Czy umowa użyczenia podlega opodatkowaniu CIT
REKLAMA
REKLAMA
Umowa użyczenia jest umową nieodpłatną, na podstawie której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony na używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
REKLAMA
Przedmiotem użyczenia mogą być zarówno nieruchomości jak i ruchomości, np. samochody, maszyny, narzędzia. Podkreślić należy, że biorący rzecz do używania nie może być zobowiązany do jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.
Cechą charakterystyczną umowy użyczenia jest bowiem nieodpłatność, a biorcy do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej.
W wyniku zawarcia umowy używania spółka może więc bezpłatnie korzystać z użyczonego jej sprzętu w prowadzonej działalności gospodarczej, co niewątpliwie oznacza powstanie po jego stronie określonych korzyści.
Polecamy: serwis CIT
W opisanym przypadku strony ustaliły, że korzystający będzie ponosił koszty używania, napraw użyczonych maszyn, ich ubezpieczenia, a od używanych samochodów zapłaci również podatek od środków transportu.
Nie wszystkie wymienione koszty stanowią zwykłe koszty utrzymania. Nie można zaliczyć do takich zwykłych kosztów utrzymania podatków i kosztów ubezpieczenia, nie zmierzają one bowiem do utrzymania rzeczy w należytym stanie.
Ponoszenie przez używającego kosztów ubezpieczenia, opłat czy podatków oznacza natomiast korzyść majątkową (przysporzenie) dla spółki oddającej maszyny i środki transportu do używania, ponieważ ona tych kosztów nie poniesie.
Przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych nieodpłatnie albo częściowo odpłatnie rzeczy, praw i innych świadczeń. Wartość otrzymanych nieodpłatnych rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju lub gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
W opisanym przypadku nie możemy jednak mówić o nieodpłatnym świadczeniu właśnie dlatego, że spółka oddając rzeczy do używania, nie ponosi kosztów podatków i ubezpieczenia, a więc wydatków, które nie stanowią zwykłych kosztów utrzymania.
Spółka korzystająca nieodpłatnie z maszyn i środków transportu nie uzyska zatem nieodpłatnego świadczenia.
Warto się jednak zastanowić, czy spółka, korzystając z rzeczy jedynie w zamian za opłacenie ubezpieczenia i podatków, nie otrzymuje świadczenia częściowo odpłatnego, które również jest źródłem przychodu.
Wartością rzeczy lub praw częściowo odpłatnych, stanowiącą przychód podatnika, jest różnica między wartością tych rzeczy lub praw ustaloną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju lub gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.
Aby odpowiedzieć na pytanie, należy sprawdzić ceny rynkowe użyczania maszyn i środków transportu na lokalnym rynku, zebrać oferty i porównać je.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Podstawa prawna:
- art. 12 ust.1 pkt 2, ust. 5 i ust. 6 ustawy z dni 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 710-719 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat