| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Kiedy nie zapłacisz podatku dochodowego od osób prawnych

Kiedy nie zapłacisz podatku dochodowego od osób prawnych

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje szereg przypadków, w których podatku CIT w ogóle nie należy płacić albo wpływających na obniżenie podatku do zapłaty. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Przychody niepodlegające opodatkowaniu - przychodów takich w ogóle nie ujmujemy w składanych deklaracjach oraz zeznaniach podatkowych.

Podatku dochodowego od osób prawnych nie płacimy od:
- przychodów uzyskanych z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej,
- przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach,
- przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Do takich czynności możemy zaliczyć zbycie rzeczy przez osobę niebędącą właścicielem, zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego.

Podatkiem tym nie są również objęte przychody (dochody) armatorów opodatkowanych podatkiem tonażowym.

Polecamy: Podatki 2011

 Dochody wolne od podatku (zwolnienia przedmiotowe) - to dochody wymienione w art. 17 ustawy o CIT. Podatnik uzyskujący przychody ze źródeł, z których dochody są wolne od podatku, nie uwzględni ich przy obliczaniu podatku CIT.

Oznacza to, że od tej grupy dochodów nie zapłacimy podatku dochodowego od osób prawnych. Pamiętajmy jednak, że obliczając podatek musimy wykazać w składanych deklaracjach i zeznaniach podatkowych przychody uzyskiwane ze źródeł z których dochód jest wolny od podatku. Dochód wolny od podatku odejmujemy od podstawy opodatkowania.

Wolne od podatku są między innymi dochody osiągane poza terytorium Polski przez podatników posiadających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. Warunkiem zwolnienia takich dochodów są postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej przez Polskę.

Ustawodawca przewidział zwolnienia przedmiotowe dla zrzeszeń, stowarzyszeń, fundacji realizujących ustawowo określone, społecznie użyteczne cele. Warunkiem zwolnienia jest jednak przeznaczenie uzyskanych dochodów na realizację społecznie użyteczne celów statutowych.

Podmioty takie jak spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego oraz samorządowe jednostki organizacyjne prowadzące działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej korzystają ze zwolnienia dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Wyłączenia przedmiotowe przychodów

W ustawie zostały wymienione również przychody, które nie są przychodami podatkowymi. Oznacza to, że określone przychody ewidencjonujemy w księgach rachunkowych, ale nie uwzględnimy ich przy obliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych. Są to więc przychody od których nie zapłacimy podatku.

Pośród takich przychodów znajdują się między innymi pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, również kwoty naliczonych lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym także od udzielonych pożyczek albo kredytów.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »