Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych polskim firmom
REKLAMA
REKLAMA
Podatnicy mający na terytorium Polski siedzibę lub zarząd podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, a więc niezależnie od miejsca położenia źródła dochodu to w Polsce powinni zadeklarować całość uzyskanych dochodów i zapłacić stosowny podatek (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).
REKLAMA
Przychody uzyskane z tytułu dywidendy mogą zostać zwolnione z opodatkowania. Zwolnienie będzie przysługiwać spółce, jeżeli w jej przypadku zostaną spełnione warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zwolnienie z opodatkowania dywidendy może też wynikać z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadku braku zwolnienia podatkowego, spółka zapłaci podatek z tytułu otrzymanej dywidendy.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Dywidenda zostanie zwolniona z opodatkowania jeżeli:
- wypłacającym dywidendę jest spółka podlegająca w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
- uzyskującym dochody (przychody) z dywidend jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- spółka, uzyskująca dochody (przychody) z dywidend posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę,
- spółka uzyskująca dochody z dywidend posiada 10% udziałów w spółce wypłacającej takie świadczenie nieprzerwanie przez okres dwóch lat, przed wypłatą dywidendy albo po jej wypłacie.
Warunek ten jest spełniony także, gdy okres ten upłynie po wypłacie dywidendy.
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Jeżeli spółka otrzymująca dywidendę nie posiada wskazanego 10% udziału w spółce wypłacającej dywidendę albo posiadała udział krócej niż dwa lata, podatek od dywidendy należy zapłacić.
Przed zapłatą podatku należy jednak ustalić, czy Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem, w którym spółka wypłacająca dywidendę ma zarząd.
Postanowienia takich umów stosuje się w pierwszej kolejności przed przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Również umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania może przewidywać zwolnienie z opodatkowania w Polsce dywidendy wypłacanej polskiej firmie z zagranicy. Wtedy również podatek od dywidendy nie zostanie zapłacony.
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania może również przewidywać opodatkowanie dywidendy. Może się okazać, że spółka musi zapłacić podatek od dywidendy w państwie siedziby spółki wypłacającej dywidendę. Równocześnie zapłaci podatek w Polsce, ponieważ w tutaj spółka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
W takim przypadku, jak również z przypadku braku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania spółka otrzymująca dywidendę połączy uzyskany w ten sposób przychód z innymi uzyskanymi przychodami i zapłaci podatek w Polsce.
Musi jednak pamiętać o możliwości odliczenia od podatku do zapłacenia w Polsce, podatek który zapłaciła za granicą.
Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.
Podstawa prawna:
- art. 20 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat