachunek Izby Celnej w Krakowie:

nr 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000

dokonuje się w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego. Opłatę można wnieść w kasie urzędu, za pomocą bankowości tradycyjnej lub elektronicznej (przelew internetowy).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama