REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie straty podatkowej a przejście na estoński CIT

Rozliczenie straty podatkowej a przejście na estoński CIT
Rozliczenie straty podatkowej a przejście na estoński CIT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie jest tajemnicą, że przepisy umożliwiające spółkom rozliczania się na podstawie tzw. estońskiego CIT, cieszą się dużą popularnością. Niewątpliwie, wielu przedsiębiorców docenia zalety tego rozwiązania, pozwalającego na ograniczenie swoich obciążeń podatkowych. Warto jednak wiedzieć, że istnieją także sytuacje, w których przejście na ryczałt nie koniecznie przyniesie wyłącznie pozytywne rezultaty. Istnieje kilka ograniczeń, które należy rozważyć decydując się na zmianę formy opodatkowania – jednym z nich jest kwestia rozliczenia straty podatkowej.  

Strata podatkowa – jakie regulacje?

Ogólną zasadę rozliczenia straty podatkowej określa art. 7 ust. 5 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:

REKLAMA

Autopromocja
  1. obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo
  2. obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym, że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Jednakże, na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT podatnik, który w latach podatkowych poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek osiągnął stratę ze źródła przychodów i nabył prawo do jej odliczenia na podstawie ust. 5:

  1. może obniżyć o wysokość tej nieodliczonej straty dochód ze źródła przychodów uzyskany w 2 latach podatkowych bezpośrednio poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, pod warunkiem stosowania tego opodatkowania przez okres co najmniej 4 lat podatkowych;
  2. traci prawo do tego odliczenia, począwszy od pierwszego roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych.

Wobec powyższego, należy stwierdzić, że podatnik decydujący się na formę opodatkowania dochodów jaką jest estoński CIT i który poniósł stratę podatkową w latach podatkowych poprzedzających ten wybór, traci możliwość jej odliczenia w latach następnych. 

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli podatnik, w latach poprzedzających przejście na ryczałt poniósł stratę i nie miał możliwości jej rozliczenia w pełni, wciąż będzie miał możliwość rozliczyć  nieodliczoną część. 

Przejście na estoński CIT a strata podatkowa. Przykłady 

Obydwa poniższe przykłady pochodzą z objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 23 grudnia 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Przykład nr 1

Podatnik wybiera ryczałt począwszy od 2023 roku. Rok podatkowy podatnika pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Dochody oraz straty podatnika w jednym źródle przychodów kształtowały się w okresie 2016-2021 w sposób następujący:

(kwoty wyrażono w mln zł, kwota wskazana w nawiasie oznacza poniesienie straty)

Rok

2017 

2018 

2019 

2020 

2021

2022

Dochód/strata

 

30 

20 

25 

30 

(10) 

15

Rozliczenie straty (art. 7 ust. 5) 

-

-

-

-

-

(5)

Rozliczenie straty (art. 7 ust. 7) 

 

n/d

n/d

n/d

n/d

n/d

(5)

Dochód po odliczeniu straty

30

20

25

30

-

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

W rozliczeniu za rok 2022 podatnik wykazał dochód w wysokości 15 mln zł, od którego odliczył 50% straty z roku 2021 (na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy o CIT). Pozostałą część dochodu z roku 2022 w wysokości 10 mln zł podatnik może jednorazowo pomniejszyć o pozostałą do odliczenia kwotę straty z roku 2020 – na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT, tj. o 5 mln. zł. Dochód podatnika za 2021 r. po odliczeniu straty na podstawie art. 7 ust. 5 i art. 7 ust. 7 ustawy o CIT wynosi 5 mln. zł.

Aby takie rozliczenie było możliwe koniecznym jest, by nastąpiło to w ciągu dwóch kolejnych lat podatkowych, bezpośrednio poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem. Oczywistym warunkiem w takiej sytuacji jest jeszcze fakt, że po stronie podatnika musiał zostać w tamtym czasie wypracowany dochód, umożliwiający dokonanie pełnego odliczenia straty. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to szansa na „dodatkowe” rozliczenie nierozliczonej jeszcze straty przepada. 

Przykład nr 2

Również w tym przykładzie spółka wybiera ryczałt od 2023 roku. Dochody jednak wyglądają następująco:

Rok

2017 

2018 

2019 

2020 

2021

2022

Dochód/strata

 

2

3

8

(1)

(5)

(1)

Rozliczenie straty (art. 7 ust. 5) 

-

-

-

-

-

-

Rozliczenie straty (art. 7 ust. 7) 

 

n/d

n/d

n/d

-

-

-

Dochód po odliczeniu straty

2

3

8

-

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Możliwość potrącenia straty na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy o CIT podatnik utraci z mocy prawa z dniem wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, w zamian nabywając jednak prawo do jej rozliczenia na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT. Analizując wskazany przykład należy zauważyć, że podatnik w dwóch latach podatkowych bezpośrednio poprzedzających wybór opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, tj. w okresie 2021-2022 nie osiągnął dochodu, lecz poniósł stratę podatkową - w tym konkretnym przypadku nie ma on zatem możliwości rozliczenia strat poniesionych w okresie 2018-2021 (w łącznej wysokości 11 mln zł) - ani na podstawie art. 7 ust. 5, ani na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Należy także pamiętać, że tego typu rozliczenie straty może być dokonane wyłącznie jeżeli będzie się stosowało ryczałt przez okres co najmniej czterech lat podatkowych. Dodać należy, że uprawnienie do odliczenia straty nie zostaje utracone raz na zawsze. W przypadku, w którym podatnik po jakimś czasie uznałby, że odpowiednie dla niego będzie zakończenie opodatkowania prowadzonej działalności na zasadach estońskiego CIT, będzie mógł ponownie powrócić do rozliczania strat na zasadach wynikających z art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p. Dotyczy to jednak wyłącznie strat przyszłych; te nie odliczone sprzed estońskiego CIT nie będą mogły zostać rozliczone. 

Z uwagi na fakt, że specjalny tryb rozliczenia straty podatkowej dotyczy zamkniętych lat podatkowych i z racji braku stosownego przepisu przyjąć należy, że podatnik w razie rozpoznania straty podatkowej, będzie uprawniony do dokonania i złożenia korekty deklaracji podatkowych z lat poprzednich i otrzymania zwrotu podatku.

Podsumowanie

Podsumowując należy pamiętać, że po rozpoczęciu korzystania z ryczałtu podatnik traci, na czas trwania tej formy opodatkowania jego działalności, możliwość odliczenia uprzednio nieodliczonej straty, a to ze względu na brzmienie art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p. Może jednak w przypadku, gdyby istniała nierozliczona jeszcze strata, w razie spełnienia odpowiednich warunków, rozliczyć ją w ramach ostatnich dwóch lat podatkowych poprzedzających bezpośrednio moment zmiany formy opodatkowania na ryczałt. Okoliczność tę na pewno należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o przejściu na estoński CIT. 

Radosław Urban, doradca podatkowy
Łukasz Kolarski

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA