REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czynsz najmu płacony fundatorowi przez fundację rodzinną nie jest ukrytym zyskiem. Korzystna interpretacja fiskusa

Czynsz najmu płacony fundatorowi przez fundację rodzinną nie jest ukrytym zyskiem. Korzystna interpretacja fiskusa
Czynsz najmu płacony fundatorowi przez fundację rodzinną nie jest ukrytym zyskiem. Korzystna interpretacja fiskusa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji z 11 sierpnia 2023 roku po raz kolejny podzielił stanowisko podatnika w tematyce dotyczącej fundacji rodzinnej. W tym przypadku potwierdził pogląd podatnika, że czynsz najmu płacony przez fundację na rzecz fundatora, w związku z udostępnieniem nieruchomości dla fundacji rodzinnej, nie  będzie dla niej stanowił przychodu odpowiadającego wartości świadczenia w rozumieniu art. 2 ust. 2  ustawy o fundacji rodzinnej (tj. świadczenia wypłacanego na rzecz beneficjenta) i nie będzie tym samym opodatkowany na podstawie art. 24q ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zryczałtowanym podatkiem w wysokości 15 % CIT). Ponadto potwierdził, że stosowny czynsz najmu nie będzie stanowił świadczenie w postaci tzw. ukrytych zysków w rozumieniu art. 24q ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 1a Ustawy CIT.

Fundator wynajmuje fundacji rodzinnej nieruchomość. Jak zakwalifikować podatkowo to świadczenie?

W ramach niniejszej interpretacji wnisokodawca przedstawił stan faktyczny, zgodnie z którym w 2023 r.  planuje zostać fundatorem oraz beneficjentem założonej przez siebie fundacji rodzinnej. Stosowna fundacja będzie w pierwszym roku od powstania wynajmowała na siedzibę, część nieruchomości należącej do fundatora. Z tytułu najmu fundacja będzie wypłacała co miesiąc stałą kwotę na rzecz fundatora. Czynsz najmu będzie rynkowy, tj. taki jaki ustaliłyby pomiędzy sobą podmioty niepowiązane. Ponadto, fundator będzie jednym z beneficjentów fundacji rodzinnej. 

REKLAMA

Autopromocja

Mając na uwadze powyższe, wnioskodawca/fundator fundacji rodzinnej powziął wątpliwości odnośnie kwestii świadczenia fundacji na jego rzecz z tytułu czynszu najmu.  W szczególności chodziło o wyjaśnienie, czy świadczenie  z tego tytułu z jednej strony nie będzie opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym 15 % z tytułu tzw. świadczeń fundacji na rzecz beneficjentów, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, a z drugiej strony nie będzie dla niej stanowiło przychodu odpowiadającego wartości świadczenia w postaci ukrytych zysków w rozumieniu art. 24q ust.1 pkt 3 w zw. z ust.1a ustawy CIT (które to świadczenie również jest opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym 15%)? 

Uzasadniając swoje stanowisko fundator/beneficjent argumentował, że czynsz najmu za najmowaną nieruchomości płaconą przez fundację na rzecz fundatora będącego jednym z beneficjentów nie może zostać uznana za świadczenie, ponieważ zupełnie inna jest natura prawna czynszu najmu od definicji świadczeń z ustawy o fundacji rodzinnej, o której mowa w  art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej. Co więcej zostało wskazane, że otrzymywany przez fundatora czynsz najmu wynika z umowy najmu, a nie z powodu bycia beneficjentem. 

Natomiast w zakresie kwestii związanej z ukrytymi zyskami, w pierwszej kolejności zostało podniesione, że czynsz najmu nie wchodzi w dyspozycję art. 24q ust. 1a  ustawy CIT definiujący świadczenia w postaci ukrytych zysków i nie został wymieniony w niniejszym katalogu, tak jak zostały wymione m.in. następujące czynności/usługi: darowizna, świadczenie usług na rzecz fundacji m.in. doradczych, księgowych czy prawnych, opłaty licencyjne za m.in. znak towarowy lub patent. Podkreślił również,  że czynszu najmu zostanie ustalony na zasadach rynkowych, taki sam jak gdyby ustalały by go pomiędzy sobą podmioty niepowiązane.

Świadczenie fundacji rodzinnej z tytułu czynszu najmu na rzecz fundatora nie jest ukrytym zyskiem. Dyrektor KIS zgadza się z podatnikiem

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał rację w obydwu kwestiach poruszonych przez fundatora/beneficjenta we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej. Wskazał, że  środki wypłacane na rzecz beneficjenta/fundatora są pochodną zawartej umowy najmu pomiędzy fundacja a beneficjentem, a nie mają swojego źródła w statucie fundacji bądź liście beneficjentów, tym samym nie mogą być kwalifikowane jako świadczenie w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej. W zakresie ukrytych zysków, że skoro  czynsz najmu będzie ustalany na warunkach rynkowych, w związku z czym w przypadku transakcji polegającej na zapłacie czynszu nie wystąpi różnica między wartością rynkową a ustaloną między stronami ceną tej transakcji. Ponadto, potwierdził że czynsz płacony przez fundacje na rzecz fundatora/beneficjenta nie mieści się w katalogu zdarzeń, o którym mowa w art. 24q ust. 1a ustawy o CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystna interpretacja. Komentarz eksperta

Stanowisko przedstawione przez Dyrektora Krajowej Informacji  Skarbowej należy ocenić pozytywnie. Jest to bardzo korzystny pogląd w zakresie dwóch kluczowych aspektów.  Duże obawy praktyków rodziła kwestia czy katalog czynności/usług określoanych jako ukryte zyski będzie stanowił tzw. katalog zamknięty i nie będzie podlegał wykładni rozszerzającej. KIS potwierdziło korzystną wykładnię dla podatników. Na pochwałę zasługuje również ocena, że nie każda czynność dokonywana pomiędzy fundacją a fundatorem/beneficjentem będzie, niejako automatycznie traktowana jako świadczenia w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, a tym samym opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 15 % CIT.

Piotr Aleksiejuk, radca prawny, 
Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy

Źródło: interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 sierpnia 2023 roku – sygnatura: 0114-KDIP2-1.4010.341.2023.1.KW.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA