Czy pakiety medyczne dla pracowników są kosztami firmy?
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 grudnia 2010 r. (IBPBI/2/423-1160/10/PC).
REKLAMA
Spółka z o.o. zamierzała, w ramach prowadzonej działalności, finansować ze środków obrotowych świadczenia pozapłacowe na rzecz pracowników.
Obowiązek ich ponoszenia wynika z wewnętrznych zarządzeń spółki, zaś po utworzeniu w przyszłości regulaminu wynagradzania – z tego regulaminu. Wśród przedmiotowych świadczeń miały się znaleźć tzw. pakiety medyczne, obejmujące opiekę medyczną w zakresie wykraczającym poza medycynę pracy.
W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała, czy sfinansowane z jej środków obrotowych wydatki na pakiety medyczne należy kwalifikować jako koszty uzyskania przychodów?
Zdaniem spółki, nie ma przeszkód by wydatki takie traktować w kategorii kosztów podatkowych. Zapewnienie pracownikom odpowiedniej opieki zdrowotnej powoduje ograniczenie ich absencji w pracy z powodu zachorowań, co pośrednio przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy, a w konsekwencji - przychodów.
Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Wyjaśnił, że do kosztów uzyskania przychodów można również zaliczyć tzw. koszty pracownicze. Pojęcie to obejmuje przede wszystkim wynagrodzenia i inne wypłaty pieniężne oraz świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika.
Z kolei przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę m.in. wymóg przeprowadzania na własny koszt badań określonych w art. 229 Kodeksu pracy. Pracodawca zaś, poza świadczeniami z zakresu badań profilaktycznych, obowiązany jest sfinansować koszt profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, ze względu na warunki pracy.
Polecamy: Serwis Koszty
Polecamy: Serwis CIT
Tym samym wydatki ponoszone przez spółkę na zapewnienie pracownikom opieki medycznej, mogą mieć wpływ na efektywność wykonywanej pracy.
Zatem, wydatki te jako związane w sposób pośredni z uzyskiwanymi przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej mogą stanowić stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat