Kiedy należy opodatkować wynagrodzenie otrzymane z góry w formie zaliczki?
REKLAMA
Istotą Interpretacji było rozstrzygnięcie kwestii, czy wynagrodzenie otrzymane z góry w formie zaliczki na poczet przyszłych usług powinno być rozpoznane jako przychód w momencie otrzymania, czy też dopiero w momencie wykonania usługi.
REKLAMA
Interpretacja dotyczyła wynagrodzenia otrzymanego z góry tytułem zaliczki przez podmiot zajmujący się organizacją i prowadzeniem procesów inwestycyjnych (dalej „Wnioskodawca”). Wnioskodawca podpisał w grudniu 2010 roku porozumienie z klientem o wykonanie prac budowlanych, polegających na przebudowanie hali należącej do klienta. Podpisane porozumienie przewidywało zakończenie prac, a więc realizację usługi, na 2011 rok. Zgodnie z porozumieniem, Wnioskodawca otrzymał od klienta zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia w łącznej wysokości 8.000.000 zł, powiększone o należny podatek VAT. W porozumieniu zastrzeżono jednocześnie, iż kwota ta w określonych przypadkach może ulec podwyższeniu. Wnioskodawca przystąpił do realizacji projektu w 2011 roku, ponosząc koszty związane z jego realizacją.
Zdaniem Wnioskodawcy występującego o Interpretację w tej sprawie, wynagrodzenie otrzymane przez niego z góry w formie zaliczki na poczet przyszłych usług powinno być rozpoznane jako przychód dopiero w momencie wykonania usługi, będącej przedmiotem porozumienia, a nie w momencie otrzymania takiego wynagrodzenia.
Uzasadniając swoje stanowisko Wnioskodawca stwierdził, że w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej „Ustawa”) wskazano, że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które wykonane zostaną w następnych okresach sprawozdawczych. Powyższe, jak podkreślił Wnioskodawca, oznacza, że nie każde otrzymane należności są przychodami w rozumieniu Ustawy. W szczególności nie są przychodami należności, które nie stanowią zapłaty za wykonane świadczenie, a jedynie przedpłatę lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń.
Zatem zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane przez niego wynagrodzenie w formie zaliczki (nawet w wysokości 100% ustalonego wynagrodzenia), nie stanowi przychodu podatkowego w momencie otrzymania. Takie wynagrodzenie stanowi natomiast przychód podatkowy w momencie częściowego lub całkowitego wykonania usługi. Wnioskodawca przywołał przy tym m.in. interpretację indywidualną z dnia 11 marca 2008 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, który stwierdził, że zaliczka (nawet w wysokości 100% ustalonego wynagrodzenia umownego) zapłacona na poczet ceny wykonania usługi, która ma być wykonana w przyszłości, nie stanowi przychodu w dniu ich otrzymania, ale tylko wtedy, gdy zaliczkę można przyporządkować do konkretnej usługi w określonym terminie realizacji.
W odpowiedzi, organ podatkowy w Interpretacji stwierdził, że zaprezentowane przez Wnioskodawcę w tej sprawie stanowisko jest prawidłowe.
Podsumowując, organ potwierdził twierdzenie Wnioskodawcy, że we wskazanych przez niego stanie faktycznym, zaliczka nie stanowi przychodu w rozumieniu Ustawy, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu w chwili otrzymania. Dlatego też, w przedstawionym stanie faktycznym, wynagrodzenie otrzymane z góry w formie zaliczki nie stanowiło przychodu w chwili jego otrzymania, nawet jeśli wynosiłoby 100% ustalonego w umowie wynagrodzenia.
Aneta Wrona-Kłoczko
aplikant radcowski
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat