REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczone sprawozdania CIT-TP i PIT-TP

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Uproszczone sprawozdania CIT-TP i PIT-TP
Uproszczone sprawozdania CIT-TP i PIT-TP

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec czerwca 2017 r. weszły w życie dwa rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych tj. CIT-TP oraz od osób fizycznych tj. PIT-TP. Wyjaśniamy kto i kiedy musi składać te sprawozdania.

Obowiązek składania formularzy CIT/TP i PIT/TP dotyczy podatników:

Autopromocja
 • którzy są zobowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej,
 • którzy dokonują zapłaty należności bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów z tzw. rajów podatkowych,
 • których przychody lub koszty w rozumieniu ustawy o rachunkowości przekroczyły w danym roku podatkowym równowartość 10 mln euro.

Wyrażoną w EUR wartość przelicza się na PLN po średnim kursie ogłaszanym przez NBP, obowiązującym w ostatnim dniu roboczym roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który składane jest sprawozdanie.

Zgodnie z art.10 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (z dn. 9.10.2015,.Dz.U. 2015 poz.1932), obowiązek składania ww. formularzy po raz pierwszy dotyczy roku podatkowego zaczynającego się po 31 grudnia 2016 r. Sprawozdanie sporządzone przez podatników objętych obowiązkiem będzie musiało zostać załączone do rocznego zeznania podatkowego (adekwatnie CIT-8 lub PIT-36).

Ze względu na fakt, że pytania w sprawozdaniu dotyczą strategicznych informacji, wypełnienie go powinno odbywać się z udziałem podmiotów i osób decyzyjnych w grupie, a także działów księgowości i Państwa doradców specjalizujących się w obszarze cen transferowych. Informacje przekazywane w sprawozdaniu powinny być również spójne z danymi wynikającymi z dokumentacji cen transferowych.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawozdania wymagają przedstawienia m.in. informacji o:

 • rodzaju występujących powiązań (np. o charakterze kapitałowym, zarządczym, rodzinnym),
 • posiadanym zagranicznym zakładzie,
 • liczbie podmiotów powiązanych, z którymi podatnik dokonywał transakcji/innych zdarzeń,
 • głównym przedmiocie działalności z uwzględnieniem przepisów o cenach transferowych,
 • podejmowanych procesach restrukturyzacyjnych (np. zmiana struktury lub formy prawnej, połączenie, podział, przejęcie, w tym przejęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa), podejmowanych zmianach w analizie funkcjonalnej (tj. funkcjach, aktywach, ryzykach w transakcjach z podmiotami powiązanymi) oraz o otrzymanych/wypłaconych z tego tytułu rekompensatach,
 • rodzaju transakcji lub innych zdarzeń zawieranych z podmiotami powiązanymi (lub w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów z tzw. rajów podatkowych) wraz z określeniem ich wartości (w kwocie netto), procentowego udziału w całkowitych przychodach podatnika i kraju siedziby stron transakcji,
 • zawartych umowach o podziale kosztów prowadzących do wytworzenia wartości niematerialnych wraz z podaniem ich wartości (oraz określeniem wysokości wkładu/przychodu podatnika z tego tytułu),
 • transakcjach (np. usługowych, towarowych lub dotyczących wartości niematerialnych) realizowanych bez wynagrodzenia.

Obowiązek składania formularzy CIT/TP, PIT/TP ma na celu umożliwienie organom skarbowym dokonania identyfikacji i oceny ryzyka zaniżenia dochodów podatników w transakcjach lub innych zdarzeniach z podmiotami powiązanymi.

Wprowadzenie nowego obowiązku sprawozdawczego będzie wiązało się z dodatkowym wysiłkiem administracyjnym oraz koniecznością zapewnienia efektywnego przepływu informacji na szczeblu całej grupy kapitałowej. Sprawozdania CIT/TP, PIT/TP stanowić będą kompleksowy obraz podatnika z perspektywy cen transferowych oraz staną się istotnym narzędziem organów skarbowych do wyszukiwania i typowania podmiotów do kontroli podatkowej.

Pełna treść opublikowanych rozporządzeń:

Rozporządzenie CIT/TP

Rozporządzenie PIT/TP

Natalia Księżarek, konsultant podatkowy w zespole cen transferowych Rödl & Partner w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA