REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Piotr Bielicz
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Różnice kursowe powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT wyrażonego na fakturze zarówno w walucie obcej, jak i w złotówkach są neutralne podatkowo. Zarówno przysporzenia, jak i koszty ekonomiczne powstałe w wyniku wyliczenia różnic kursowych nie wpływają na zobowiązania podatnika w podatku dochodowym.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 15 września 2010 roku (I SA/Kr 1039/10).

Autopromocja

Transakcje krajowe z wielowalutowymi fakturami

Sprawa dotyczyła przedsiębiorstwa handlowego, które w odniesieniu do niektórych transakcji wystawia faktury w walutach obcych. W takich wypadkach dokonuje ona przeliczenia kwot netto wynikających z faktur na złotówki zgodnie z przepisami ustawy o CIT. Rozpoznane różnice kursowe zaliczane są przez podatnika do przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów odpowiednio do uzyskanego przysporzenia bądź poniesionej straty.

Czasami zdarza się, że wystawianymi fakturami spółka dokumentuje transakcje krajowe zawarte z podmiotami zagranicznymi. Na takich dokumentach podatnik umieszcza kwoty netto oraz wartości podatku VAT zarówno w walucie polskiej, jak i w walutach obcych. 

Wątpliwości wnioskodawcy budzi kwestia rozliczania dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych kwot stanowiących różnicę pomiędzy kwotą podatku VAT wyrażoną w polskich złotych oznaczoną na fakturze, a rzeczywiście otrzymaną wartością środków po ich przeliczeniu na złotówki. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tego typu różnice stanowią dla spółki ekonomiczne przysporzenie bądź ekonomiczną stratę. W związku z tym spółka wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy przysługuje jej prawo do zaliczenia poniesionych strat do kosztów podatkowych oraz czy ciąży na niej obowiązek zaliczenia uzyskanych z różnic kursowych przysporzeń występujących na podatku VAT w poczet przychodów.

Polecamy: VAT 2011

Różnice neutralne, czy jednak istotne podatkowo?

Spółka przedstawiła własne stanowisko, zgodnie z którym jest ona zobowiązana do rozpoznania powstałego z różnic kursowych przychodu bądź kosztu w rozliczeniach podatku dochodowego.

Stanowisko to oparte zostało przede wszystkim na szerokich definicjach przychodów i kosztów zawartych w ustawie o CIT, które zdaniem podatnika, zmuszają go do takiego działania. Ponadto, spółka przywołała szereg wyroków sądów wojewódzkich oraz interpretacji urzędowych, które wskazywać miały na poprawność jej stanowiska. 

Dyrektor Izby Skarbowej w odpowiedzi na złożony wniosek wydał interpretację indywidualną, w której nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika. W uzasadnieniu organ stwierdził, że dla celów podatku dochodowego przychodem i kosztem podatkowym są wartości netto należności. Spółka nie może zatem dla celów podatkowych rozpoznawać różnic kursowych powstałych przy rozliczaniu podatku VAT.

WSA: Różnice kursowe w podatku VAT są neutralne podatkowo

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Podatnik wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. WSA po rozpatrzeniu sprawy nie przychylił się jednak do argumentów spółki. W pisemnym uzasadnieniu wyroku sąd przypomniał, że nie każde przysporzenie i wydatek w znaczeniu ekonomicznym może być uznany za przychód bądź za koszt uzyskania przychodu. 

O tym, czy dany wydatek albo przysporzenie ma znaczenie podatkowe decydują przepisy prawa. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT, wedle którego przychodem nie jest należny podatek od towarów i usług. Jednocześnie, celem realizacji zasady neutralności podatku VAT, również za koszt podatkowy nie można uznawać naliczonego podatku VAT. 

Autopromocja

Dla potrzeb podatku dochodowego przychodem są jedynie kwoty netto. Skoro zatem podatek od towarów i usług nie stanowi w znaczeniu podatkowym ani przychodu ani kosztu uzyskania przychodu, to do tej samej kategorii nie mogą zostać zaliczone wszelkie należności pochodne, czyli na przykład różnice kursowe powstałe przy rozliczaniu podatku VAT, z którymi mamy do czynienia w niniejszej sprawie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA