reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Uproszczone sprawozdania CIT-TP i PIT-TP

Uproszczone sprawozdania CIT-TP i PIT-TP

Pod koniec czerwca 2017 r. weszły w życie dwa rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych tj. CIT-TP oraz od osób fizycznych tj. PIT-TP. Wyjaśniamy kto i kiedy musi składać te sprawozdania.

Obowiązek składania formularzy CIT/TP i PIT/TP dotyczy podatników:

 • którzy są zobowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej,
 • którzy dokonują zapłaty należności bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów z tzw. rajów podatkowych,
 • których przychody lub koszty w rozumieniu ustawy o rachunkowości przekroczyły w danym roku podatkowym równowartość 10 mln euro.

Wyrażoną w EUR wartość przelicza się na PLN po średnim kursie ogłaszanym przez NBP, obowiązującym w ostatnim dniu roboczym roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który składane jest sprawozdanie.

Zgodnie z art.10 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (z dn. 9.10.2015,.Dz.U. 2015 poz.1932), obowiązek składania ww. formularzy po raz pierwszy dotyczy roku podatkowego zaczynającego się po 31 grudnia 2016 r. Sprawozdanie sporządzone przez podatników objętych obowiązkiem będzie musiało zostać załączone do rocznego zeznania podatkowego (adekwatnie CIT-8 lub PIT-36).

Ze względu na fakt, że pytania w sprawozdaniu dotyczą strategicznych informacji, wypełnienie go powinno odbywać się z udziałem podmiotów i osób decyzyjnych w grupie, a także działów księgowości i Państwa doradców specjalizujących się w obszarze cen transferowych. Informacje przekazywane w sprawozdaniu powinny być również spójne z danymi wynikającymi z dokumentacji cen transferowych.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Sprawozdania wymagają przedstawienia m.in. informacji o:

 • rodzaju występujących powiązań (np. o charakterze kapitałowym, zarządczym, rodzinnym),
 • posiadanym zagranicznym zakładzie,
 • liczbie podmiotów powiązanych, z którymi podatnik dokonywał transakcji/innych zdarzeń,
 • głównym przedmiocie działalności z uwzględnieniem przepisów o cenach transferowych,
 • podejmowanych procesach restrukturyzacyjnych (np. zmiana struktury lub formy prawnej, połączenie, podział, przejęcie, w tym przejęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa), podejmowanych zmianach w analizie funkcjonalnej (tj. funkcjach, aktywach, ryzykach w transakcjach z podmiotami powiązanymi) oraz o otrzymanych/wypłaconych z tego tytułu rekompensatach,
 • rodzaju transakcji lub innych zdarzeń zawieranych z podmiotami powiązanymi (lub w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów z tzw. rajów podatkowych) wraz z określeniem ich wartości (w kwocie netto), procentowego udziału w całkowitych przychodach podatnika i kraju siedziby stron transakcji,
 • zawartych umowach o podziale kosztów prowadzących do wytworzenia wartości niematerialnych wraz z podaniem ich wartości (oraz określeniem wysokości wkładu/przychodu podatnika z tego tytułu),
 • transakcjach (np. usługowych, towarowych lub dotyczących wartości niematerialnych) realizowanych bez wynagrodzenia.

Obowiązek składania formularzy CIT/TP, PIT/TP ma na celu umożliwienie organom skarbowym dokonania identyfikacji i oceny ryzyka zaniżenia dochodów podatników w transakcjach lub innych zdarzeniach z podmiotami powiązanymi.

Wprowadzenie nowego obowiązku sprawozdawczego będzie wiązało się z dodatkowym wysiłkiem administracyjnym oraz koniecznością zapewnienia efektywnego przepływu informacji na szczeblu całej grupy kapitałowej. Sprawozdania CIT/TP, PIT/TP stanowić będą kompleksowy obraz podatnika z perspektywy cen transferowych oraz staną się istotnym narzędziem organów skarbowych do wyszukiwania i typowania podmiotów do kontroli podatkowej.

Pełna treść opublikowanych rozporządzeń:

Rozporządzenie CIT/TP

Rozporządzenie PIT/TP

Natalia Księżarek, konsultant podatkowy w zespole cen transferowych Rödl & Partner w Warszawie

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama