REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych na przestrzeni zmieniających się regulacji

BG TAX & LEGAL
Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.
Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych na przestrzeni zmieniających się regulacji
Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych na przestrzeni zmieniających się regulacji
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Należy zauważyć, iż wprowadzenie z dniem 1 stycznia 2017 roku przepisów, które obligują do poinformowania fiskusa o przygotowaniu dokumentacji cen transferowych, niewątpliwie wpłynęło na podejście podatników do rzetelnego wywiązywania się z regulacji transfer pricing.

Ceny transferowe - oświadczenie w latach 2017-2018

Początkowo (tj. co do zasady za lata 2017-2018) oświadczenie te nie musiało przybierać formy elektronicznej. Dodatkowo, powstawały wątpliwości, kto pod oświadczeniem o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych powinien się podpisać, gdyż regulacje nie były w tym zakresie precyzyjne (zgodnie z indywidualną interpretacją prawa podatkowego z dnia 28 sierpnia 2018 roku sygn. 0114-KDIP2-2.4010.296.2018.1.AZ obowiązek podpisania oświadczenia nie mógł być scedowany na pełnomocnika). Ponadto, należy zauważyć, że wraz z wprowadzeniem obowiązku wysyłania oświadczeń, pojawiła się też kwestia odpowiedzialności karno- skarbowej za niewywiązanie się z tego obowiązku. Jednakże, równolegle kwalifikacja (pod właściwą podstawę prawną) czynów związanych z niedopełnieniem obowiązków w zakresie cen transferowych nie należała do oczywistych.

Autopromocja

Ceny transferowe - oświadczenie od 2019 roku

Przełom, jeśli chodzi o kwestie przejrzystości regulacji w zakresie oświadczeń transfer pricing przyniosła duża nowelizacja przepisów o cenach transferowych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Warto na marginesie zauważyć, iż podatnik mógł postanowić o stosowaniu znowelizowanych regulacji już do transakcji kontrolowanych realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 roku. Poczynając od 1 stycznia 2019 roku (z uwzględnieniem ww. przepisów przejściowych) wprost zostało wskazane, że oświadczenie musi być podpisane przez kierownika jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości (na skutek wybuchu pandemii COVID zostało to czasowo zliberalizowane), złożone następnie poprzez środek komunikacji elektronicznej, a niewywiązanie się z tych obowiązków jest penalizowane za pomocą precyzyjnie określonych (wysokich) kar z KKS. Dodatkowo, podpisywanie oraz składanie oświadczeń na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku doczekało się dwóch wersji opracowań stanowiących odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w tym zakresie wątpliwości podatnika. Pomijając jednak dosyć przejrzyste zasady składania oświadczeń, należy zauważyć, iż na skutek wejścia w życie omawianej regulacji, treść oświadczenia nie ogranicza się jedynie do zapewnienia o przygotowaniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Mianowicie, obligatoryjnym członem oświadczenia jest dodatkowo wskazanie, że ceny mają charakter rynkowy. Poświadczenie nieprawdy lub też złożenie oświadczenia o niepełnej legalnej treści jest równoznaczne z narażaniem się członków zarządu na odpowiedzialność karno- skarbową. W tym zakresie warto mieć także świadomość, iż swojego czasu zostały wydane negatywne indywidualne interpretacje prawa podatkowego, zgodnie z którymi to otrzymanie nieodpłatnego poręczenia od podmiotu powiązanego uniemożliwia złożenie w tym zakresie oświadczenia o rynkowości transakcji- nawet, jeżeli podatnik rozpozna rynkowy przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia (por. przykładowo indywidualna interpretacja prawa podatkowego z dnia 28 lutego 2020 roku sygn. 0111-KDIB1-1.4010.544.2019.1.BK). Co prawda, na szczęście WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 22 lipca 2020 roku sygn. I SA/Wr 269/20 opowiedział się w po stronie podatnika w tym zakresie. Niemniej wyrok ten nie jest prawomocny i zdecydowanie za wcześnie jest mówić, aby miał on zmienić profiskalną linię interpretacyjną fiskusa.

Ceny transferowe - oświadczenie na tle Nowego Ładu

Należy także mieć na względzie, iż istotne zmiany pod kątem oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych niosą przepisy tzw. Nowego Ładu. Po pierwsze, na skutek ich wejścia w życie zlikwidowane zostanie oświadczenie jako odrębnie składany do właściwego naczelnika urzędu skarbowego dokument. Powyższe nie oznacza jednak, że zniknie w ogóle obowiązek składania oświadczenia, gdyż jego treść zostanie przemycona do informacji o cenach transferowych (TPR). Warto także mieć na względzie, że treść samego oświadczenia także ulegnie modyfikacji, gdyż dodatkowo obejmie ona zapewnienie, iż lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym (równolegle w ramach KKS odpowiedzialność karno- skarbowa zostanie wprost rozszerzona na sytuacje sporządzania TP niezgodnie ze stanem rzeczywistym).

Joanna Aleksandrowicz, radca prawny w BG TAX & LEGAL

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA