Koszty wspólne w SSE – nowe możliwości optymalizacyjne
REKLAMA
REKLAMA
Spółka działa na terenie SSE oraz poza jej terenem. Ponosi tzw. koszty wspólne, których nie jest w stanie przydzielić do jednej tylko działalności. Spółka przyporządkowuje te koszty do poszczególnych jej rodzajów stosując tzw. klucz przychodowy, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Obecnie planuje połączenie ze spółką prowadzącą jedynie działalność pozastrefową. Nastąpi to przez połączenie udziałów, bez zamykania ksiąg rachunkowych.
REKLAMA
W związku z planowanym połączeniem spółka zapytała, czy w kalkulacji klucza przychodowego za rok podatkowy, w którym dojdzie do połączenia, powinna uwzględnić również przychody spółki przejmowanej osiągnięte w tym roku podatkowym. Jej zdaniem przychody te należy uwzględnić. Stanowiska tego nie podzielił jednak organ interpretacyjny. Jak stwierdził, w celu kalkulacji tzw. klucza przychodowego spółka przejmująca powinna uwzględnić przychody osiągnięte tylko od momentu połączenia spółek. Od tego bowiem momentu koszty „wspólne” ponoszone przez spółkę przejmującą dotyczą przychodów osiągniętych już po połączeniu.
Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm
Interpretacja została jednak uchylona przez wspominany wyrok WSA. Zdaniem sądu art. 15 ust. 2 i ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych daje podstawy do rozliczania współczynnikiem kosztów wspólnych poniesionych w całym roku, w którym doszło do połączenia spółek w trybie przejęcia. Ograniczenie stosowania klucza nie znajduje uzasadnienia w przepisach dotyczących rocznego rozliczania podatku. Stanowisko to jest korzystne dla przedsiębiorców działających w SSE i otwiera nowe możliwości optymalizacyjne.
Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner w Rödl & Partner
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat