reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Stawki akcyzy > Obniżona stawka akcyzy dla piw pochodzących z małych browarów

Obniżona stawka akcyzy dla piw pochodzących z małych browarów

Z preferencyjnych stawek opodatkowania podatkiem akcyzowym mogą korzystać jedynie mali i niezależni producenci piw. Oznacza to, iż browary, które teoretycznie mogłyby korzystać z preferencyjnej stawki, z racji powiązań z potężniejszymi podmiotami nie mają prawa do stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 4 czerwca 2015 r. w sprawie C-285/14 (Brasserie Bouquet SA) potwierdził, iż intencją przepisów zawartych w dyrektywie Rady 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych jest wsparcie małych, regionalnych i niezależnych browarów. Jednocześnie część producentów piw, powiązanych z większymi podmiotami może utracić możliwość stosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego dla swoich produktów.

Uproszczenia w podatku akcyzowym od 1 stycznia 2016 r.

Rozporządzanie ministra finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego nawiązujące do przepisów wspomnianej dyrektywy, określa warunki wobec producentów, które umożliwiają stosowanie stawki obniżonej. Są to:

- kryterium ilościowe (sprzedaż poniżej 200 000 hl piwa w roku kalendarzowym);

- niezależność prawna i ekonomiczna od innych przedsiębiorców wytwarzających piwo;

- posiadanie miejsca prowadzenia działalności w odrębnym miejscu niż inni producenci;

- niewytwarzanie piwa na podstawie licencji uzyskanej od innych przedsiębiorców.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

W rozpatrywanej sprawie producent zawarł umowę ze spółką zrzeszającą browary, na mocy której otrzymał know-how, informacje dotyczące metody produkcji w mikrobrowarze oraz prawo do wykorzystywania znaku towarowego spółki. Jednocześnie producent zobowiązał się do zakupu części niezbędnych do produkcji towarów wyłącznie u spółki.

Trybunał orzekł, iż w celu zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego nie został spełniony ostatni z wymienionych  warunków. Zdaniem TSUE dla celów stosowania obniżonego podatku akcyzowego na piwo, przesłanka, wedle której browar nie może działać na mocy licencji nie jest spełniona, jeżeli dany browar produkuje piwo zgodnie z porozumieniem upoważniającym go do posługiwania się znakami towarowymi i metodami produkcji podmiotu trzeciego.

Nie każda reklamacja daje prawo do obniżenia akcyzy

Tym samym Trybunał potwierdził, iż z preferencyjnych stawek opodatkowania podatkiem akcyzowym mają prawo korzystać jedynie mali i niezależni producenci piw. Wyrok TSUE oznacza, iż browary, które teoretycznie mogłyby korzystać z preferencyjnej stawki, z racji powiązań z potężniejszymi podmiotami nie mają prawa do stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego. 
 

Autor: Krystian Kwiatkowski, Tax Consultant

Źródło: Accace

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdjęcia

Obniżona stawka akcyzy dla piw pochodzących z małych browarów /Fot. Fotolia
Obniżona stawka akcyzy dla piw pochodzących z małych browarów /Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrick Wilhelmsen

Adwokat specjalizujący się w prawie gospodarczym i prawie karnym gospodarczym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama