REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak opodatkować dochody uzyskane za granicą

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy mający na terytorium Polski siedzibę lub zarząd podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Oznacza to, że tacy podatnicy powinni zadeklarować całość uzyskanych dochodów i zapłacić stosowny podatek w Polsce, niezależnie od miejsca położenia źródła dochodu, a więc niezależnie gdzie dochód uzyskają (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Ten sam dochód może zostać opodatkowany dwa razy, ponieważ może podlegać opodatkowaniu również w państwie na terytorium którego powstał.

Autopromocja

Aby wyeliminować podwójne opodatkowanie tych samych dochodów państwa zawierają ze sobą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Postanowienia takich umów stosuje się w pierwszej kolejności przed przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z ustawy o CIT wynika, że dochody uzyskane przez rezydentów poza terytorium Polski są wolne od podatku jeżeli umowa międzynarodowa, której stroną jest Polska tak stanowi. Taka metoda eliminacji podwójnego opodatkowania nosi nazwę metody zwolnienia.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Z zasady za granicą zapłacimy podatek od dochodów z nieruchomości położonej za granicą, z zakładu znajdującego się za granicą, z przeniesienia za granicę własności majątku nieruchomego oraz majątku ruchomego jeżeli należy on do zakładu położonego w państwie źródła. Objęcie niektórych dochodów uzyskanych za granicą zwolnieniem podatkowym oznacza, że polski rezydent obliczając podatek do zapłaty w Polsce, dochodu opodatkowanego za granicą nie weźmie pod uwagę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik, który jest polskim rezydentem zapłaci podatek od wszystkich przychodów uzyskanych zarówno w kraju jak i zagranicą, tylko w przypadku braku stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo jeżeli zapisy zawartej umowy tak stanowią (co raczej się nie zdarzy, ponieważ umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania służą eliminacji zabronionego w świetle prawa unijnego podwójnego opodatkowania).

W takim przypadku podatnik ma jednak możliwość zaliczenia podatku zapłaconego za granicą. Ustawa o CIT, oprócz metody zwolnienia, przewiduje metodę kredytu podatkowego (metoda wyłączenia proporcjonalnego), której celem jest również eliminacja podwójnego opodatkowania tego samego dochodu.

Zgodnie z metodą wyłączenia proporcjonalnego, w przypadku gdy dochód uzyskany za granicą podlega opodatkowaniu za granicą, w rozliczeniu za rok podatkowy podatnik zobowiązany jest połączyć dochody uzyskane za granicą w jedną podstawę opodatkowania z dochodami osiąganymi na terytorium Polski.

Następnie od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów należy odliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu w państwie, w którym uzyskaliśmy dochód. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Podkreślić należy, że opisana zasada dotyczy wszystkich rodzajów dochodów uzyskiwanych za granicą, w tym także dochodów z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Warto równie zaznaczyć, że ustawodawca wyjaśnił, że określając wielkość odliczenia, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie przelicza się na złote, według kursu średniego ogłaszanego przez NBP, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku.

Podstawa prawna
- art. 3 ust.1, art. 17 ust. 1 pkt 3, art. 20 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  Kiedy nieruchomość (np. budynek) powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku od nieruchomości jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?

  Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych maksymalne stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są znacznie (a w przypadku budynków - wielokrotnie) większe od stawek dotyczących np. nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne. Rodzi to częste konflikty właścicieli nieruchomości z organami podatkowymi (gminami). Bo przecież nie każda nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy jest związana z prowadzoną przez niego działalnością. Choć czasem granica jest subtelna i cienka. Jakie kryteria decydują o tym, że nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą?

  REKLAMA