Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 15 września 2010 roku (I SA/Kr 1039/10).
REKLAMA
Transakcje krajowe z wielowalutowymi fakturami
Sprawa dotyczyła przedsiębiorstwa handlowego, które w odniesieniu do niektórych transakcji wystawia faktury w walutach obcych. W takich wypadkach dokonuje ona przeliczenia kwot netto wynikających z faktur na złotówki zgodnie z przepisami ustawy o CIT. Rozpoznane różnice kursowe zaliczane są przez podatnika do przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów odpowiednio do uzyskanego przysporzenia bądź poniesionej straty.
Czasami zdarza się, że wystawianymi fakturami spółka dokumentuje transakcje krajowe zawarte z podmiotami zagranicznymi. Na takich dokumentach podatnik umieszcza kwoty netto oraz wartości podatku VAT zarówno w walucie polskiej, jak i w walutach obcych.
Wątpliwości wnioskodawcy budzi kwestia rozliczania dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych kwot stanowiących różnicę pomiędzy kwotą podatku VAT wyrażoną w polskich złotych oznaczoną na fakturze, a rzeczywiście otrzymaną wartością środków po ich przeliczeniu na złotówki.
Tego typu różnice stanowią dla spółki ekonomiczne przysporzenie bądź ekonomiczną stratę. W związku z tym spółka wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy przysługuje jej prawo do zaliczenia poniesionych strat do kosztów podatkowych oraz czy ciąży na niej obowiązek zaliczenia uzyskanych z różnic kursowych przysporzeń występujących na podatku VAT w poczet przychodów.
Polecamy: VAT 2011
Różnice neutralne, czy jednak istotne podatkowo?
Spółka przedstawiła własne stanowisko, zgodnie z którym jest ona zobowiązana do rozpoznania powstałego z różnic kursowych przychodu bądź kosztu w rozliczeniach podatku dochodowego.
REKLAMA
Stanowisko to oparte zostało przede wszystkim na szerokich definicjach przychodów i kosztów zawartych w ustawie o CIT, które zdaniem podatnika, zmuszają go do takiego działania. Ponadto, spółka przywołała szereg wyroków sądów wojewódzkich oraz interpretacji urzędowych, które wskazywać miały na poprawność jej stanowiska.
Dyrektor Izby Skarbowej w odpowiedzi na złożony wniosek wydał interpretację indywidualną, w której nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika. W uzasadnieniu organ stwierdził, że dla celów podatku dochodowego przychodem i kosztem podatkowym są wartości netto należności. Spółka nie może zatem dla celów podatkowych rozpoznawać różnic kursowych powstałych przy rozliczaniu podatku VAT.
WSA: Różnice kursowe w podatku VAT są neutralne podatkowo
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Podatnik wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. WSA po rozpatrzeniu sprawy nie przychylił się jednak do argumentów spółki. W pisemnym uzasadnieniu wyroku sąd przypomniał, że nie każde przysporzenie i wydatek w znaczeniu ekonomicznym może być uznany za przychód bądź za koszt uzyskania przychodu.
O tym, czy dany wydatek albo przysporzenie ma znaczenie podatkowe decydują przepisy prawa. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT, wedle którego przychodem nie jest należny podatek od towarów i usług. Jednocześnie, celem realizacji zasady neutralności podatku VAT, również za koszt podatkowy nie można uznawać naliczonego podatku VAT.
Dla potrzeb podatku dochodowego przychodem są jedynie kwoty netto. Skoro zatem podatek od towarów i usług nie stanowi w znaczeniu podatkowym ani przychodu ani kosztu uzyskania przychodu, to do tej samej kategorii nie mogą zostać zaliczone wszelkie należności pochodne, czyli na przykład różnice kursowe powstałe przy rozliczaniu podatku VAT, z którymi mamy do czynienia w niniejszej sprawie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat