REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenia w ramach cash poolingu a polsko-francuska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Rozliczenia w ramach cash poolingu a polsko-francuska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Rozliczenia w ramach cash poolingu a polsko-francuska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania

REKLAMA

REKLAMA

W polsko-francuskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania brak jest odwołania do przesłanki tożsamości odbiorcy odsetek i podmiotu uprawnionego (klauzuli beneficial owner), dlatego dla skorzystania z art. 11 ust. 1 ww. umowy wystarczy, aby odsetki były wypłacone osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę we Francji.

Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 26 lutego 2016r., III SA/Wa 709/15.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, która przystąpiła do grupowego systemu zarządzania płynnością finansową, oferowanego w ramach grupy. Szczególnego rodzaju uczestnikiem, pełniącym funkcję jednostki centralnej systemu zarządzania płynnością (tzw. lidera), jest francuski podmiot z grupy. Jeżeli za dany dzień na rachunkach bieżących spółki wystąpi saldo dodatnie, spółce będą przysługiwały odsetki. W przeciwnym wypadku, tj. gdy na rachunkach bieżących spółki wystąpi saldo ujemne, liderowi będą należne od spółki odsetki z tego tytułu. Za naliczanie i rozliczanie odsetek opisanych w punkcie powyżej będzie odpowiedzialny wyłącznie lider. Za uczestnictwo w systemie zarządzania płynnością, spółka nie będzie ponosiła dodatkowych opłat na rzecz lidera. Wynagrodzeniem należnym od spółki na rzecz lidera w związku z uczestnictwem w ww. systemie będą natomiast odsetki, płatne za udostępnienie spółce środków pieniężnych przez lidera.

W związku z powyższym zadano pytanie: czy w  przypadku dokonywania płatności odsetek na rzecz lidera w ramach systemu zarządzania płynnością, po stronie spółki nie powstanie obowiązek poboru podatku u źródła zgodnie z art. 11 ust. 1 polsko-francuskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) oraz art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, pod warunkiem posiadania przez spółkę ważnego certyfikatu rezydencji podatkowej lidera.

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zdaniem spółki, w przypadku dokonywania płatności odsetek na rzecz lidera w ramach systemu zarządzania płynnością, po stronie spółki nie powstanie obowiązek poboru podatku u źródła. W ocenie spółki art. 11 polsko-francuskiej UPO będzie miał zastosowanie do odsetek wypłacanych przez spółkę na rzecz lidera, ponieważ spełnione są wszystkie przesłanki określone w tym przepisie, tj. 1) odsetki wypłacane przed spółkę na rzecz lidera będą stanowiły odsetki, o których mowa w art. 11 ust. 2 polsko-francuskiej UPO, 2) odsetki te będą „pochodziły z jednego umawiającego się państwa”, tj. z Polski; 3) odsetki te będą „wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie”, tj. we Francji. Spółka podkreśliła, że ze względu na brak w art. 11 ust. 1 polsko-francuskiej UPO odwołania do pojęcia „uprawnionego odbiorcy” (ang. „beneficial owner”), zapłata odsetek przez spółkę na rzecz lidera, będącego rezydentem podatkowym Francji nie będzie podlegała podatkowi u źródła w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, iż o tym wobec kogo powstał obowiązek podatkowy, a więc kto jest podatnikiem, rozstrzygają przepisy ustawy o CIT, a nie postanowienia UPO.

Spółka zaskarżyła powyższa interpretację do WSA w Warszawie, który ją uwzględnił.

W ustnym uzasadnieniu sąd wskazał, iż z orzecznictwa konsekwentnie wydawanego w sprawach dotyczących polsko-francuskiej UPO, w sposób jednoznaczny wynika, że  koncepcja „beneficial owner” nie została przyjęta w tej konkretnej umowie. Spółka słusznie argumentowała, że ta koncepcja powstała dwa lata później i nie można było domniemywać, że w sytuacji, kiedy nie było zmienionej polsko-francuskiej UPO, koncepcja ta weszła w życie niejako w sposób dorozumiany.

Źródło: Taxonline.pl  2.03.2016 r.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA