Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Dywidendy podobnie jak inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym.
REKLAMA
Obliczając podatek dochodowy od osób prawnych na ogólnych zasadach, nie uwzględnia się przychodów z tytułu otrzymanej dywidendy oraz innych udziałów w zyskach osób prawnych, jak i kosztów uzyskania tych przychodów, a więc otrzymanej dywidendy nie należy łączyć z innymi przychodami.
Pamiętajmy, że otrzymane dywidendy mogą zostać zwolnione od podatku CIT. Zastosowanie zwolnienia podatkowego jest zależne od spełnienia warunków wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka nie zapłaci podatku od otrzymanej dywidendy jeśli:
- spółką wypłacającą dywidendę jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
- uzyskującym dochody z dywidendy jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
- spółka uzyskująca dochody z dywidendy musi posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów w kapitale spółki wypłacającej świadczenie,
- odbiorcą dochodów z dywidend jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo jej zagraniczny zakład,
- spółka uzyskująca dochody z dywidend posiada 10% udziałów w spółce wypłacającej takie świadczenie nieprzerwanie przez okres dwóch lat, przed wypłatą dywidendy albo po jej wypłacie.
Warunek ten jest spełniony także, gdy okres ten upłynie po wypłacie dywidendy.
Polecamy: Podatek od spadków i darowizn
Ponadto na spółce uzyskującej dywidendę nie ciąży obowiązek poboru i wpłaty podatku z tytuły otrzymanej dywidendy. Jeżeli nie dotyczy jej zwolnienie podatkowe, spółka otrzyma dywidendę w obniżonej wysokości, już po potrąceniu podatku. Podatek od dywidendy pobierze płatnik, a więc spółka wypłacająca dywidendę.
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Podatek powinien zostać pobrany i odprowadzony na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika mającego siedzibę w Polsce - do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrano. W tym samym terminie płatnik powinien przekazać podatnikowi informację o wysokości pobranego podatku CIT-7.
Podstawa prawna:
- art. 22 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat