REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczone sprawozdania CIT-TP i PIT-TP

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Uproszczone sprawozdania CIT-TP i PIT-TP
Uproszczone sprawozdania CIT-TP i PIT-TP

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec czerwca 2017 r. weszły w życie dwa rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych tj. CIT-TP oraz od osób fizycznych tj. PIT-TP. Wyjaśniamy kto i kiedy musi składać te sprawozdania.

Obowiązek składania formularzy CIT/TP i PIT/TP dotyczy podatników:

REKLAMA

Autopromocja
 • którzy są zobowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej,
 • którzy dokonują zapłaty należności bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów z tzw. rajów podatkowych,
 • których przychody lub koszty w rozumieniu ustawy o rachunkowości przekroczyły w danym roku podatkowym równowartość 10 mln euro.

Wyrażoną w EUR wartość przelicza się na PLN po średnim kursie ogłaszanym przez NBP, obowiązującym w ostatnim dniu roboczym roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który składane jest sprawozdanie.

Zgodnie z art.10 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (z dn. 9.10.2015,.Dz.U. 2015 poz.1932), obowiązek składania ww. formularzy po raz pierwszy dotyczy roku podatkowego zaczynającego się po 31 grudnia 2016 r. Sprawozdanie sporządzone przez podatników objętych obowiązkiem będzie musiało zostać załączone do rocznego zeznania podatkowego (adekwatnie CIT-8 lub PIT-36).

Ze względu na fakt, że pytania w sprawozdaniu dotyczą strategicznych informacji, wypełnienie go powinno odbywać się z udziałem podmiotów i osób decyzyjnych w grupie, a także działów księgowości i Państwa doradców specjalizujących się w obszarze cen transferowych. Informacje przekazywane w sprawozdaniu powinny być również spójne z danymi wynikającymi z dokumentacji cen transferowych.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawozdania wymagają przedstawienia m.in. informacji o:

 • rodzaju występujących powiązań (np. o charakterze kapitałowym, zarządczym, rodzinnym),
 • posiadanym zagranicznym zakładzie,
 • liczbie podmiotów powiązanych, z którymi podatnik dokonywał transakcji/innych zdarzeń,
 • głównym przedmiocie działalności z uwzględnieniem przepisów o cenach transferowych,
 • podejmowanych procesach restrukturyzacyjnych (np. zmiana struktury lub formy prawnej, połączenie, podział, przejęcie, w tym przejęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa), podejmowanych zmianach w analizie funkcjonalnej (tj. funkcjach, aktywach, ryzykach w transakcjach z podmiotami powiązanymi) oraz o otrzymanych/wypłaconych z tego tytułu rekompensatach,
 • rodzaju transakcji lub innych zdarzeń zawieranych z podmiotami powiązanymi (lub w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów z tzw. rajów podatkowych) wraz z określeniem ich wartości (w kwocie netto), procentowego udziału w całkowitych przychodach podatnika i kraju siedziby stron transakcji,
 • zawartych umowach o podziale kosztów prowadzących do wytworzenia wartości niematerialnych wraz z podaniem ich wartości (oraz określeniem wysokości wkładu/przychodu podatnika z tego tytułu),
 • transakcjach (np. usługowych, towarowych lub dotyczących wartości niematerialnych) realizowanych bez wynagrodzenia.

Obowiązek składania formularzy CIT/TP, PIT/TP ma na celu umożliwienie organom skarbowym dokonania identyfikacji i oceny ryzyka zaniżenia dochodów podatników w transakcjach lub innych zdarzeniach z podmiotami powiązanymi.

Wprowadzenie nowego obowiązku sprawozdawczego będzie wiązało się z dodatkowym wysiłkiem administracyjnym oraz koniecznością zapewnienia efektywnego przepływu informacji na szczeblu całej grupy kapitałowej. Sprawozdania CIT/TP, PIT/TP stanowić będą kompleksowy obraz podatnika z perspektywy cen transferowych oraz staną się istotnym narzędziem organów skarbowych do wyszukiwania i typowania podmiotów do kontroli podatkowej.

Pełna treść opublikowanych rozporządzeń:

Rozporządzenie CIT/TP

Rozporządzenie PIT/TP

Natalia Księżarek, konsultant podatkowy w zespole cen transferowych Rödl & Partner w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA