Obniżona stawka akcyzy dla piw pochodzących z małych browarów
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 4 czerwca 2015 r. w sprawie C-285/14 (Brasserie Bouquet SA) potwierdził, iż intencją przepisów zawartych w dyrektywie Rady 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych jest wsparcie małych, regionalnych i niezależnych browarów. Jednocześnie część producentów piw, powiązanych z większymi podmiotami może utracić możliwość stosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego dla swoich produktów.
Uproszczenia w podatku akcyzowym od 1 stycznia 2016 r.
Rozporządzanie ministra finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego nawiązujące do przepisów wspomnianej dyrektywy, określa warunki wobec producentów, które umożliwiają stosowanie stawki obniżonej. Są to:
- kryterium ilościowe (sprzedaż poniżej 200 000 hl piwa w roku kalendarzowym);
- niezależność prawna i ekonomiczna od innych przedsiębiorców wytwarzających piwo;
- posiadanie miejsca prowadzenia działalności w odrębnym miejscu niż inni producenci;
- niewytwarzanie piwa na podstawie licencji uzyskanej od innych przedsiębiorców.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
W rozpatrywanej sprawie producent zawarł umowę ze spółką zrzeszającą browary, na mocy której otrzymał know-how, informacje dotyczące metody produkcji w mikrobrowarze oraz prawo do wykorzystywania znaku towarowego spółki. Jednocześnie producent zobowiązał się do zakupu części niezbędnych do produkcji towarów wyłącznie u spółki.
Trybunał orzekł, iż w celu zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego nie został spełniony ostatni z wymienionych warunków. Zdaniem TSUE dla celów stosowania obniżonego podatku akcyzowego na piwo, przesłanka, wedle której browar nie może działać na mocy licencji nie jest spełniona, jeżeli dany browar produkuje piwo zgodnie z porozumieniem upoważniającym go do posługiwania się znakami towarowymi i metodami produkcji podmiotu trzeciego.
Nie każda reklamacja daje prawo do obniżenia akcyzy
Tym samym Trybunał potwierdził, iż z preferencyjnych stawek opodatkowania podatkiem akcyzowym mają prawo korzystać jedynie mali i niezależni producenci piw. Wyrok TSUE oznacza, iż browary, które teoretycznie mogłyby korzystać z preferencyjnej stawki, z racji powiązań z potężniejszymi podmiotami nie mają prawa do stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego.
Autor: Krystian Kwiatkowski, Tax Consultant
Źródło: Accace
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat