REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie straty podatkowej a przejście na estoński CIT

Rozliczenie straty podatkowej a przejście na estoński CIT
Rozliczenie straty podatkowej a przejście na estoński CIT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie jest tajemnicą, że przepisy umożliwiające spółkom rozliczania się na podstawie tzw. estońskiego CIT, cieszą się dużą popularnością. Niewątpliwie, wielu przedsiębiorców docenia zalety tego rozwiązania, pozwalającego na ograniczenie swoich obciążeń podatkowych. Warto jednak wiedzieć, że istnieją także sytuacje, w których przejście na ryczałt nie koniecznie przyniesie wyłącznie pozytywne rezultaty. Istnieje kilka ograniczeń, które należy rozważyć decydując się na zmianę formy opodatkowania – jednym z nich jest kwestia rozliczenia straty podatkowej.  

Strata podatkowa – jakie regulacje?

Ogólną zasadę rozliczenia straty podatkowej określa art. 7 ust. 5 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:

Autopromocja
 1. obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo
 2. obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym, że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Jednakże, na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT podatnik, który w latach podatkowych poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek osiągnął stratę ze źródła przychodów i nabył prawo do jej odliczenia na podstawie ust. 5:

 1. może obniżyć o wysokość tej nieodliczonej straty dochód ze źródła przychodów uzyskany w 2 latach podatkowych bezpośrednio poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, pod warunkiem stosowania tego opodatkowania przez okres co najmniej 4 lat podatkowych;
 2. traci prawo do tego odliczenia, począwszy od pierwszego roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych.

Wobec powyższego, należy stwierdzić, że podatnik decydujący się na formę opodatkowania dochodów jaką jest estoński CIT i który poniósł stratę podatkową w latach podatkowych poprzedzających ten wybór, traci możliwość jej odliczenia w latach następnych. 

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli podatnik, w latach poprzedzających przejście na ryczałt poniósł stratę i nie miał możliwości jej rozliczenia w pełni, wciąż będzie miał możliwość rozliczyć  nieodliczoną część. 

Przejście na estoński CIT a strata podatkowa. Przykłady 

Obydwa poniższe przykłady pochodzą z objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 23 grudnia 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Przykład nr 1

Podatnik wybiera ryczałt począwszy od 2023 roku. Rok podatkowy podatnika pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Dochody oraz straty podatnika w jednym źródle przychodów kształtowały się w okresie 2016-2021 w sposób następujący:

(kwoty wyrażono w mln zł, kwota wskazana w nawiasie oznacza poniesienie straty)

Rok

2017 

2018 

2019 

2020 

2021

2022

Dochód/strata

 

30 

20 

25 

30 

(10) 

15

Rozliczenie straty (art. 7 ust. 5) 

-

-

-

-

-

(5)

Rozliczenie straty (art. 7 ust. 7) 

 

n/d

n/d

n/d

n/d

n/d

(5)

Dochód po odliczeniu straty

30

20

25

30

-

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W rozliczeniu za rok 2022 podatnik wykazał dochód w wysokości 15 mln zł, od którego odliczył 50% straty z roku 2021 (na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy o CIT). Pozostałą część dochodu z roku 2022 w wysokości 10 mln zł podatnik może jednorazowo pomniejszyć o pozostałą do odliczenia kwotę straty z roku 2020 – na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT, tj. o 5 mln. zł. Dochód podatnika za 2021 r. po odliczeniu straty na podstawie art. 7 ust. 5 i art. 7 ust. 7 ustawy o CIT wynosi 5 mln. zł.

Aby takie rozliczenie było możliwe koniecznym jest, by nastąpiło to w ciągu dwóch kolejnych lat podatkowych, bezpośrednio poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem. Oczywistym warunkiem w takiej sytuacji jest jeszcze fakt, że po stronie podatnika musiał zostać w tamtym czasie wypracowany dochód, umożliwiający dokonanie pełnego odliczenia straty. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to szansa na „dodatkowe” rozliczenie nierozliczonej jeszcze straty przepada. 

Przykład nr 2

Również w tym przykładzie spółka wybiera ryczałt od 2023 roku. Dochody jednak wyglądają następująco:

Rok

2017 

2018 

2019 

2020 

2021

2022

Dochód/strata

 

2

3

8

(1)

(5)

(1)

Rozliczenie straty (art. 7 ust. 5) 

-

-

-

-

-

-

Rozliczenie straty (art. 7 ust. 7) 

 

n/d

n/d

n/d

-

-

-

Dochód po odliczeniu straty

2

3

8

-

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Możliwość potrącenia straty na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy o CIT podatnik utraci z mocy prawa z dniem wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, w zamian nabywając jednak prawo do jej rozliczenia na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT. Analizując wskazany przykład należy zauważyć, że podatnik w dwóch latach podatkowych bezpośrednio poprzedzających wybór opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, tj. w okresie 2021-2022 nie osiągnął dochodu, lecz poniósł stratę podatkową - w tym konkretnym przypadku nie ma on zatem możliwości rozliczenia strat poniesionych w okresie 2018-2021 (w łącznej wysokości 11 mln zł) - ani na podstawie art. 7 ust. 5, ani na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy o CIT.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Należy także pamiętać, że tego typu rozliczenie straty może być dokonane wyłącznie jeżeli będzie się stosowało ryczałt przez okres co najmniej czterech lat podatkowych. Dodać należy, że uprawnienie do odliczenia straty nie zostaje utracone raz na zawsze. W przypadku, w którym podatnik po jakimś czasie uznałby, że odpowiednie dla niego będzie zakończenie opodatkowania prowadzonej działalności na zasadach estońskiego CIT, będzie mógł ponownie powrócić do rozliczania strat na zasadach wynikających z art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p. Dotyczy to jednak wyłącznie strat przyszłych; te nie odliczone sprzed estońskiego CIT nie będą mogły zostać rozliczone. 

Z uwagi na fakt, że specjalny tryb rozliczenia straty podatkowej dotyczy zamkniętych lat podatkowych i z racji braku stosownego przepisu przyjąć należy, że podatnik w razie rozpoznania straty podatkowej, będzie uprawniony do dokonania i złożenia korekty deklaracji podatkowych z lat poprzednich i otrzymania zwrotu podatku.

Podsumowanie

Podsumowując należy pamiętać, że po rozpoczęciu korzystania z ryczałtu podatnik traci, na czas trwania tej formy opodatkowania jego działalności, możliwość odliczenia uprzednio nieodliczonej straty, a to ze względu na brzmienie art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p. Może jednak w przypadku, gdyby istniała nierozliczona jeszcze strata, w razie spełnienia odpowiednich warunków, rozliczyć ją w ramach ostatnich dwóch lat podatkowych poprzedzających bezpośrednio moment zmiany formy opodatkowania na ryczałt. Okoliczność tę na pewno należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o przejściu na estoński CIT. 

Radosław Urban, doradca podatkowy
Łukasz Kolarski

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF umożliwi oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole mają być stosowane od 20 maja 2024 roku

  Resort finansów chce umożliwić oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole na cygara i cygaretki byłyby stosowane od 20 maja 2024 roku. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.

  Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, który kupowała puste faktury

  Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  REKLAMA