reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych polskim firmom

Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych polskim firmom

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca zarząd w Polsce jest udziałowcem spółki posiadającej siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Czy spółka zapłaci podatek od otrzymanej dywidendy i jak powinna taki podatek zapłacić?

Podatnicy mający na terytorium Polski siedzibę lub zarząd podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, a więc niezależnie od miejsca położenia źródła dochodu to w Polsce powinni zadeklarować całość uzyskanych dochodów i zapłacić stosowny podatek (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przychody uzyskane z tytułu dywidendy mogą zostać zwolnione z opodatkowania. Zwolnienie będzie przysługiwać spółce, jeżeli w jej przypadku zostaną spełnione warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zwolnienie z opodatkowania dywidendy może też wynikać z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadku braku zwolnienia podatkowego, spółka zapłaci podatek z tytułu otrzymanej dywidendy.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Dywidenda zostanie zwolniona z opodatkowania jeżeli:
- wypłacającym dywidendę jest spółka podlegająca w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
- uzyskującym dochody (przychody) z dywidend jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- spółka, uzyskująca dochody (przychody) z dywidend posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę,
- spółka uzyskująca dochody z dywidend posiada 10% udziałów w spółce wypłacającej takie świadczenie nieprzerwanie przez okres dwóch lat, przed wypłatą dywidendy albo po jej wypłacie.

Warunek ten jest spełniony także, gdy okres ten upłynie po wypłacie dywidendy.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Jeżeli spółka otrzymująca dywidendę nie posiada wskazanego 10% udziału w spółce wypłacającej dywidendę albo posiadała udział krócej niż dwa lata, podatek od dywidendy należy zapłacić.

Przed zapłatą podatku należy jednak ustalić, czy Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem, w którym spółka wypłacająca dywidendę ma zarząd.

Postanowienia takich umów stosuje się w pierwszej kolejności przed przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Również umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania może przewidywać zwolnienie z opodatkowania w Polsce dywidendy wypłacanej polskiej firmie z zagranicy. Wtedy również podatek od dywidendy nie zostanie zapłacony.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania może również przewidywać opodatkowanie dywidendy. Może się okazać, że spółka musi zapłacić podatek od dywidendy w państwie siedziby spółki wypłacającej dywidendę. Równocześnie zapłaci podatek w Polsce, ponieważ w tutaj spółka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W takim przypadku, jak również z przypadku braku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania spółka otrzymująca dywidendę połączy uzyskany w ten sposób przychód z innymi uzyskanymi przychodami i zapłaci podatek w Polsce.

Musi jednak pamiętać o możliwości odliczenia od podatku do zapłacenia w Polsce, podatek który zapłaciła za granicą.
Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Podstawa prawna:
- art. 20 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama