REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą

 Prawo i Logistyka
PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.
Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą
Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku opodatkowanie piwa smakowego akcyzą, podstawę opodatkowania powinien stanowić ekstrakt rzeczywisty będący elementem składowym piwa smakowego oraz zawartości alkoholu – takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 15 grudnia 2015 r.

Według danych z 2015 r. podatek akcyzowy stanowi czwarty co do wielkości wpływ do budżetu państwa. Akcyzą objęte są takie towary jak paliwa, alkohole, papierosy, czy piwo. W przypadku tego ostatniego sposób wyliczania podstawy opodatkowania uregulowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa (Dz.U. z 2009 r., Nr 32, poz. 224).

Autopromocja

Definicja piwa

Zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym piwem są wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 w nomenklaturze scalonej oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte kodem CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości. Podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato, a stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu.

Obniżona stawka akcyzy dla piw pochodzących z małych browarów

Jakie parametry służą do określenia podstawy opodatkowania piwa?

Przed wskazaniem sposobu wyliczania podstawy opodatkowania piwa akcyzą warto wyjaśnić pojęcie tzw. brzeczki, która występuje w pierwszym etapie produkcji piwa – tj. wytwarzania. Brzeczka stanowi wyciąg z surowców takich jak chmiel, jęczmień zmieszanych w roztworze wodnym, który następnie poddawany jest dalszym procesom technologicznym i przekształcany w piwo.

Zgodnie z § 3 rozporządzenia w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa do wyliczenia podstawy opodatkowania piwa stosuję się metodę wyznaczania liczby stopni Plato w piwie gotowym. Za 1 stopień Plato uważa się ułamek masowy o wartości 1% m/m ekstraktu brzeczki podstawowej, obliczony na podstawie zawartości alkoholu oraz zawartości ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie. Zawartość ekstraktu brzeczki podstawowej oblicza się z dokładnością do 0,1 procenta. Polska Norma PN-A-79093-2:2000 definiuje metody badań stosowane przy oznaczaniu zawartości alkoholu i ekstraktu rzeczywistego w celu ustalenia ekstraktu brzeczki podstawowej. Według jej wytycznych dla ustalenia brzeczki podstawowej należy stosować tzw. wzór Ballinga, gdzie podstawa opodatkowania piwa zależna jest od ekstraktu, jaki brzeczka piwna miała przed poddaniem jej procesowi fermentacji. Aby obliczyć ten ekstrakt, należy posłużyć się parametrami gotowego piwa, jego zawartością alkoholu i ekstraktu rzeczywistego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestracja w podatku akcyzowym – nowe wzory od 1 stycznia 2016 r.


Problemy związane z interpretacją przepisów dla piw smakowych

Sytuacja dotycząca sposobu wyliczenia właściwego podatku akcyzowego komplikuje się wraz z wprowadzeniem do obrotu piw smakowych. Przy wytwarzaniu takich alkoholi producenci obok brzeczki podstawowej dodają do piwa syropy smakowe, których użycie prowadzi do podwyższenia ekstraktu rzeczywistego w wyrobie gotowym. Co zatem należy brać do podstawy opodatkowania piwa smakowego? Interpretacje są różne, ale jedna z nich stanowi, że podwyższona wartość ekstraktu rzeczywistego powinna być brana pod uwagę przy wyliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym. Ta interpretacja została podtrzymana przez organy podatkowe oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie o sygn. III SA/Gl 343/14. Inna mówi nam, że należy wziąć pod uwagę ekstrakt rzeczywisty, a więc brzeczkę piwną przed poddaniem jej procesowi fermentacji jak i sprzed dodania do niej syropu smakowego.

Uproszczenia w podatku akcyzowym od 1 stycznia 2016 r.

Orzeczenie NSA a opodatkowanie piwa smakowego akcyzą

W związku z problematycznym i często odmiennym sposobem interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie sposobu wyliczania podstawy opodatkowania akcyzą piw smakowych sprawa taka wpłynęła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W dniu 15 grudnia 2015 wydał on wyrok o sygn. I GSK 1303/15, gdzie wskazał, że podstawę opodatkowania powinien stanowić ekstrakt rzeczywisty będący elementem składowym piwa smakowego oraz zawartości alkoholu. Należy uznać zatem za niewłaściwe twierdzenie dotychczasowych organów podatkowych, które nakazały przyjąć za podstawę opodatkowania zawartość ekstraktu ogólnego, tj. takiego, do którego dodano już syrop smakowy i nastąpił proces fermentacji i utrwalania piwa.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2009, Nr 3 poz. 11),

- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa (DzU z 2009 r., Nr 32, poz. 224),

- Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2015 r. w sprawie o sygn. I GSK 1303/15,

- Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie o sygn. III SA/Gl 343/14.

Autopromocja

Autor: Anna Zakrzewska

Źródło: Prawo i Logistyka

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA