Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą
REKLAMA
REKLAMA
Według danych z 2015 r. podatek akcyzowy stanowi czwarty co do wielkości wpływ do budżetu państwa. Akcyzą objęte są takie towary jak paliwa, alkohole, papierosy, czy piwo. W przypadku tego ostatniego sposób wyliczania podstawy opodatkowania uregulowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa (Dz.U. z 2009 r., Nr 32, poz. 224).
REKLAMA
Definicja piwa
Zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym piwem są wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 w nomenklaturze scalonej oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte kodem CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości. Podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato, a stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu.
Obniżona stawka akcyzy dla piw pochodzących z małych browarów
Jakie parametry służą do określenia podstawy opodatkowania piwa?
Przed wskazaniem sposobu wyliczania podstawy opodatkowania piwa akcyzą warto wyjaśnić pojęcie tzw. brzeczki, która występuje w pierwszym etapie produkcji piwa – tj. wytwarzania. Brzeczka stanowi wyciąg z surowców takich jak chmiel, jęczmień zmieszanych w roztworze wodnym, który następnie poddawany jest dalszym procesom technologicznym i przekształcany w piwo.
Zgodnie z § 3 rozporządzenia w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa do wyliczenia podstawy opodatkowania piwa stosuję się metodę wyznaczania liczby stopni Plato w piwie gotowym. Za 1 stopień Plato uważa się ułamek masowy o wartości 1% m/m ekstraktu brzeczki podstawowej, obliczony na podstawie zawartości alkoholu oraz zawartości ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie. Zawartość ekstraktu brzeczki podstawowej oblicza się z dokładnością do 0,1 procenta. Polska Norma PN-A-79093-2:2000 definiuje metody badań stosowane przy oznaczaniu zawartości alkoholu i ekstraktu rzeczywistego w celu ustalenia ekstraktu brzeczki podstawowej. Według jej wytycznych dla ustalenia brzeczki podstawowej należy stosować tzw. wzór Ballinga, gdzie podstawa opodatkowania piwa zależna jest od ekstraktu, jaki brzeczka piwna miała przed poddaniem jej procesowi fermentacji. Aby obliczyć ten ekstrakt, należy posłużyć się parametrami gotowego piwa, jego zawartością alkoholu i ekstraktu rzeczywistego.
Rejestracja w podatku akcyzowym – nowe wzory od 1 stycznia 2016 r.
Problemy związane z interpretacją przepisów dla piw smakowych
Sytuacja dotycząca sposobu wyliczenia właściwego podatku akcyzowego komplikuje się wraz z wprowadzeniem do obrotu piw smakowych. Przy wytwarzaniu takich alkoholi producenci obok brzeczki podstawowej dodają do piwa syropy smakowe, których użycie prowadzi do podwyższenia ekstraktu rzeczywistego w wyrobie gotowym. Co zatem należy brać do podstawy opodatkowania piwa smakowego? Interpretacje są różne, ale jedna z nich stanowi, że podwyższona wartość ekstraktu rzeczywistego powinna być brana pod uwagę przy wyliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym. Ta interpretacja została podtrzymana przez organy podatkowe oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie o sygn. III SA/Gl 343/14. Inna mówi nam, że należy wziąć pod uwagę ekstrakt rzeczywisty, a więc brzeczkę piwną przed poddaniem jej procesowi fermentacji jak i sprzed dodania do niej syropu smakowego.
Uproszczenia w podatku akcyzowym od 1 stycznia 2016 r.
Orzeczenie NSA a opodatkowanie piwa smakowego akcyzą
W związku z problematycznym i często odmiennym sposobem interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie sposobu wyliczania podstawy opodatkowania akcyzą piw smakowych sprawa taka wpłynęła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W dniu 15 grudnia 2015 wydał on wyrok o sygn. I GSK 1303/15, gdzie wskazał, że podstawę opodatkowania powinien stanowić ekstrakt rzeczywisty będący elementem składowym piwa smakowego oraz zawartości alkoholu. Należy uznać zatem za niewłaściwe twierdzenie dotychczasowych organów podatkowych, które nakazały przyjąć za podstawę opodatkowania zawartość ekstraktu ogólnego, tj. takiego, do którego dodano już syrop smakowy i nastąpił proces fermentacji i utrwalania piwa.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2009, Nr 3 poz. 11),
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa (DzU z 2009 r., Nr 32, poz. 224),
- Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2015 r. w sprawie o sygn. I GSK 1303/15,
- Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie o sygn. III SA/Gl 343/14.
Autor: Anna Zakrzewska
Źródło: Prawo i Logistyka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat