Podatek dochodowy (15 % CIT) od świadczenia fundacji rodzinnej dla beneficjenta – obciąża majątek fundacji rodzinnej
REKLAMA
REKLAMA
Kogo majątek obciąża podatek od świadczeń fundacji rodzinnej na rzecz beneficjenta ? Pytania podatnika (fundatora) i stan faktyczny
- Czy wypłacając świadczenia fundacja rodzinna nalicza 15% ryczałtowy podatek CIT na podstawie art. 24q ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT tj. przyjmując za podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 24q ust. 2 wartość świadczenia, które trafia do rąk beneficjenta (…)?
- Czy 15% podatek ryczałtowy CIT od wartości wypłacanych przez fundację świadczeń na rzecz beneficjenta nie jest potrącany z wartości wypłacanego świadczenia zatem nie występuje w tym przypadku pojęcie brutto ani netto (…)?
- Czy w związku z pytaniem powyższym 15% podatek ryczałtowy CIT od wartości wypłacanych świadczeń, skoro nie jest potrącany z wartości wypłacanego świadczenia to nie obciąża beneficjenta ani jego majątku w postaci otrzymywanego świadczenia, lecz obciąża pozostały majątek Fundacji obliczony bez wartości świadczenia?
Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny. Mianowicie jest on fundatorem oraz beneficjentem założonej przez siebie fundacji rodzinnej. Zgodnie z jego wolą fundator oraz beneficjenci będą od fundacji rodzinnej otrzymywać środki pieniężne. Fundacja będzie te środki pieniężne wypłacała beneficjentom zgodnie z jej statutem. Wnioskodawca będzie jednym z beneficjentów i jedynym fundatorem fundacji, pozostałymi beneficjentami fundacji będą ustawowi spadkobiercy Wnioskodawcy. Ustawowymi spadkobiercami wnioskodawcy są małżonka oraz trójka dzieci. Poza ustawowymi spadkobiercami Wnioskodawcy w przyszłości beneficjentami będą także osoby z II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponadto, wnioskodawca będzie uprawniony do otrzymania mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej w rozumieniu art. art. 20 ust. 1g Ustawy PIT. W zakresie działalności, fundacja będzie prowadziła bardzo konserwatywną politykę inwestycyjną, gdyż jej głównym celem będzie ochrona kapitału otrzymanego od fundatora.
REKLAMA
Na gruncie powyższego stanu faktyczne i postawionych pytań, Wnioskodawca przytoczył następujące konkluzje.
- Odnośnie do pytania 1 - świadczenie, które trafia „do rąk” beneficjenta, nie jest pomniejszone o zryczałtowany podatek 15 % CIT;
- Odnośnie do pytania 2 – skoro świadczenie należne beneficjentowi, nie jest pomniejszone o podatek, to nie występuje pojęcie brutto/netto, ponieważ beneficjent zawsze dostaje świadczenie w takiej wysokości w jakiej wynika to ze statutu fundacji oraz innych zasad ustalania wartości Świadczenia do wypłaty;
- Odnośnie do pytania 3 – jeżeli zryczałtowany podatek nie jest potrącany z wartości wypłacanego świadczenia na rzecz beneficjenta, to również nie obciąża on majątku beneficjenta, a majątek fundacji rodzinnej.
Uzasadniając swoje stanowisko wnioskodawca twierdzi, że na podstawie artykułu 24q ust.1 ustawy o CIT, 15% ryczałtowy CIT od świadczenia obciąża majątek fundacji, a nie wartość świadczenia należnego beneficjentowi. Fundacja może jedynie pomniejszyć wartość świadczenia o podatek PIT. Wynika to między innymi z faktu, że świadczenie o podatek CIT, zawsze obciąża podatnika CIT. Wartość świadczenia wynika ze statutu fundacji oraz innych regulacji zgodnych ze statutem. Jeśli np. w danym miesiącu beneficjentowi będącym żoną Fundatora ma być wg tych zasad wypłacone Świadczenie pieniężne w wysokości 10 000 zł to Fundacji jest zobowiązana wypłacić kwotę 10 000 zł bez pomniejszania tej kwoty o podatek CIT ryczałtowy 15%. Fundacja podatek 15% CIT ryczałtowy pokryje z innych środków które posiada.
Fiskus zgadza się z fundatorem (beneficjentem) fundacji rodzinnej
Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej przyznał rację temu stanowisku. Uznał, że zgodnie z przyjętym modelem opodatkowania w przypadku wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów fundacja rodzinna występuje w charakterze podatnika. Obciążenie finansowe z tytułu podatku obciąży majątek fundacji. Podstawą opodatkowania jest wartość świadczenia przekazanego przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio na rzecz beneficjenta. Podatek dochodowy z art. 24q ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, obciąża zatem majątek fundacji, a nie wartość świadczenia wypłacanego beneficjentowi. W tym przypadku nie występuje zatem pojęcie brutto ani netto, gdyż beneficjent otrzymuje świadczenie w wysokości wynikającej ze statutu fundacji oraz innych zasad dot. ustalania jego wartości.
Dlaczego ta interpretacja jest korzystna dla beneficjentów fundacji rodzinnych? Komentarz eksperta
Należy również podkreślić, że w porównaniu ze spółkami kapitałowymi jest to rozwiązanie korzystane dla beneficjentów, którzy są w tzw. grupie zero wobec fundatora, w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn (małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha). Mianowicie, w spółkach kapitałowych w przypadku wypłaty dywidendy na rzecz wspólników, spółka jako płatnik potrąca podatek dochodowy, który pomniejsza wartość wypłaconej dywidendy.
Źródło: Interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 25 sierpnia 2023 r. o sygnaturze 0111-KDIB1-2.4010.242.2023.1.DP.
Autor: Piotr Aleksiejuk, Radca Prawny - Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat