REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie fundacji i stowarzyszeń

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
fundacja stowarzyszenie podatek
fundacja stowarzyszenie podatek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fundacje i stowarzyszenia mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od określonych kategorii przychodów. Są one przedmiotowo wskazane w ustawach oraz wówczas, gdy status tych podmiotów precyzyjnie wskazuje na wspomniane kategorie działalności.

Zwolnienie dywidendowe

Fundacja oraz stowarzyszenie jako odrębne byty prawne mają możliwość posiadania udziałów w innych podmiotach prawa, np. w spółce z o.o. czy spółce komandytowej. Okoliczność ta uprawnia je do czerpania zysków jako wspólnicy tychże podmiotów.

Autopromocja

W powyżej sytuacji ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje możliwość braku opodatkowania wypłat na rzecz fundacji czy stowarzyszeń z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu w zyskach osób prawnych. Co istotne, ww. podmioty nie korzystają z „ogólnego” zwolnienia dywidendowego, które przewidziane jest w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, brak opodatkowania ww. tytułów możliwy jest w oparciu o art. 26 ust. 1a ustawy o CIT.

Wspomniany przepis stanowi, iż nie będzie pobierany podatek jeżeli:

– podatnik – fundacja czy stowarzyszenie – korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT;

– złoży płatnikowi – podmioty, w którym fundacja czy stowarzyszenie posiada np. udziały – najpóźniej w dniu dokonania wypłaty odpowiednie oświadczenie;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– w oświadczeniu podatnik wskaże, iż przeznaczy dochody z dywidend oraz z innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych – na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Darowizny

W świetle ustawy o CIT wartość aktywów otrzymywanych w drodze darowizny stanowić będzie dla fundacji czy stowarzyszeń przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Jeżeli świadczenia te będą przeznaczone na działalność statutową, m.in. działalność kulturalną, ochronę zdrowia i pomoc społeczną czy ochronę środowiska, oraz:

– w momencie uzyskania dochodu ww. podmioty wskażą cel, na jaki zostanie on przeznaczony w przyszłości.

– uzyskany dochód będzie faktycznie wydatkowany na wyznaczony cel,

wówczas taki dochód będzie wolny od opodatkowania.

 Co istotne, zgodnie z treścią art. 17 ust. 1b ustawy o CIT zwolnienie przysługuje bez względu na termin wydatkowania przedmiotu darowizny na cele statutowe fundacji czy stowarzyszenia. Jednakże w przypadku niewykorzystania przez podatnika dochodów lub ich części w sposób zadeklarowany w zeznaniu podatkowym będzie on musiał dokonać korekty deklaracji oraz uregulować zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę.

Co więcej, w kontekście realizacji określonych celów statutowych wskazuje się, że nie chodzi tylko o bezpośrednie prowadzenie przez podatnika określonego rodzaju działalności, lecz także o wspieranie tej działalności, jednak pod warunkiem, że wynika to z przyjętego przez podatnika statusu.

Pomimo iż w art. 17 ust. 1b ustawy o CIT mowa jest o „wydatkowaniu”, które  literalnie należy rozumieć jako fizyczne poniesienie wydatku pieniężnego, organy skarbowe przyjmują szersze znaczenie tego pojęcia. Zatem zwolnione z opodatkowania będzie, nie tylko nabycie przez fundację czy stowarzyszenie np. nieruchomości za środki pieniężne otrzymane w drodze darowizny, lecz także bezpośrednie przekazanie nieruchomości na ich rzecz.

Stowarzyszenie czy też fundacja może również skorzystać ze zwolnienia także wtedy, jeżeli przeznaczony na cele statutowe dochód wykorzysta na lokatę kapitału poprzez nabycie papierów wartościowych. Powyższe wynika zarówno z art. 17 ust. 1e ustawy o CIT, jak i z orzecznictwa sądowego, przykładowo z uchwały Sadu Najwyższego z dnia 13 marca 2002 r., sygn. III ZP 21/01.

Podatek VAT - zwolnienia

Fundacje czy stowarzyszenia mają możliwość skorzystania z podmiotowego zwolnienia z VAT, jeżeli, przychody ze sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 200 000 zł netto. Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy ww. kwotę, wówczas zwolnienie traci moc, począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Z kolei podatnik rozpoczynający sprzedaż w trakcie roku podatkowego może skorzystać z przedmiotowego zwolnienia, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 200 000 zł netto.

W sytuacji, gdy fundacja czy stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego, zwolnienie z podatku VAT może dotyczyć sprzedaży towarów otrzymanych przez organizacje jako darowizna rzeczowa podczas zbiórki publicznej albo zakupiła je za środki pieniężne otrzymane podczas takiej zbiórki. Jeżeli wartość darowanych rzeczy, które następnie organizacja sprzedaje, przekracza 2 000 zł, musi ona prowadzić dokumentację, która umożliwi wskazanie darczyńcy oraz fakt dokonania darowizny. W przypadku zakupu przez organizacje rzeczy za pieniądze pochodzące ze zbiórki publicznej warunkiem zwolnienia jest przedstawienie faktury potwierdzającej nabycie tych rzeczy.

W art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazane są kategorie czynności zwolnione z VAT, z których fundacja czy stowarzyszenie mogą skorzystać na takich samych zasadach jak inni podatnicy. Warto zwrócić uwagę na:

– pkt 18, 19,19a – opieka medyczna i profilaktyka zdrowotna;

– pkt 22 – pomoc społeczna;

– pkt 26 – działalność przedszkolna oraz oświatowa;

– pkt 32 – działalność związana ze sportem.

By móc korzystać ze zwolnienia wymagane jest potwierdzenie, iż w danym zakresie usług konkretny podmiot ma uprawnienia do ich prowadzenia.

Nagrody dla członków zarządu

Zarówno w przypadku stowarzyszenia jak i fundacji możliwe jest zamieszczenie w statucie zapisów regulujących przyznawanie nagród na rzecz członków zarządu. Dochody osiągane z tego tytułu są opodatkowane według skali podatkowej. Jako dochody uzyskiwane w ramach innych źródeł nie byłoby obowiązku odprowadzać od nich zaliczek, rozliczane byłyby w ujęciu rocznym. Obowiązek ich rozliczenia spoczywałby na każdym członku zarządy nie zaś samym podmiocie.

Sprawą niepewną, ale otwartą jest objęcie składką zdrowotną ww. wynagrodzenia. Ustawa dot. opieki zdrowotnej w art. 66 ust. 1 pkt 35a wskazuje, iż obowiązkowi składkowemu podlegają „osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania(…)”. Zasady obsadzania członków zarządu wskazuje w statucie fundator, zasady te mogą znacząco różnić się od sposobu powoływania choćby członków zarządy w spółkach kapitałowych, do których ww. przepis ma przede wszystkim zastosowanie. Otwiera się zatem przestrzeń do interpretacji, aby twierdzić, iż taki wynagrodzenie nie podlega pod składkę zdrowotną. 

Adrian Walczak, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rozczarowany
  2023-07-03 10:08:19
  Nie można znaleźć "art. 17 ust. 1b ustawy o CIT", o którym napisaliście w tekście. Gdzie można znaleźć ten artykuł? O jaką ustawę chodzi?
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Rozczarowany
  2023-07-03 10:06:19
  Co to jest ustawa o CIT. Niczego takiego nie znalazłem. Znalazłem ustawę "o podatku dochodowym od osób prawnych". Czy to jest to samo? Czy możecie pisać precyzyjnie o jakiej ustawie mówicie? Ustawy mają numery, z tego co wiem.
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Asia
  2023-01-29 16:17:03
  Jesli macie pytania natury prawnej warto zdecydować się na profesjonalną pomoc - taką świadczą w kancelarii notariusz Cejrowskiej w Tczewie.
  6
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

REKLAMA