REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna a obowiązek składania deklaracji CIT-ST

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nexia Advicero
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Praca zdalna a obowiązek składania deklaracji CIT-ST
Praca zdalna a obowiązek składania deklaracji CIT-ST

REKLAMA

REKLAMA

Deklaracja CIT-ST a praca zdalna. Pandemia wirusa COVID-19 wymusiła na pracodawcach zmiany organizacji pracy w zakładach pracy. Gdzie tylko było to możliwe, pracownicy zostali skierowani do wykonywania pracy w formie zdalnej (home office). Było to ogromne wyzwanie logistyczne, w których dotychczas praca była świadczona głównie stacjonarnie w siedzibie pracodawcy. Zmiana sposobu świadczenia pracy przez osoby zatrudnione wpłynęła na wiele kwestii z zakresu prawa pracy, między innymi wymusiła na rządzących zajęcie się tematem uregulowania pracy zdalnej. Przepisy w tym zakresie są obecnie konsultowane w ramach Rady Dialogu Społecznego. Praca zdalna stawia przed nami jednak o wiele więcej pytań. Jednym z problemów, jaki pojawia się w nawiązaniu do tego tematu, jest obowiązek składania deklaracji CIT-ST do urzędu skarbowego w przypadku, gdy pracodawca posiada zakłady (oddziały) na terenie innej jednostki samorządu niż siedziba przedsiębiorstwa. Czy w przypadku świadczenia pracy zdalnej przez pracowników również możemy mówić o obowiązku składania deklaracji CIT-ST przez podmioty, które przed pandemią nie były do tego zobowiązane?

Kiedy podatnik ma obowiązek składania deklaracji CIT-ST do urzędu skarbowego?

Taki obowiązek nakłada na przedsiębiorców art. 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) , który stanowi, że:
„Podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby są obowiązani składać do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych lub kwartalnych oraz załączać do zeznania o wysokości dochodu (straty) informacje, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.”

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

W tym miejscu należałoby się zastanowić, czym w rozumieniu przytoczonej ustawy jest „zakład (oddział)”. W tym przypadku należy odwołać się do art. 10 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (ustawa z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego., Dz.U. 2003 nr 203 poz. 1966) gdzie wskazano, że jest to zamieszczone w umowie o pracę miejsce świadczenia pracy przez pracownika. Bez znaczenia jest w tym przypadku, czy w danym miejscu świadczenia pracy znajduje się biuro, oddział spółki. Kluczowe jest jednak, aby – dla rozpoznania istnienia zakładu (oddziału) – określone w umowie o pracę miejsce świadczenia pracy położone było na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej, niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby spółki.

Jest to kluczowe przede wszystkim z punktu widzenia wpływów do budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki prawidłowemu określeniu miejsca świadczenia pracy, które zostanie wskazane później w informacji CIT-ST, konkretna gmina, powiat i województwo otrzymają odpowiedni procentowy udział w podatku od osób prawnych zapłaconym przez podatnika.

Jakie informacje należy wskazać w deklaracji CIT-ST? 

Deklaracja CIT-ST zgodnie z rozporządzeniem (rozporządzenie Ministra Finansów z 4 grudnia 2007 r. w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych, Dz. U. Nr 230, poz. 1693; dalej: Rozporządzenie CIT-ST) powinna zawierać następujące informacje:

  • wykaz zakładów, ze wskazaniem jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze te zakłady są położone;
  • liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach:
  • na ostatni dzień miesiąca, za który przypada zaliczka na podatek
  • na ostatni dzień roku podatkowego, za który składane jest zeznanie o dochodzie (stracie) osiągniętym w danym roku podatkowym.

Terminy składania deklaracji CIT-ST do urzędu skarbowego

Powyższe informacje należy złożyć do urzędu skarbowego w następujących terminach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • w terminie wpłaty zaliczki na podatek – za pierwszy miesiąc roku podatkowego,
  • każdorazowo w terminie wpłaty zaliczki na podatek, jeżeli w trakcie roku podatkowego wystąpią zmiany w zatrudnieniu, wpływające na zmianę procentowego udziału liczby zatrudnionych pracowników w poszczególnych zakładach, położonych na terenie innych jednostek samorządu terytorialnego niż siedziba pracodawcy,
  • razem z rocznym zeznaniem podatkowym – za ostatni miesiąc roku podatkowego.

Wzór informacji CIT-ST oraz CIT-STA, która jest załącznikiem do deklaracji CIT-ST, określa Rozporządzenie CIT-ST (). Deklaracja CIT-ST jest składana jako załącznik do deklaracji CIT-8 i przesyłana na adres właściwego urzędu skarbowego.

W związku z powyższym, decydującą kwestią o istnieniu zakładu w rozumieniu art. 28 ust. 1 updop, a w konsekwencji o konieczności składania informacji CIT-ST decyduje określone miejsce świadczenia pracy pracownika wskazane w umowie o pracę.

Czy zmiana miejsca pracy w związku z COVID-19 powoduje konieczność złożenia deklaracji CIT-ST?

Przepisy dotyczące pracy zdalnej w trakcie pandemii koronawirusa, są przepisami przejściowymi. Oznacza to, że w przypadku polecenia pracy zdalnej pracownikowi, czasowej zmianie ulega miejsce jego pracy. Nie oznacza to jednak konieczności zmiany głównego miejsca świadczenia pracy wskazanego w zawartej z pracownikiem umowie o pracę. W związku z powyższym, zgodnie z interpretacjami organów podatkowych, to właśnie wskazane w umowie o pracę miejsce pracy determinuje  obowiązek składania deklaracji CIT-ST bądź brak takiego obowiązku.

Należy jednak w tym miejscu odróżnić sytuację, kiedy pracownik został skierowany do wykonywania czasowej pracy zdalnej w związku z pandemią COVID-19, od sytuacji, gdy pracodawca zawiera umowę o pracę z pracownikiem, której celem od samego początku jest zatrudnienie pracownika w formie zdalnej, czyli w świetle obowiązujących przepisów w ramach telepracy.  W takim przypadku, nawet jeśli umowa o pracę ogólnikowo wskazuje jako miejsce pracy siedzibę pracodawcy, często nawet podając adres wirtualnego biura, to nie jest to zgodne ze stanem faktycznym. Określenie miejsca pracy w umowie o pracę w takim przypadku jest nieprawidłowe i powinno zostać skorygowane. W takiej sytuacji jako miejsce pracy powinien zostać wskazany adres faktycznego wykonywania pracy, czyli w sytuacji home office – adres zamieszkania pracownika. W powyższym przypadku pracodawca będzie zobowiązany do złożenia do urzędu skarbowego informacji CIT-ST.

Jak ustalić miejsce pracy pracownika, któremu w umowie jako miejsce pracy wskazano obszar województwa lub obszar całego kraju, np. w przypadku przedstawicieli handlowych?

REKLAMA

Z interpretacji organów podatkowych wynika, iż w pierwszej kolejności w przypadku tzw. pracowników mobilnych należy ustalić, w jakim miejscu praca jest wykonywana najczęściej. Jeśli nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnego miejsca wykonywania pracy, należy przyjąć, iż miejscem świadczenia pracy danego pracownika jest siedziba pracodawcy. W deklaracji CIT-ST należy wtedy wskazać gminę, na obszarze której znajduje się siedziba pracodawcy. Jeśli w przypadku takiego przedsiębiorstwa, w odniesieniu do żadnego z zatrudnionych pracowników nie występują inne miejsca świadczenia pracy niż siedziba pracodawcy, zakład pracy nie jest zobowiązany do składania informacji CIT-ST do urzędu skarbowego.

Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku handlowców, którzy najczęściej w umowach o pracę miejsce pracy wskazane mają jako obszar obejmujący terytorialnie więcej niż jedną gminę, organy podatkowe oraz sądy prezentowały dotychczas rozbieżne stanowiska. Organy podatkowe bowiem stały na stanowisku, iż należy zbadać gdzie obowiązki wykonywane są najczęściej. Jednak Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. I SA/Sz 1178/14) orzekł, iż jest to stanowisko niewłaściwe, gdyż nie ma podstaw, aby przypisywać czas pracy do konkretnego miejsca świadczenia pracy. W związku z powyższym pracownik ten nie powinien zostać przypisany do konkretnej jednostki samorządu terytorialnego, a do jednostki odpowiadającej siedzibie pracodawcy.

Należy spodziewać się kolejnych zmian w interpretacjach dotyczących obowiązku składania informacji CIT-ST, gdyż nadal nie zostały wprowadzone przepisy regulujące pracę zdalną. Zmiany w tym zakresie są nadal konsultowane ze stroną społeczną. Ostateczny kształt przepisów odnośnie home office pozwoli na bardziej precyzyjne wskazanie obowiązku przekazywania do urzędów skarbowych deklaracji CIT-ST w przypadku pracowników zatrudnionych w takiej formie.

Paulina Marcula, Senior Payroll Consultant w Advicero Nexia

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tusk zapowiada rewolucję: uprościmy podatki i prowadzenie biznesu w Polsce

Podczas piątkowej konferencji prasowej, poprzedzającej posiedzenie rządu, premier Donald Tusk zapowiedział szeroko zakrojone działania mające na celu uproszczenie prowadzenia biznesu w Polsce, w tym gruntowną reformę systemu podatkowego. Jego słowa, pełne determinacji i świadomości skali wyzwań, padły w momencie, gdy polscy przedsiębiorcy coraz częściej apelują o zmniejszenie biurokratycznego ciężaru i stabilność regulacyjną.

Gra w zagranicznym kasynie online: legalność, podatki i ryzyko utraty wygranej

W dobie globalizacji i rosnącej popularności internetowego hazardu wiele osób z Polski decyduje się na grę w zagranicznych kasynach online. Kuszące wygrane i łatwy dostęp to jednak tylko pozory – brak znajomości przepisów może kosztować cię nie tylko grzywnę, ale również całą wypłatę. Sprawdź, kiedy gra jest legalna, kiedy zapłacisz podatek, a kiedy... stracisz wszystko.

Krajowy System e-Faktur – przełomowa zmiana wraca do Komisji Sejmowej. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Sejm ponownie skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy mają zrewolucjonizować wystawianie faktur w Polsce, wprowadzając cyfrową platformę. Zgłoszono poprawki wydłużające termin przesyłania faktur nawet do 5 dni.

Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

REKLAMA

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

REKLAMA

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o pełnym zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA