REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czynsz najmu płacony fundatorowi przez fundację rodzinną nie jest ukrytym zyskiem. Korzystna interpretacja fiskusa

Czynsz najmu płacony fundatorowi przez fundację rodzinną nie jest ukrytym zyskiem. Korzystna interpretacja fiskusa
Czynsz najmu płacony fundatorowi przez fundację rodzinną nie jest ukrytym zyskiem. Korzystna interpretacja fiskusa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji z 11 sierpnia 2023 roku po raz kolejny podzielił stanowisko podatnika w tematyce dotyczącej fundacji rodzinnej. W tym przypadku potwierdził pogląd podatnika, że czynsz najmu płacony przez fundację na rzecz fundatora, w związku z udostępnieniem nieruchomości dla fundacji rodzinnej, nie  będzie dla niej stanowił przychodu odpowiadającego wartości świadczenia w rozumieniu art. 2 ust. 2  ustawy o fundacji rodzinnej (tj. świadczenia wypłacanego na rzecz beneficjenta) i nie będzie tym samym opodatkowany na podstawie art. 24q ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zryczałtowanym podatkiem w wysokości 15 % CIT). Ponadto potwierdził, że stosowny czynsz najmu nie będzie stanowił świadczenie w postaci tzw. ukrytych zysków w rozumieniu art. 24q ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 1a Ustawy CIT.

Fundator wynajmuje fundacji rodzinnej nieruchomość. Jak zakwalifikować podatkowo to świadczenie?

W ramach niniejszej interpretacji wnisokodawca przedstawił stan faktyczny, zgodnie z którym w 2023 r.  planuje zostać fundatorem oraz beneficjentem założonej przez siebie fundacji rodzinnej. Stosowna fundacja będzie w pierwszym roku od powstania wynajmowała na siedzibę, część nieruchomości należącej do fundatora. Z tytułu najmu fundacja będzie wypłacała co miesiąc stałą kwotę na rzecz fundatora. Czynsz najmu będzie rynkowy, tj. taki jaki ustaliłyby pomiędzy sobą podmioty niepowiązane. Ponadto, fundator będzie jednym z beneficjentów fundacji rodzinnej. 

Autopromocja

Mając na uwadze powyższe, wnioskodawca/fundator fundacji rodzinnej powziął wątpliwości odnośnie kwestii świadczenia fundacji na jego rzecz z tytułu czynszu najmu.  W szczególności chodziło o wyjaśnienie, czy świadczenie  z tego tytułu z jednej strony nie będzie opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym 15 % z tytułu tzw. świadczeń fundacji na rzecz beneficjentów, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, a z drugiej strony nie będzie dla niej stanowiło przychodu odpowiadającego wartości świadczenia w postaci ukrytych zysków w rozumieniu art. 24q ust.1 pkt 3 w zw. z ust.1a ustawy CIT (które to świadczenie również jest opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym 15%)? 

Uzasadniając swoje stanowisko fundator/beneficjent argumentował, że czynsz najmu za najmowaną nieruchomości płaconą przez fundację na rzecz fundatora będącego jednym z beneficjentów nie może zostać uznana za świadczenie, ponieważ zupełnie inna jest natura prawna czynszu najmu od definicji świadczeń z ustawy o fundacji rodzinnej, o której mowa w  art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej. Co więcej zostało wskazane, że otrzymywany przez fundatora czynsz najmu wynika z umowy najmu, a nie z powodu bycia beneficjentem. 

Natomiast w zakresie kwestii związanej z ukrytymi zyskami, w pierwszej kolejności zostało podniesione, że czynsz najmu nie wchodzi w dyspozycję art. 24q ust. 1a  ustawy CIT definiujący świadczenia w postaci ukrytych zysków i nie został wymieniony w niniejszym katalogu, tak jak zostały wymione m.in. następujące czynności/usługi: darowizna, świadczenie usług na rzecz fundacji m.in. doradczych, księgowych czy prawnych, opłaty licencyjne za m.in. znak towarowy lub patent. Podkreślił również,  że czynszu najmu zostanie ustalony na zasadach rynkowych, taki sam jak gdyby ustalały by go pomiędzy sobą podmioty niepowiązane.

Świadczenie fundacji rodzinnej z tytułu czynszu najmu na rzecz fundatora nie jest ukrytym zyskiem. Dyrektor KIS zgadza się z podatnikiem

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał rację w obydwu kwestiach poruszonych przez fundatora/beneficjenta we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej. Wskazał, że  środki wypłacane na rzecz beneficjenta/fundatora są pochodną zawartej umowy najmu pomiędzy fundacja a beneficjentem, a nie mają swojego źródła w statucie fundacji bądź liście beneficjentów, tym samym nie mogą być kwalifikowane jako świadczenie w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej. W zakresie ukrytych zysków, że skoro  czynsz najmu będzie ustalany na warunkach rynkowych, w związku z czym w przypadku transakcji polegającej na zapłacie czynszu nie wystąpi różnica między wartością rynkową a ustaloną między stronami ceną tej transakcji. Ponadto, potwierdził że czynsz płacony przez fundacje na rzecz fundatora/beneficjenta nie mieści się w katalogu zdarzeń, o którym mowa w art. 24q ust. 1a ustawy o CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystna interpretacja. Komentarz eksperta

Stanowisko przedstawione przez Dyrektora Krajowej Informacji  Skarbowej należy ocenić pozytywnie. Jest to bardzo korzystny pogląd w zakresie dwóch kluczowych aspektów.  Duże obawy praktyków rodziła kwestia czy katalog czynności/usług określoanych jako ukryte zyski będzie stanowił tzw. katalog zamknięty i nie będzie podlegał wykładni rozszerzającej. KIS potwierdziło korzystną wykładnię dla podatników. Na pochwałę zasługuje również ocena, że nie każda czynność dokonywana pomiędzy fundacją a fundatorem/beneficjentem będzie, niejako automatycznie traktowana jako świadczenia w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, a tym samym opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 15 % CIT.

Piotr Aleksiejuk, radca prawny, 
Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy

Źródło: interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 sierpnia 2023 roku – sygnatura: 0114-KDIP2-1.4010.341.2023.1.KW.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  REKLAMA