REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą

 Prawo i Logistyka
PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.
Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą
Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku opodatkowanie piwa smakowego akcyzą, podstawę opodatkowania powinien stanowić ekstrakt rzeczywisty będący elementem składowym piwa smakowego oraz zawartości alkoholu – takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 15 grudnia 2015 r.

Według danych z 2015 r. podatek akcyzowy stanowi czwarty co do wielkości wpływ do budżetu państwa. Akcyzą objęte są takie towary jak paliwa, alkohole, papierosy, czy piwo. W przypadku tego ostatniego sposób wyliczania podstawy opodatkowania uregulowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa (Dz.U. z 2009 r., Nr 32, poz. 224).

REKLAMA

Autopromocja

Definicja piwa

Zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym piwem są wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 w nomenklaturze scalonej oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte kodem CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości. Podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato, a stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu.

Obniżona stawka akcyzy dla piw pochodzących z małych browarów

Jakie parametry służą do określenia podstawy opodatkowania piwa?

Przed wskazaniem sposobu wyliczania podstawy opodatkowania piwa akcyzą warto wyjaśnić pojęcie tzw. brzeczki, która występuje w pierwszym etapie produkcji piwa – tj. wytwarzania. Brzeczka stanowi wyciąg z surowców takich jak chmiel, jęczmień zmieszanych w roztworze wodnym, który następnie poddawany jest dalszym procesom technologicznym i przekształcany w piwo.

Zgodnie z § 3 rozporządzenia w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa do wyliczenia podstawy opodatkowania piwa stosuję się metodę wyznaczania liczby stopni Plato w piwie gotowym. Za 1 stopień Plato uważa się ułamek masowy o wartości 1% m/m ekstraktu brzeczki podstawowej, obliczony na podstawie zawartości alkoholu oraz zawartości ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie. Zawartość ekstraktu brzeczki podstawowej oblicza się z dokładnością do 0,1 procenta. Polska Norma PN-A-79093-2:2000 definiuje metody badań stosowane przy oznaczaniu zawartości alkoholu i ekstraktu rzeczywistego w celu ustalenia ekstraktu brzeczki podstawowej. Według jej wytycznych dla ustalenia brzeczki podstawowej należy stosować tzw. wzór Ballinga, gdzie podstawa opodatkowania piwa zależna jest od ekstraktu, jaki brzeczka piwna miała przed poddaniem jej procesowi fermentacji. Aby obliczyć ten ekstrakt, należy posłużyć się parametrami gotowego piwa, jego zawartością alkoholu i ekstraktu rzeczywistego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestracja w podatku akcyzowym – nowe wzory od 1 stycznia 2016 r.


Problemy związane z interpretacją przepisów dla piw smakowych

Sytuacja dotycząca sposobu wyliczenia właściwego podatku akcyzowego komplikuje się wraz z wprowadzeniem do obrotu piw smakowych. Przy wytwarzaniu takich alkoholi producenci obok brzeczki podstawowej dodają do piwa syropy smakowe, których użycie prowadzi do podwyższenia ekstraktu rzeczywistego w wyrobie gotowym. Co zatem należy brać do podstawy opodatkowania piwa smakowego? Interpretacje są różne, ale jedna z nich stanowi, że podwyższona wartość ekstraktu rzeczywistego powinna być brana pod uwagę przy wyliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym. Ta interpretacja została podtrzymana przez organy podatkowe oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie o sygn. III SA/Gl 343/14. Inna mówi nam, że należy wziąć pod uwagę ekstrakt rzeczywisty, a więc brzeczkę piwną przed poddaniem jej procesowi fermentacji jak i sprzed dodania do niej syropu smakowego.

Uproszczenia w podatku akcyzowym od 1 stycznia 2016 r.

Orzeczenie NSA a opodatkowanie piwa smakowego akcyzą

W związku z problematycznym i często odmiennym sposobem interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie sposobu wyliczania podstawy opodatkowania akcyzą piw smakowych sprawa taka wpłynęła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W dniu 15 grudnia 2015 wydał on wyrok o sygn. I GSK 1303/15, gdzie wskazał, że podstawę opodatkowania powinien stanowić ekstrakt rzeczywisty będący elementem składowym piwa smakowego oraz zawartości alkoholu. Należy uznać zatem za niewłaściwe twierdzenie dotychczasowych organów podatkowych, które nakazały przyjąć za podstawę opodatkowania zawartość ekstraktu ogólnego, tj. takiego, do którego dodano już syrop smakowy i nastąpił proces fermentacji i utrwalania piwa.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2009, Nr 3 poz. 11),

- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa (DzU z 2009 r., Nr 32, poz. 224),

- Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2015 r. w sprawie o sygn. I GSK 1303/15,

- Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie o sygn. III SA/Gl 343/14.

Autor: Anna Zakrzewska

Źródło: Prawo i Logistyka

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA