Jak rozliczać koszty badań klinicznych
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Koszty badań klinicznych stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio, a więc mogą być od razu zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Szczegóły przedstawiamy w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Wydatków na badania kliniczne (prowadzone w celu określenia skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania leku lub innej technologii medycznej) nie można uznać za wydatki na nabycie lub wytworzenie jakichkolwiek środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych (nie są to zatem koszty inwestycji). Środki trwałe bowiem to tylko:
• budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
• maszyny, urządzenia i środki transportu,
• inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.
W konsekwencji wydatki takie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio. Takie też jest stanowisko reprezentowane przez organy podatkowe (przykładowo: postanowienie Naczelnika II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 2 lutego 2004 r., sygn. US 72/ROP1/423/23/04/PS, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/).
• art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 i art. 16a-16c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat