Jak ustalić przychód z umorzenia lub przedawnienia zobowiązania
REKLAMA
rada
Tak, w przypadku przedawnienia lub umorzenia zobowiązań po stronie dłużnika powstaje przychód w wartości brutto tych wierzytelności.
uzasadnienie
Wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), stanowi przychód (art. 12 ust. 1 pkt 3 updop). Wyjątek stanowią umorzone pożyczki z Funduszu Pracy i sytuacje, w których umorzenie zobowiązań jest związane z:
a) bankowym postępowaniem ugodowym w myśl przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, lub
b) postępowaniem upadłościowym z możliwością zawarcia układu w myśl przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, lub
c) realizacją programu restrukturyzacji na podstawie odrębnych ustaw (art. 12 ust. 4 pkt 8 updop).
W przypadku umorzonego (przedawnionego) zobowiązania mamy do czynienia z sytuacją, w której jego kwota netto została uprzednio zaliczona do kosztów podatkowych. Naliczony zaś w momencie zakupu towarów lub usług VAT został odliczony w deklaracji VAT-7 od podatku należnego. Zobowiązanie zostało więc niejako „odliczone” w kwocie brutto. Dlatego przychód dla korzystającej z umorzenia lub przedawnienia spółki stanowi cała wartość zobowiązania (łącznie z VAT).
WAŻNE!
Przychód spółki stanowi kwota brutto umorzonego lub przedawnionego zobowiązania.
Podsumowując, z uwagi na to, że umorzeniu i przedawnieniu podlega cała wynikająca z faktur kwota zakupu (kwota brutto), to kwota ta stanowi też przychód. VAT nie jest tu już podatkiem naliczonym, tylko też zobowiązaniem. Takie stanowisko zostało potwierdzone także w odpowiedzi na podobne pytanie opublikowane na stronie internetowej Krajowej Informacji Podatkowej (http://www.kip.mofnet.gov.pl) w dziale „Najczęściej zadawane pytania” (odpowiedź na pytanie nr 8 w zakładce Podatek dochodowy od osób prawnych).
Podstawa prawna
l art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 4 pkt 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847
Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA