Jakie są skutki podatkowe nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Podatkowe konsekwencje nieodpłatnego korzystania z nieruchomości poniesie tylko spółka korzystająca z tej nieruchomości.
REKLAMA
Spółka, która udostępniła nieruchomość nie zapłaci z tego tytułu podatku. Od 1 stycznia 2009r. nie obowiązuje bowiem przepis art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który uznawał, że nieodpłatne udostępnienie nieruchomości do używania innym podmiotom skutkuje powstaniem przychodu z udostępnionej nieruchomości.
Do końca 2008r. podatnicy CIT udostępniający nieodpłatnie nieruchomości zobowiązani byli zapłacić z tego tytułu podatek. Wartość przychodu podatnik ustalał na podstawie przeciętnej wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości przy najmie lub dzierżawie nieruchomości tego samego rodzaju.
Tym samym, do 31 grudnia 2008 r. nieodpłatne udostępnienie nieruchomości na gruncie ustawy o CIT zostało zrównane w skutkach podatkowych z zawarciem umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości z zastrzeżeniem, iż wartość nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości dla celów ustalenia wielkości przychodu ustalana była przy założeniu przeciętnej wysokości czynszów obowiązującej w danej miejscowości dla nieruchomości tego samego rodzaju.
Polecamy: Kontrola podatkowaZmiana przepisów nie wpłynęła jednak na sytuacje podatkową podmiotu, który korzystał nieodpłatnie z nieruchomości. Podmiot ten nadal jest zobowiązany do zapłaty podatku z tytułu nieodpłatnego korzystania z nieruchomości (np. lokalu), ponieważ korzystanie z lokalu bez jakiegokolwiek ekwiwalentu dla spółki udostępniającej lokal mieści się w zakresie tzw. „nieodpłatnego świadczenia”. Nieodpłatne świadczenia są w świetle ustawy CIT jednym ze źródeł przychodów.
Czym więc jest nieodpłatne świadczenie?
Ustawa o CIT nie definiuje tego pojęcia. Sądy w swoich wyrokach wskazują, że znaczenia tego pojęcia należy szukać w przepisach kodeksu cywilnego (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 kwietnia 2001 r., sygn. akt SA/Sz 85/2000).
REKLAMA
Sposoby i kryteria ustalenia wartości nieodpłatnego świadczenia wskazano w przepisach podatkowych. Wartość otrzymanych nieodpłatnych rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju lub gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia jest udostępnienie lokalu, jego wartość ustala się w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu.
Podstawa prawna
- art. 12 ust.1 pkt 2, ust. 5 i ust. 6 ustawy z dni 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
Polecamy: serwis CIT
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA